Českobratrský evangelický farář Pavel Klinecký (nar. 1954) patří ke generaci, která se pro duchovenskou službu rozhodovala v polovině sedmdesátých let minulého století, tedy uprostřed nejtvrdší „normalizace“. Rozhodnutí znamenalo zavřené dveře ke kariéře společenské a ekonomické, na druhé straně otevřelo smysl pro jiné hodnoty života. Ke studiu se rozhodl po maturitě na průmyslové škole a dvouletém učebním oboru. I po studiu na teologické fakultě (1975 – 81) pracoval dva roky v těžkém průmyslu, studium bohosloví tak bylo rámováno pobytem mezi „normálními“ lidmi, kde se učil rozumět člověku za zdmi kostelů a modliteben. Ani manuální práce mu nebyla cizí. Jako farář pracoval nejprve ve sboru v Praze 4 – Modřanech, poté v Praze 10 – Strašnicích. V letech 2003 – 2009 byl zvolen do vedení církve jako náměstek synodního seniora největší evangelické církve u nás.

Od dětství se věnuje hudbě (klavír, kytara, zpěv), ta, ať již artificiální, ale i jazz, country, blues a folk, zůstala jeho láskou a koníčkem dosud. V r. 1977 se oženil se studentkou herectví na pražské konzervatoři Milenou Sílovou, z manželství vzešlo pět dětí. Umělecké sklony v rodině zůstaly, tři z dětí se věnují hudbě a divadlu profesionálně. Manželka Milena je dodnes, jak Pavel Klinecký říká, jeho hlavní inspirací i kritičkou. Pavel Klinecký byl již v mládí osloven tzv. „nenáboženskou interpretací evangelia“, tedy sblížením myšlení člověka „náboženského“ i „nenáboženského“ a hledáním jejich společných hodnot, proto se rád setkává s lidmi jiných denominací i náboženství i s těmi, kteří se k žádnému náboženství nehlásí. Má smysl pro kritická slova na adresu církve i pro humor, včetně humoru „do vlastních řad“. Jako výrazný kazatel na sebe upozornil ve vlastní církvi i při rozhlasových přenosech bohoslužeb a v televizních pořadech (Sváteční slovo, Křesťanský magazín aj.).

Oficiální stránky strašnického sboru

Katolický kněz Zbigniew Czendlik už přes osmnáct let vede farnost v Lanškrouně, má české i polské občanství, i když polštinu už prý pomalu zapomněl. Mezi kněžími působí trochu jako zvláštní jev. Netají se tím, že kouří a pije. Potrpí si na módu a ve volném čase hraje golf. Přátelí se s Lucií Bílou. Cpát lidem víru nebo církev je podle něj ten nejlepší způsob, jak o ně přijít. Razí názor, že by církev měla držet krok s vývojem – sám současné technologie patřičně využívá. Jeho farnost má vlastní webové stránky, píše blog, aktivně se angažuje také na Facebooku.

Oficiální stránky lanškrounské farnosti

Zbigniew Czendlik na Facebooku