Kultura s Dvojkou

21. prosinec 2011

Obsah dílu

Vánoční mše Jakuba Jana Ryby — Muzeum betlémů v podhradí Karlštejna — Jesličky svatého Františka skladatele Pavla Helebranda

Části dílu

00:42
Vánoční mše Jakuba Jana Ryby
  Dnešní Kultura s Dvojkou bude už celá vánoční. Vánoční mše Jakuba Jana Ryby patří k tradicím českých Vánoc, a proto nechyběla ani na koncertě v Obecním domě. Pod taktovkou Libora Peška zazněla včera večer v podání Českého národního symfonického orchestru. Ostatní Rybovy skladby a jeho pohnutý osud je dnes méně známý, proto si je připomeňme s jeho hudbou.
  04:25
  Muzeum betlémů v podhradí Karlštejna
   S adventem a Vánocemi jsou neodmyslitelně spjaté betlémy. Zajímavé muzeum betlémů je již 16 let na barokní faře v podhradí Karlštejna. Muzeum se pyšní největším pohyblivým betlémem u nás, tzv. Královským betlémem, i řadou dalších kuriozit. Návštěvníci si mohou během vánočních svátků zkusit i stará řemesla.
   07:47
   Jesličky svatého Františka skladatele Pavla Helebranda
    V poslední reportáži zamíříme do Ostravy. Nebývalým projektem jsou v České republice Jesličky svatého Františka skladatele Pavla Helebranda. Jde o vánoční hru se zpěvy, na níž se podílí asi stovka účinkujících. Její provozování má za sebou už třináctiletou tradici. Inscenace vychází ze starých lidových vánočních her. Vidět ji můžete v Ostravě.
    Přehrát celé video
    Stopáž12 minut
    Další díl
    22. prosinec 2011

    Napište nám