Toulavá kamera ochutnává Česko

Okolí Prahy a Severozápadní Čechy

Hodnocení pořadu:
1 2 3 4 5 Počet hlasů: 2  
Sdílet
| Poslat odkaz

Tradiční krajové pokrmy z míst, která v naší gastronomii hrají prim, tentokrát z okolí Prahy a severozápadních Čech, servírují Iveta Toušlová a Josef Maršál. Režie A. Majstorovičová

V posledním díle putování za dobrotami našich krajů nejprve vyrazíme do okolí hlavního města. Nahlédneme do tajů výroby špekáčku, který usiluje o ochranu Evropské unie. Dozvíme se, co musí obsahovat a možná překvapivě i to, že mnozí mistři uzenáři považují za produkt, na kterém se dokonale projeví jejich um, gothajský salám. Pod pokličku nahlédneme uzenářům z rodu Dolejších, v němž se tahle profese dědí z generace na generaci už přes sto let. Pak porovnáme výrobu másla za našich babiček s tou současnou. Vybavení, které ke stloukání másla kdysi sloužilo, nám předvedou v muzeu másla, které najdeme v Máslovicích. A v Kutné Hoře, v krčmě, která nese jméno nejslavnějšího místního rodáka Mikuláše Dačického z Heslova, na závěr ochutnáme krmi z renesančních časů.

Celé prázdninové ochutnávání zakončíme na severozápadě Čech. K tamním slavným rodákům patří fešný myslivec na lahvi známého bylinného moku. Vyrábí se už půldruhého století. Dozvíme se, kdo s výrobou začal a jak tahle česká klasika ke svému jménu přišla. Pak se zakousneme do křupavé tatranky. I ona už hodně pamatuje, narodila se totiž v polovině minulého století. V jedné z nejstarších potravinářských továren u nás, která stojí v Lovosicích. A nesmíme zapomenout na to, že severozápad naší země zdobí národní park České Švýcarsko. Kochání přírodou ale tentokrát nahradíme kulinářskými prožitky. Ve Staré hospodě v Doubici, která už bez nadsázky patří svým věkem i historií k pamětihodnostem, ochutnáme specialitu paní domu a kuchyně – doubické rarášky.

Přehrát video

Obsah pořadu

Diskuse diváků
 • StrĂ˝c Martin 16. 7. 2016 23:16

  U FlekĹŻ

  Shodou okolnostĂ­ jsme nedĂĄvno se Ĺženou po dlouhĂŠm hledĂĄnĂ­ zavĂ­tali "Ke FlekĹŻm"…

 • MiloĹĄ ŘehĂĄk 18. 7. 2014 20:31

  Toulavá kamera vychutnává Česko

  ToulavĂĄ kamera (budiĹž jĂ­ ke cti) kromě ČVeska vychutnĂĄvĂĄ i Moravsko (větĹĄĂ­ čás…

 • MiloĹĄ ŘehĂĄk 18. 7. 2014 20:25

  Toulavá kamera vychutnává nejen Česko

  Toulavá kamera vychutnává Česko

Tato diskuse je určena pouze k výměně názorů mezi diváky. Pokud chcete zaslat dotaz nebo připomínku tvůrcům pořadu, obrate se, prosím, přímo na Českou televizi.

Napsat do televize Vstoupit do diskuse

Stopáž: 28 minut – Rok výroby: 2010 – ST
Žánr: Vzdělávání
Tento díl ve vysílání

Tento díl pořadu v současnosti nevysíláme. Můžete si však nechat zaslat zprávu, pokud se objeví v aktuálním vysílání:

Nastavit připomenutí

Starší data vysílání najdete kliknutím na následující odkaz.

Hledat všechna vysílání:
pořadu / tohoto dílu

Další zdroje