Tep 24

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 0  
Sdílet
| Poslat odkaz

V laboratořích zkoušejí u myší omladit buňky, my se ale ještě musíme smířit se stárnutím. I když každý je tak starý, jak se cítí, v medicíně existuje hranice 65 let. Které příznaky a nemoci se u seniorů podceňují, nebo léčí pozdě?

Boj proti demenci a depresi: Nejsou přirozenou součástí stáří a nelze je tak brát. Obávané demence a neprávem přehlížené deprese můžou postihovat až pětinu seniorů a umí výrazně ztížit život pacientovi i jeho rodině.

Když se odhalí včas, lze je léčit, nebo zpomalit. Co ukazují výzkumy, a pomohly by pravidelné testy? Příběh paní Boženy potvrzuje, že to není jen o lécích a lékařích.Rizika při léčbě seniorů: Některým komplikacím při léčbě starších pacientů lze už předejít, například u Alzheimerovy choroby se snaží lékaři zabránit hubnutí a následné podvýživě. Řídnutí kostí může zpomalit vitamín D. A vcelku krátkým vyšetřením lze zjistit polykací potíže, které u pacientů po mozkové mrtvici bývají příčinou nebezpečné infekce.Geriatrička Hana Matějovská Kubešová: Deset let bojovala o životy pacientů na hematoonkologii, s pomocí nejnovějších léků a metod. Pak se rozhodla začít takřka na zelené louce a bojovat o pacienty v oboru, který je spíš tak trochu popelkou. Jaké jsou zvláštnosti nemocí ve stáří a co zmůže medicína pro seniory?

Přehrát video

Obsah pořadu

Více na portálu ČT24

 • Vzpomínky na mládí jako léčba Alzheimerovy nemoci

  12. 8. 2013

  Praha - Na Alzheimerovu chorobu, kterou v Česku trpí každý dvacátý senior starší 65 let, zatím neexistují léky. A tak nemoc, které se říká stařecká demence, končí tragicky: úplnou ztrátou soběstačnosti. Existují ale metody, jak nemoc zpomalit. Jednou z nejnovějších je takzvaná reminiscenční terapie, kdy si nemocní pod dohledem terapeuta vybavují dávno pozapomenuté vzpomínky, třeba ze svého mládí.

 • "Do 20 let zvládneme Alzheimerovu chorobu zastavit nebo zpomalit," říká Gorazd B. Stokin

  13. 7. 2013

  Gorazd Bernard Stokin pochází ze Slovinska, univerzitu vystudoval v Terstu, doktorát získal v americkém San Diegu. Jako neurovědec a neurolog se věnuje především problematice demencí a Alzheimerově chorobě. Úspěchy na tomto poli ho pak vynesly mezi nejuznávanější neurology dneška.  Práci lékaře a vědce teď však částečně vyměnil za manažerskou židli, když se stal novým ředitelem výzkumného centra ICRC v Brně. V pořadu Před půlnocí z 28. června s ním hovořil Petr Kotrla.

foto: Pavel Sonnek, Tomáš Pěkný a Petr Merta

Diskuse diváků
 • Václav 9. 9. 2019 16:27

  Práce na dole, (prašnost)

  Dotaz: práce v prašném prostředí v uhelném dole je příčinou CHOPN . Děkují

 • Eliška 20. 10. 2016 14:32

  Tip

  U nás to bylo to samé, až dokud jsme nezačali něco dělat. Koupili jsme šnekový odšťavňovač značky Ph…

 • Rad 23. 2. 2015 13:07

  Bechtěrejevova nemoc a biologická léčba...

  Žel se ani v jednom pořadu nemluví o tom, že biologickou léčbu doktoři nenapíší každému Bechtěre…

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2013 – P  ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu