Kulturama

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

Monika Načeva; Výstava Zloději ptáků; Cena Marka Ravenhilla; Kniha týdne: Návštěva malé smrti; Výstava 16 – 20 000 Hz; Klip týdne: Space Oddity ve skutečnosti

Monika Načeva vydává novou desku s názvem Milostné sbírky. Na svém sedmém albu spolupracovala se spisovatelkou Sylvou Fischerovou, která se ve svých textech zamýšlí nad pocity ženy po čtyřicítce.

Kulturama dále navštívila Chemistry Gallery, kde vystavuje Tomáš Jetela cyklus obrazů s názvem Zloději ptáků. Inspiroval se estetikou filmů noir a dávným osobním setkáním s pouličním násilím.

Cena Marka Ravenhilla za inscenaci nejlepšího současného textu putuje do ostravské komorní scény Aréna. O dramatu S nadějí i bez ní o Josefě Slánské jsme si povídali s režisérem Ivanem Krejčím.

Knihou týdne je Návštěva malé smrti, která ukazuje, jak se dá těm nejmenším vysvětlit téma největší – lidská smrt.

Zvuk se dá zhmotňovat a zobrazovat. To dokazuje výstava 16 – 20 000 Hz v pražské Meet Factory. Vystavuje zde třináctka autorů, někteří z nich svá díla připravili přímo pro smíchovskou uměleckou křižovatku.

Kulturamu končíme klipem týdne, jehož autorem je astronaut, velitel Mezinárodní vesmírné stanice Chris Hadfield. V dech beroucím videoklipu, natáčeném ve stavu beztíže, se loučí s pobytem na stanici slavnou písní Davida Bowieho Space Oddity.

Přehrát video

Obsah pořadu

Více na portálu ČT24

 • Malá smrt pro malé děti

  19. 5. 2013

  Jak s malým dítětem mluvit o smrti? Průvodcem tématu, které není ani lehké, ani příjemné, ale jemuž by se přesto nemělo vyhýbat, může být dětská knížka Návštěva malé smrti belgické spisovatelky a ilustrátorky Kitty Crowtherové. Vypráví o přátelství malé smrti a umírající holčičky. V češtině ji vydalo nakladatelství Baobab.

 • ISS má svou superstar, dnes se vrátila na Zem

  14. 5. 2013

  Astana - Dnes se spolu s dalšími dvěma kolegy vrátil z Mezinárodní vesmírné stanice na Zem i Kanaďan Chris Hadfield. Ten strávil v kosmu spolu s Američanem Tomem Marshburnem a Rusem Romanem Romaněnkem pět měsíců. Kromě toho, že byl Hadfield vůbec prvním kanadským velitelem stanice, stihl dokonce přímo na ISS natočit i klip, ve kterém zazpíval píseň od Davida Bowieho Space Oddity.

 • Labyrint zvuku a ráj hudby. Galerie v MeetFactory opět kouzlí

  12. 4. 2013

  Praha – Galerie MeetFactory na Smíchově v sobě propojuje obraz, hudbu a zvuk napříč časem. Výstava s názvem 16 – 20 000 Hz zahrnuje grafické partitury, práci s textem, kinetické a akustické objekty nebo instalace vzniklé "na míru" prostoru. Akce potrvá do 24. května.

 • Nejlepší divadelní premiéra? Rozhodne cena komika Ravenhilla

  7. 3. 2013

  Praha – Cena britského dramatika Marka Ravenhilla odhalila jména sedmi nominovaných, kteří se probojovali z pětaosmdesáti loňských divadelních premiér. Komik Ravenhill předá vítězi ocenění osobně 27. dubna v Praze. Centrum současné dramatiky už potřetí ocení nejlepší českou divadelní inscenaci nového dramatického textu.

Diskuse diváků
 • 22. 6. 2013 17:56

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

 • Jiří David 24. 3. 2013 14:53

  obsah

  jako obvykle nechápu vĂ˝bÄ›r obsahu, ze souÄŤasnĂ©ho umÄ›nĂ­ je zde jen národnĂ­ gal…

 • Marie ÄŚ. 27. 1. 2013 11:12

  Kulturama mĂ­sto Kultura.cz?

  Dnes - pĹ™i pohledu do archivu ÄŚT - jsem zjistila, Ĺľe poĹ™ad Kultura.cz zmizel z…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 27 minut – Rok výroby: 2013 – P  ST
Žánr: Zpravodajství
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu