27 minut
Tep 24

14. prosince 2013

Obsah dílu

Sourozenecká transplantace — Zápas mimo kurty — Transfúzní lékařka Zuzana Čermáková

Části dílu

00:55
Sourozenecká transplantace
  Sourozenecká transplantace: Když kmenové krvetvorné buňky daruje sourozenec sourozenci, je to v případě transplantace dítěte ideální. Podaří se to málokdy, v Česku jen párkrát do roka. Transplantace pak může probíhat nejen v Praze, ale i v Brně. Když Ema z Ostravy onemocněla vzácnou formou leukémie, stala se dárcem starší sestra. Jak žijí po pěti letech.
  08:47
  Zápas mimo kurty
   Zápas mimo kurty: Daniel hrál odmala tenis, ve 12 letech ale onemocněl. Jeho diagnóza, myelodysplastický syndrom, je u dětí raritou. Setkali jsme se s ním letos v lednu, kdy se po léčbě úspěšně vrátil k tenisu. Porucha krvetvorby ale postupovala a 17letý sportovec se stejně jako Ema nevyhnul transplantaci. Jak se tento náročný zákrok postupně mění.
   17:54
   Transfúzní lékařka Zuzana Čermáková
    Transfúzní lékařka Zuzana Čermáková: Vyzná se ve všech složitostech tekutiny, bez které by lidské tělo neexistovalo. Už 12 let vede Krevní centrum v Ostravě. Její lidé musí bezpečně krýt záda lékařům, kteří potřebují pro pacienta transfúzi. Zodpovídá za zásoby, za dárce, i za léčbu pacientů. Zabývá se vědou i např. i určováním otcovství.
    Přehrát celé video
    Stopáž27 minut
    Další díl
    21. prosince 2013

    Přehled dílů

     

    Tep 24 na sociálních sítích

    Napište nám