Tep 24

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 20  
Sdílet
| Poslat odkaz

Sítnice lidského oka má ve složitém procesu vidění nepostradatelnou roli. Jaké jsou moderní metody léčby a jak lze zabránit oslepnutí miminek, ale i seniorů?

Kamerou i laserem proti retinopatii

Poškození sítnice nedonošených dětí neboli retinopatie je nejčastější příčinou slepoty v dětství. Lékaři se tomu snaží zabránit všemi způsoby. Tím nejmodernějším je speciální kamera, která umožňuje podrobně sledovat a zaznamenat vývoj sítnice. Pokud dítě potřebuje zákrok, sahají oftalmologové nejčastěji po laseru. Například v Ostravě i v kombinaci s retkamerou.Sítnici ohrožuje věk i cukrovka

Příčinou postižení sítnice v místě nejostřejšího vidění, žluté skvrny zvané makula, může být věk, anebo taky cukrovka. Diagnóza věkem podmíněná makulární degenerace stojí nejčastěji za ztrátou zraku ve vyspělých zemích. Přitom jedna ze dvou forem choroby se dá léčit, pacient musí ale přijít včas. Totéž platí pro diabetiky.Oftalmolog Jan Němčanský

Zástupce přednosty oční kliniky FN v Ostravě se specializuje právě na poruchy sítnice. Jeho obor je zaplaven nejmodernějšími přístroji pro vyšetření i zákroky. Přesto se často musí spolehnout jen na své ruce a zkušenosti. Leckdy právě na něm hodně záleží, jak dlouho se bude pacient uzdravovat, jak bude vidět, nebo zda vůbec.

Přehrát video

Obsah pořadu

Více na portálu ČT24

 • Řidiči, pozor na vady zraku. Oční prevence se vyplatí

  18. 4. 2013

  Praha - I přesto, že lidé nepociťují obtíže s viděním, měli by o svůj zrak pravidelně pečovat. Zejména nedostatečná prevence a následné oční vady mohou mít vážné důsledky například pro účastníky silničního provozu. Ministr dopravy se zástupci dovozců automobilů dnes podepíší memorandum bezpečnosti silničního provozu a představí měřicí přístroj, který má sloužit při dopravně bezpečnostních akcích. Zjistí zároveň, jak dobře řidiči vidí.

 • Češi podle lékařů zanedbávají preventivní vyšetření očí

  15. 10. 2012

  Praha - Češi pravidelně nechodí na preventivní prohlídky k očnímu lékaři. Přitom včasná návštěva v ordinaci může pacienta zachránit před komplikacemi se zrakem a někdy dokonce zabránit slepotě. Třeba začínající zelený zákal na sobě sám pacient nemá šanci rozpoznat. K lékaři ho pak přivedou až komplikace s rozvinutou oční vadou.

foto: Pavel Sonnek, Tomáš Pěkný a Petr Merta

Diskuse diváků
 • Václav 9. 9. 2019 16:27

  Práce na dole, (prašnost)

  Dotaz: práce v prašném prostředí v uhelném dole je příčinou CHOPN . Děkují

 • Eliška 20. 10. 2016 14:32

  Tip

  U nás to bylo to samé, až dokud jsme nezačali něco dělat. Koupili jsme šnekový odšťavňovač značky Ph…

 • Rad 23. 2. 2015 13:07

  Bechtěrejevova nemoc a biologická léčba...

  Žel se ani v jednom pořadu nemluví o tom, že biologickou léčbu doktoři nenapíší každému Bechtěre…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2013 – ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu