Tep 24

20. říjen 2012

26 minut
Tep 24

20. říjen 2012

Obsah dílu

Poškození růstových plotének — Experimentální léčba růstových plotének — Dětský chirurg Ladislav Plánka

Části dílu

01:00
Poškození růstových plotének
  Dětské kosti mají drahocennou výbavu, a to růstové ploténky, chrupavčitou tkáň umožňující růst dlouhých kostí. Pokud se poškodí, hrozí deformace i zastavení růstu. Děti se proto mají operovat ve specializovaných centrech. Jen na klinice v Brně je to ročně 700 zlomenin. Traumatologové využívají speciální implantáty a přesně vědí, jak nenahraditelné ploténky chránit nebo zachránit.
  08:58
  Experimentální léčba růstových plotének
   Ve výzkumu unikátním i ve světovém měřítku spojili síly vědci a lékaři hned z několika univerzit, ústavů a kliniky dětské chirugie v Brně. Téměř deset let zkoumali, zda poškozenou růstovou ploténku lze vyléčit pomocí vlastních kmenových buněk a speciálních nosičů z biomateriálů a nanovláken. Úspěšně ukončili testy na zvířatech, teď by se měla metoda ověřit při léčbě dětí.
   16:24
   Dětský chirurg Ladislav Plánka
    Medicínu chtěl studovat od malička. A díky folklórnímu souboru měl jasno i v tom, že se bude věnovat dětem. Zvládá souběžně vědeckou a pedagogickou práci, účastní se velkého experimentu, operuje a zabývá se i prevencí úrazů. Ve 34 letech se stal profesorem chirurgie, nejmladším v republice. Teď je i přednostou kliniky dětské chirurgie a traumatologie FN Brno.
    24:49
    Stručně
     Přehrát celé video
     Stopáž26 minut
     Další díl
     27. říjen 2012

     Tep 24 na sociálních sítích

     Napište nám

     Související pořady