27 minut
Tep 24

2. července 2011

Obsah dílu

Nová léčba roztroušené sklerózy? — Léčivé účinky brusinek — Infektolog Luděk Rožnovský

Části dílu

00:55
Nová léčba roztroušené sklerózy?
  Nová léčba roztroušené sklerózy? - takzvaná nemoc mladých lidí postihuje mozek a míchu. Dá se léčit, ale nikoliv vyléčit a část pacientů končí na vozíku nebo oslepne. A jak se ukázalo, nemocných přibývá stále rychleji.Lékaři v Ostravě začali stejně jako špičková světová pracoviště ověřovat teorii, že roztroušená skleróza souvisí se špatným tokem krve v cévách a ovlivnit ji může jednoduchý zákrok. Unikátní studii sleduje Česká televize půl roku - společně s příběhy nemocných žen i mužů. Pro ně často znamená naději, lékaři jsou ale zatím opatrní.
  10:31
  Léčivé účinky brusinek
   Prokázané účinky brusinek - u nepříjemných potíží, které můžou třeba zkazit dovolenou nebo mít vážné následky. Infekce močových cest aspoň jednou potrápí každou druhou ženu a mnohé opakovaně. Že na to pomáhají brusinky, není novinka. Vědci a lékaři v Olomouci teď ale v oficiální studii prokázali, jak umí plod známý jako kanadská brusinka ochránit před záněty. Výsledky zajímavého výzkumu uvidíte poprvé právě v Tepu 24.
   16:08
   Infektolog Luděk Rožnovský
    Infektolog Luděk Rožnovský - s bakteriemi všeho druhu a taky s viry, které napadají dospělé i děti, bojuje už čtvrt století. Původně ho lákala jaderná fyzika, zvítězila ale medicína. Namísto atomů zkoumá netypické vyrážky, průjmy, žloutenky, hrozivé meningitidy, klíšťové encefalitidy, malárie nebo AIDS - ale taky stavy, kde přesnou diagnózu určit prostě nelze. Do tajů oboru, kterému se stručně říká infekce, vás zasvětí šéf infekční kliniky FN v Ostravě.
    24:19
    Stručný přehled
     Přehrát celé video
     Stopáž26 minut
     Další díl
     10. září 2011

     Přehled dílů

      

     Tep 24 na sociálních sítích

     Napište nám