Tep 24

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 1  
Sdílet
| Poslat odkaz

Čím dál častěji se o ní mluví a výzkumy běží na plné obrátky. Takzvaná biologická léčba zabírá tam, kde medicína neměla co nabídnout.

Cílená neboli biologická léčba: Molekuly, které dokážou najít zhoubnou buňku a zlikvidovat ji, aniž poškodí okolí. To je biologická neboli cílená léčba. Znamená průlom u řady obtížně léčitelných nemocí, a zvláště u rakoviny. moderní léky pomáhají u téměř dvou desítek nádorových onemocnění a stále přibývají další. Jejich využití má ale přesná pravidla. Proč je nemůže dostat hned každý pacient, a jak vlastně fungují?Naděje pro Jirku: Právě biologická léčba je zatím jedinou možnou pro 17letého Jirku. Trpí málo známou, ale velmi komplikovanou nemocí. Tuberózní skleróza u něho způsobila mimo jiné nádor v mozku, sice nezhoubný, ale nebezpečný. Speciální léky Jirka bere už rok a lékaři teď museli zhodnotit, zda je bude dostávat dál.Onkolog Rostislav Vyzula: Medicína v jeho případě nebyla náhodná volba. Ani obor, ve kterém působí víc než tři desítky let. Dává dohromady noty, podle kterých ostatní léčí, zaměřil se na cílená léčiva, zajímá ho třeba i chronobiologie. Léta vede Kliniku komplexní onkologické péče v Masarykově onkologickém ústavu v Brně. V čem vidí budoucnost léčby rakoviny a na čem by měli onkologové v péči o pacienty stavět?

Přehrát video

Obsah pořadu

Více na portálu ČT24

 • Biologická léčba snad pomůže pacientovi s těžkou svalovou slabostí

  11. 1. 2013

  Ostrava - Obrovská únava nebo padání víček – to jsou příznaky málo známé autoimunitní nemoci. Myastenia gravis se nedá vyléčit, moderní léky ale pomáhají. Nejnověji biologická léčba. Milan Růžička z Kopřivnice je druhým v Moravskoslezském kraji, který ji dostane.

 • Biologická léčba už pomáhá i v boji s rakovinou vaječníků

  17. 4. 2012

  Praha - Pacientkám s rakovinou vaječníků nově pomůže v boji s nemocí i biologická léčba. Rakovina vaječníků nazývaná pro nejasné příznaky a obtížnou diagnostiku "tichý vrah", je v Česku ročně zjištěna u zhruba 1 200 žen. Každý rok jich nemoci podlehne přes 700, což je nejvyšší úmrtnost ze všech gynekologických nádorů. Téměř tři čtvrtiny případů se totiž zjistí až v pokročilém stadiu, kdy už se nádor rozšířil do těla a léčba je obtížná.

 • Lékaři věří, že na systémový lupus bude platit biologická léčba

  24. 2. 2012

  Ostrava - Téměř se o ní neví, jen v Česku ale trápí několik tisíc lidí - převážně ženy. Systémový lupus je chronická revmatická choroba, která může těžce postihnout kůži, klouby i důležité orgány. Léčba je dlouhodobá a obtížná. Nadějí jsou teď nové biologické léky.

 • VZP zaplatí léčbu lidí s roztroušenou sklerózou

  20. 1. 2012

  Praha - Historicky první žaloba, kterou se pacienti s roztroušenou sklerózou chtěli domoci biologické léčby, se prozatím odkládá. Krajská zdravotní a. s., na kterou měla být žaloba podána, se podle svého mluvčího dnes dohodla se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou, že 34 lidem s roztroušenou sklerózou z čekací listiny léčbu uhradí. Pokud by léčbu nedostali, bude právník postupovat podle původního plánu.

 • Bioléčba lupénky je účinná, náklady jsou však vysoké

  31. 10. 2011

  Praha – Skoro 60 tisíc pacientů s lupénkou by potřebovalo tzv. biologickou léčbu. Ročně ji ale podstoupí jen 800 lidí, tedy něco málo přes jedno procento pacientů. Nákladnou, ale velmi účinnou léčbu hradí pojišťovny zatím v těch nejvážnějších případech. Podle odborníků se však zlevňuje a během několika let bude dostupná širšímu spektru pacientů.

 • Onkologická prohlídka za pár tisíc zachránila život 71 lidem

  17. 5. 2011

  Brno - Po pěti letech trvání Preventivního onkologického programu pro každého může Masarykův onkologický ústav s úspěchem potvrdit jeho důležitost. Mezi osmi tisíci klienty, kteří jím dobrovolně a za vlastní peníze prošli, se u 71 potvrdilo onkologické onemocnění. Těmto lidem, kteří přišli včas, mohli onkologové zachránit život.

foto: Pavel Sonnek, Tomáš Pěkný a Petr Merta

Diskuse diváků
 • 21. 2. 2020 14:27

  Příspĕvek byl smazán kvůli porušení pravidel diskuse.

 • Veronika 30. 12. 2019 19:29

  Prosba

  dobrĂ˝ den volám sa Veronika mám 21rokov pochádzam zo slovenska konkrĂ©tne z okr…

 • Václav 9. 9. 2019 16:27

  Práce na dole, (prašnost)

  Dotaz: práce v prašném prostředí v uhelném dole je příčinou CHOPN . Děkují

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obraťte se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 26 minut – Rok výroby: 2013 – P  ST
Žánr: Magazín
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu