Jih proti Severu

Úvod » Knihy

O autorovi

Margaret Mitchell

Obal knihy

Citát: „Muži nejsou nikdy dost staří, aby přestali dělat hlouposti.“

Margaret Mitchelová se narodila 8. listopadu 1900 v Atlantě ve státě Georgia a zemřela 16. srpna 1949 tamtéž následkem automobilové nehody ve věku 48 let.

Mitchellová, dcera prominentního právníka a irské sufražetky, měla staršího bratra Stephena a dětství prožila v lůně rodiny, která zažila občanskou válku, a byla fascinována příběhy, jež vyprávěli její rodiče, teta a veteráni z konfederační armády. Zapsala si prý jako dítě do deníku: „Kdybych byla chlapec, vystudovala bych West Point a stala se hrdinou“.

Navštěvovala soukromé školy, ale nebyla příliš pozornou žákyní, proto jednoho dne prohlásila, že se již do školy nevrátí, neboť ji považuje za ztrátu času. Nakonec absolvovala na „Washington Seminary“ a přihlásila se ke studiu na Smithově koleji. V té době /roku 1919/ však zemřela její matka na španělskou chřipku a Mitchellová byla nucena se vrátit do Atlanty, aby tam vedla otci domácnost. Podobně jako její pozdější hrdinka Scarlett O`Harová byla spisovatelka nekonformní a občas svým chováním překvapovala maloměstskou Atlantu.

V roce 1922 se provdala za pašeráka Berrien „ Reda“ Upshawa, se kterým se po dvou letech bouřlivého manželství rozvedla. V roce 1925 však již byla opět provdána, a to za přítele svého bývalého manžela, novináře Johna R. Marshe.

V té době pracovala Margaret Mitchellová jako redaktorka deníku „The Atlanta“a pod jménem Peggy Mitchell publikovala články, recenze knih, životopisy a rozhovory. Mimo jiné napsala i rozhovor s tehdejší zářivou hvězdou němého filmu Rudolphem Valentinem.

Knihu „Jih proti Severu“, za kterou dostala v roce 1937 Pulitzerovu cenu, začala psát Margaret Mitchellová v roce 1926. Ležela v posteli, protože si léčila vymknutý kotník a četla historickou literaturu. Na nápad napsat román ji přivedl její manžel John, když prohlásil: „Když můžeš číst tolik knih, proč sama nějakou nenapíšeš?“

Trvalo však ještě deset let, než kniha vyšla a přinesla autorce obrovskou slávu, neboť se stala v té době druhou nejprodávanější knihou po bibli. Příběh pojednává o vztahu Scarlett O`Harové a jejího manžela Rhetta Butlera na pozadí americké občanské války, řeší chování a styl života lidí před a po občanské válce, dotýká se však i otázky rasismu a historický pohled na Ku-Klux-Klan.

15. prosince roku 1939 měl premiéru film Davida O. Selznicka, v němž v hlavních rolích excelovali Vivien Leighová jako Scarlett O`Hara a Clark Gable jako Rhett Butler. Film získal deset cen filmové Akademie a stal se finančně nejúspěšnějším filmem všech dob hned po „Hvězdných válkách“.

Bibliografie

Jih proti Severu I., Jih proti Severu II. (1936)