Kultura s Dvojkou

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Váš aktuální průvodce světem umění

V první dnešní reportáži vám nabídneme pohled na neobvyklou výstavu s názvem Velryba má srdce velké jako osobní automobil. Zítra ji otevírá pražská Fotograf Gallery. Umělci se v ní potýkají s univerzálními tématy, jako je čas, svět, nic a všechno, a také s možnostmi, které přináší propojení obrazu a textu.

Autistický básník Pavel Hlušička začíná v těchto dnech cestovat po českých městských knihovnách s programem pásma říkanek pro nejstarší děti mateřských škol. Pavel Hlušička, jinak pomocný uklízeč, dokazuje, že i handicapovaný člověk může bližním rozdávat radost a sám uměleckou tvorbou unikat ze spárů duševní nemoci.

Celkem 48 unikátních domů tvoří avantgardní čtvrť z třicátých let na západním okraji Vídně – Werkbundsiedlung. Pod vedením Josefa Franka se na projektu podílelo 32 talentovaných architektů včetně Čechů, jako například Adolfa Loose, Josefa Hoffmanna nebo Josefa Wenzela. Letos na podzim začala první fáze rozsáhlé revitalizace sídliště. Pokud vás Vídeň zajímá, nezapomeňte na Kulturu s Dvojkou i ve čtvrtek 15. 12., kdy vysíláme speciál z Vídně.

A v Rakousku ještě zůstaneme i v závěrečné reportáži. Dům umění Lentos v rakouském Linci se snaží i prostřednictvím živých výkladů v češtině přilákat větší pozornost českých návštěvníků. Lentos představuje díla slavných klasiků rakouské malby 19. a 20. století – Kokoschky, Klimta a Schieleho a nyní i velmi úspěšného zástupce nejmladší generace – Markuse Schinwalda.

Přehrát video

Obsah pořadu

Diskuse diváků
 • Jaroslav 13. 11. 2011 14:40

  Žebro Karla posledního

  Je ĂşplnĂ˝ nesmysl zaĹ™azovat jakĂ˝si ostatek Karla PoslednĂ­ho do poĹ™adu o kultuĹ™e…

 • Michal 24. 10. 2011 20:04

  milé překvapení

  VĹ™elĂ˝ pozdrav celĂ© redakci. DĂ­ky za dnešnĂ­ reportáž o p. OujezdskĂ©m. Byla pro …

 • Jana SmrÄŤková 21. 7. 2011 22:56

  OD VIĹ NĂŤ DP VIĹ NĂŤ ÄŚT2

  DĂ­ky JanÄ› BorškovĂ© a ÄŚT 2 za uvedenĂ­ dokumentu "Od višnĂ­ do višnĂ­",jsem nadš…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 12 minut – Rok výroby: 2011 – P  HD
Žánr: Publicistika
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu