Producent Alex Graham

Alex Graham při své konzultaci formátu v Praze poskytl krátký rozhovor k české verzi.

Autorům Tajemství rodu jste řekl, že je pro Vás útěchou vidět, jak se s Vaším formátem perou - jak jste to myslel?

Když autoři začnou pracovat na Kdo si myslíš, že jsi?, mají za to, že je to klasický dokumentární formát. Prostě se vydáváme s celebritou na cestu historií, na které se dovídá důležité skutečnosti o svém rodu. To je samozřejmě správný dojem, ale pod povrchem je to podobné, jako když pozorujete labuť. Je krásná a ladná, ale pod vodou velmi tvrdě pracuje nohama. Ve skutečnosti je velice obtížné ten formát natočit, protože zatímco štáb musí vědět absolutně všechno o příběhu, celebrita nesmí vědět vůbec nic. Takže plánování, proces, ve kterém odhalujete určitá fakta té osobnosti, utajení určitých věcí před osobností a rozvíjení jejího příběhu, to všechno představuje obrovské množství příprav a rozmyslu dopředu. Je to mnohem obtížnější formát, než většina lidí soudí.

Je pravda, že Vy sám jste formát vymyslel? A proč je podle Vás tak globálně úspěšný?

S myšlenkou na Kdo si myslíš, že jsi? jsem přišel já, to je fakt, v životě jsem nevymyslel mnoho formátů, ale tento se mi povedl. Produkujeme ho už desátý rok a je to nejúspěšnější dokumentární pořad na britských televizích za dlouhou dobu, pokud ne absolutně. Kombinuje mnoho faktorů na různých úrovních – je to příběh plný emocí, který zároveň osvětluje historii, většina z nás jej pochopí bez toho, abychom byli studovaní historici, a nejdůležitější je, že je to detektivka. Jde o vyšetřování, které vede ke konkrétnímu výsledku, na konci se dozvídáme důležitou pointu, a zvraty toho příběhu jsou důvod, který Vás u sledování udrží až do konce.

Co byste vzkázal divákům České televize, kteří uvidí českou verzi pod názvem Tajemství rodu?

Jsem mile potěšený představou, že Kdo si myslíš, že jsi? má českou verzi. Jsem hrdý, že jste si náš formát vybrali. Měli jsme s ním úspěch po celém světě a jsem si jist, že bude úspěšný i v České republice. Přeji Vám hodně štěstí!