Nahrávám video

Obsah dílu

Český ráj — Střední Morava

Části dílu

00:40
Český ráj
  Naše druhé gurmánské toulky po Česku zahájíme v Miletíně. Vyrábějí se tam hned dvě tradiční sladkosti. Tou první jsou Hořické trubičky, které se v kraji pečou už od roku 1812. Recept na ně prý prozradil jako dík za péči jisté paní Ličkové sám Napoleonův kuchař. Nenechte se ale mýlit, původní trubičky nebyly plněné různými krémy jako ty dnešní. Byly jen posypané cukrem a skořicí. Druhou z místních sladkých specialit vymyslel cukrář Josef Erben. Nechal se inspirovat modlitebními knížkami a světlo světa spatřily miletínské modlitbičky. A pro milovníky sladkostí nabídneme i třetí lahůdku - švestkovou omáčku s uzeným masem.
  15:00
  Střední Morava
   Trochu ostřejší chutě budou provázet náš výlet na střední Moravu. Tam nemůžeme minout olomoucké tvarůžky. První zmínky o nich pocházejí už z 15. století. Tenkrát ani dnes byste ale jejich výrobu nenašli v Olomouci. Už víc než stovku let jsou královstvím tvarůžků Loštice.
   K Prostějovu zase už víc než půl století patří pálenka z Palírny u Zeleného stromu. Nejprve vznikala ze zkaženého piva a vína, později pak ze žita, kterému se na Hané říká rež.
   Přehrát celé video
   Stopáž29 minut
   Další díl
   Epizoda 3/8

   Napište nám