Jak by vypadalo soužití Čechů a Němců, kdyby v roce 1945 nedošlo k odsunu? Jak by Češi vycházeli se třemi milióny německých spoluobčanů? (2011)

Litujeme, ale pořad není v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Po druhé světové válce Češi využili příležitost k radikálnímu řešení skutečných i domnělých křivd pramenících z česko-německého soužití. Tyto události vešly do historie jako odsun Němců. Byli odsunuti Němci aktivně podporující nacismus, ovšem za tu cenu, že při odsunu zemřely tisíce nevinných lidí. Jak by se vyvíjely vztahy mezi Čechy a Němci, kdyby Němci nebyli odsunuti? Jak by vypadalo poválečné Československo s třímilionovou německou menšinou?

Historická křižovatka

Od konce války do začátku roku 1946 probíhal tzv. divoký odsun, který přinesl tisíce obětí na životech nevinných lidí. Od ledna do října 1946 probíhalo státem organizované vysídlení obyvatel německé národnosti. Počet Němců, kteří museli odejít v důsledku poválečného odsunu, se pohybuje někde kolem 2,6 milionu osob. Poválečný odsun Němců je dodnes předmětem sporů a diskuzí. Vysídlení obyvatel, kteří české pohraničí obývali po staletí, přineslo naší zemi nenapravitelné materiální i kulturní ztráty. Jak se mohly dějiny odehrát, kdyby Němci nebyli dosunuti?

Alternativní online scénář

(Neshoduje se s historickou fikcí rozehranou ve vysílaném díle).

Stopáž17 minut
Rok výroby 2010
 ST HD
ŽánrDokument