Setkání Zbigniewa Czendlika s Tomiem Okamurou (2012)

Je nepřehlédnutelný – nejen svým vzhledem, ale i svými názory. Nemá rád politickou korektnost, tvrdí mimo jiné, že problémy se musí jasně a otevřeně pojmenovat, jinak vyplavou na povrch v mnohem horší podobě.

Život Tomia Okamury by se dal vystihnout názvem jeho první knihy – Český sen. Popelář, prodavač popcornu, majitel cestovní kanceláře, úspěšný investor, mediální celebrita. Do posledního písmene tak naplnil svou základní zkušenost: spolehnout se může pouze sám na sebe.

Na osobní audienci u japonského císaře byl představen jako symbol spojující Českou republiku a Japonsko. Dá se říci, že se Tomio neustále pohybuje mezi dvěma světy: českým a japonským, maminčiným a tatínkovým, křesťanským a buddhistickým. Jak moc se tyto dva póly podepsaly na jeho vývoji, v čem se nikdy neshodly a co se naopak u Tomia spojilo ve společný princip a s jakým přínosem? Co si z jeho příkladu může vzít „obyčejný Čech“? Považuje on sám sebe za příklad vhodný následování? Nestoupla mu naopak už sláva a úspěch v podnikání do hlavy, když otevřeně hovoří o tom, kolik peněz věnuje manželce a rodičům? Není povýšený, když tvrdí, že do politiky by zatím nešel, protože by si finančně pohoršil a zviditelňovat se nepotřebuje?

Tyto otázky budou padat v talk show Uchem jehly, kterou povede lanškrounský farář Zbigniew Czendlik.

Tomio Okamura
politik

Tomio Okamura

* 4. 7. 1972


Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 ST HD