Předchozí díl | Následující díl

Kulturama

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Výběr toho nejlepšího a nejzajímavějšího z kulturního dění uplynulého týdne, ale i událostí, na které se nezaslouženě pozapomnělo, doplněný o podrobnější kritické pohledy, rozhovory a diskuse s hosty.

Nejvýraznější architekt a urbanista české avantgardy 20. století Bohuslav Fuchs se neopakovatelně otiskl do podoby Brna. Přesto dnes o něm mnozí lidé ani nevědí a jeho nejslavnější budovy (hotel Avion) chátrají. Fuchsovo dílo v těchto dnech připomíná výstava ve Vídni, byla na ní i Petra Schubertová. Do studia přijde Jan Sapák, kurátor vídeňské výstavy.

Stačí nedávné české dějiny ohodnotit větou: „Komunismus byl zrůdný“? Těžko, přišli bychom tím o velkou část dějin. Pohledy na život v socialismu se liší, mladí lidé se zajímají o každodenní život, jiní naopak přebírají antikomunistické postoje, přestože komunismus nikdy nezažili? Jak se dnes vyrovnáváme s minulostí? Jaký socialismus najdeme v české kolektivní paměti? Odpovědi hledá Petr Vizina, mimo jiné s historikem mladší generace Michalem Pullmanem.

Patrick Marber: Dealer’s Choice, nová inscenace Dejvického divadla, nadchla na konci roku většinu kritiků. Režisér Jiří Pokorný v ní ironicky nahlíží na podivný mužský svět, v němž se hraje, sází a podvádí. Poker si ve studiu zahrají herci Jaroslav Plesl a Václav Neužil.

Přehrát video

Obsah pořadu

Více na portálu ČT24

 • "Lidé nežili vyprázdněné životy ve stínu všemocného režimu," říká Michal Pullmann

  12. 1. 2011

  Jak jsme žili za komunismu? To je velké téma napříč generacemi, které teď vstupuje do další, zcela specifické fáze. Dospěla totiž generace, kterou nevychovala doba normalizace. K rozporům na pohled na současnou liberálně-demokratickou společnost tak přibyla další pochybnost: tentokrát o tom, jak si společnost vykládá svou vlastní historii. Černobílý ideologický přístup odmítá i mladý historik Michal Pullmann z Univerzity Karlovy. Pro pořad Kulturama z 8. ledna s ním rozhovor připravil Petr Vizina.

   

Diskuse diváků
 • 22. 6. 2013 17:56

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

 • Jiří David 24. 3. 2013 14:53

  obsah

  jako obvykle nechápu výběr obsahu, ze současného umění je zde jen národní galerie a dox, z umělc…

 • Marie Č. 27. 1. 2013 11:12

  Kulturama místo Kultura.cz?

  Dnes - při pohledu do archivu ČT - jsem zjistila, že pořad Kultura.cz zmizel z TV obraz…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2011 – P  ST
Žánr: Zpravodajství
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu