27 minut
Tep 24

5. říjen 2013

Obsah dílu

Kamerou i laserem proti retinopatii — Sítnici ohrožuje věk i cukrovka — Oftalmolog Jan Němčanský

Části dílu

01:02
Kamerou i laserem proti retinopatii
  Kamerou i laserem proti retinopatii: Poškození sítnice nedonošených dětí neboli retinopatie je nejčastější příčinou slepoty v dětství. Lékaři se tomu snaží zabránit všemi způsoby. Tím nejmodernějším je speciální kamera, která umožňuje podrobně sledovat a zaznamenat vývoj sítnice. Pokud dítě potřebuje zákrok, sahají oftalmologové nejčastěji po laseru. Například v Ostravě i v kombinaci s retkamerou.
  10:57
  Historická vizita
   11:42
   Sítnici ohrožuje věk i cukrovka
    Sítnici ohrožuje věk i cukrovka: Příčinou postižení sítnice v místě nejostřejšího vidění, žluté skvrny zvané makula, může být věk, anebo taky cukrovka. Diagnóza věkem podmíněná makulární degenerace stojí nejčastěji za ztrátou zraku ve vyspělých zemích. Přitom jedna ze dvou forem choroby se dá léčit, pacient musí ale přijít včas. Totéž platí pro diabetiky.
    18:24
    Oftalmolog Jan Němčanský
     Oftalmolog Jan Němčanský: Zástupce přednosty oční kliniky FN v Ostravě se specializuje právě na poruchy sítnice. Jeho obor je zaplaven nejmodernějšími přístroji pro vyšetření i zákroky. Přesto se často musí spolehnout jen na své ruce a zkušenosti. Leckdy právě na něm hodně záleží, jak dlouho se bude pacient uzdravovat, jak bude vidět nebo zda vůbec.
     Přehrát celé video
     Stopáž26 minut
     Další díl
     12. říjen 2013

     Přehled dílů

      

     Tep 24 na sociálních sítích

     Napište nám