Knihy

Úvod

Každá kniha má svůj děj a své postavy. Představujeme vám TOP12 knižních favoritů, hrdinů tohoto příběhu. Záleží jen na vás, které z knih určíte hlavní roli v příběhu vašeho srdce.

Hlasování: finále

Celonárodní anketa Kniha mého srdce o nejoblíbenější knihu českého čtenáře vydala své tajemství.

Knihou srdci nejbližší se podle výsledku hlasování a vlivem zaujatých obhajob při vzrušujícím večeru 17. 10. 2009 stal Saturnin Zdeňka Jirotky.

Dokumenty

Maurois André kdysi řekl: „Četba je ustavičný dialog, při kterém nás kniha oslovuje a naše duše odpovídá“.

Připomeňte si finálovou TOP12 v podobě krátkých dokumentů!

Finálová: TOP12

Obal knihy

20. září na ČT1
Účinkují: Jan Jiráň
Režie: Petr Nikolaev

Alchymista

Číslo: 1
Autor: Paulo Coelho

O knize

Pohádkové podobenství o malém pastýři Santiagovi, který žije svůj prostý život uprostřed pastvin a který jej musí přesto zcela změnit, aby naplnil svůj osud a našel svůj poklad. Optimistické poselství románu Paula Coelha „život je zajímavý právě pro tu možnost uskutečnit nějaký sen“ je možná právě tím, co miliony čtenářů k této knize stále přitahuje.

Obal knihy

4. října na ČT1
Účinkují: děti ze ZŠ Miličín, Žofie Horáčková
Režie: Olga Sommerová

Babička

Číslo: 2
Autor: Božena Němcová

O knize

Že je Babička Boženy Němcové dílo velké literární hodnoty, o tom není pochyb. Božena Němcová vedle ideálního světa viděného očima mladé Barunky dovedla zahrát na idealizovanou i temnou a tragickou strunu lidských osudů.

Obal knihy

11. října na ČT1
Účinkují: Jana Štěpánková
Režie: Alena Činčerová

Co život dal a vzal

Číslo: 3
Autor: Betty MacDonald

O knize

Jak se vůbec Betty MacDonaldová stala spisovatelkou a jaké byly její životní zážitky? Román, v němž autorka popsala svoji dráhu úřednice, dobu, kterou strávila v plicním sanatoriu a problémy s dospívající mládeží umožnil spoustě čtenářů vnímat věci s ohromným životním nadhledem.

Obal knihy

13. září na ČT1
Účinkují: Markéta Štechová, Nikola Říhová
Režie: Petr Nikolaev

Děti z Bullerbynu

Číslo: 4
Autor: Astrid Lindgren

O knize

Kniha, která se vepsala nesmazatelně do lidských srdcí. Bullerbyn jako svět, kde jsou rodiče především hodní, děti nejsou kárány a mají dost času si užívat hry a malé starosti, které jsou tak zábavné. Nechte znovu ožít příběhy a veselá dobrodružství sourozenců Lisy, Lasse a Bosse a jejich kamarádů Britty, Anny a Olleho v půvabných ilustracích Heleny Zmatlíkové.

Obal knihy

4. října na ČT1
Účinkují: Ivan Hlas, Markéta Hejkalová
Režie: Petr Nikolaev

Egypťan Sinuhet

Číslo: 5
Autor: Mika Waltari

O knize

Mika Waltari v Egyptě nikdy nebyl, ale okouzlen dálkou a exotikou zasadil děj svého věhlasného románu právě do Egypta roku 1300 před naším letopočtem. V osudech faraonova lékaře Sinuheta se odráží mnohem více než kritika vlády a života bohatých i chudých tehdejší doby, ukazuje se tu silný přesah až do dob zcela současných.

Obal knihy

13. září na ČT1
Účinkují: Matyáš Valenta, Vladimír Medek
Režie: Alena Činčerová

Harry Potter

Číslo: 6
Autor: J. K. Rowling

O knize

Série příběhů o Harry Potterovi pobláznila svět. Co zahrálo v knize na citlivou strunu nejen dětských diváků a čím jsou tak lákavé příhody malého čaroděje? Co je famfrpál, zlatonka, svrčci a srpci? A co vedlo spisovatelku Joan K. Rowlingovou k napsání tohoto bestselleru?

Obal knihy

6. září na ČT1
Účinkují: Oldřich Kaiser, Jiří Lábus, Stanislav Komárek
Režie: Štěpán Kačírek

Malý princ

Číslo: 7
Autor: Antoine de Saint-Exupéry

O knize

Básnická pohádka spisovatele a letce v jedné osobě Antoina de Saint Exupéryho je o podobenstvích a hledání lásky, pochopení a pravých hodnot života. Do čtenářských srdcí se tato pohádka pro dospělé i děti vepsala nejen půvabnou myšlenkou, že „co je důležité, je očím neviditelné, protože správně vidíme jen srdcem“.

Obal knihy

6. září na ČT1
Účinkují: Richard Hašek, Radko Pytlík, Tomáš Töpfer
Režie: Zbyněk Fiala

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války

Číslo: 8
Autor: Jaroslav Hašek

O knize

Prosťáček nebo mazaný chytrák? Plný optimismu, životní síly, ale také skepse a rezignace. Bojuje zvláštním způsobem proti stupidní vojenské a státní mašinérii. Někdy se chová dobrosrdečně, naivně, jindy dost zlomyslně. Ačkoliv je úředně potvrzeným blbem, jako hlupáci vypadají spíše ostatní kolem něho… Jaký tedy je dobrý voják Švejk z románu Jaroslava Haška?

Obal knihy

11. října na ČT1
Účinkují: Michal Dlouhý, Petr Voltr, Jan Čeřovský
Režie: Zbyněk Fiala

Pán prstenů

Číslo: 9
Autor: J. R. R. (John Ronald Reuel) Tolkien

O knize

Příběh ze starobylého světa „Středozemě“ se řadí mezi nejpopulárnější romány 20. a 21. století, a to jak podle odhadovaného množství příznivců, tak podle prodaných výtisků. Hobiti, elfové, kouzlo a tajemná moc prstenu si získali nadšené čtenářské příznivce.

Obal knihy

27. září na ČT1
Účinkují: Aleš Háma, Jindřich Hojer, Hynek Bočan, Václav Marhoul, Milan Lebeda, Zbyněk Marek
Režie: Zbyněk Fiala

Rychlé šípy

Číslo: 10
Autor: Jaroslav Foglar

O knize

Rychlé šípy Jaroslava Foglara - klub pěti hochů, kteří prožívají různá dobrodružství v zapadlých uličkách starého města. Kdo by nechtěl odhalit záhadu ježka v kleci či tajemství Velkého Vonta? Stínadla i Mirek Dušín, Jarka Metelka, Červenáček, Rychlonožka a Jindra Hojer znovu promlouvají k srdcím malých i velkých čtenářů.

Tvůrčí tým pořadu Kniha mého srdce velmi děkuje panu Ivanu Vápenkovi za laskavé poskytnutí materiálu Rychlé šípy slaví narozeniny 1938 - 1988, kterou vydal Turistický oddíl mládeže Silůvky, a také za poskytnutí souhlasu s užitím jeho autorských fotografií.

Obal knihy

20. září na ČT1
Účinkují: Ondřej Havelka, Stanislav Komárek, Pavel Mandys, Hana Sýkorová
Režie: Štěpán Kačírek

Saturnin

Číslo: 11
Autor: Zdeněk Jirotka

O knize

Máte před sebou v kavárně mísu koblih. Zíráte netečně na koblížky, nebo se vám honí hlavou poťouchlá myšlenka, co by se dělo, kdybyste koblihami začali bez varování bombardovat ostatní? Jen výjimečný lidský exemplář se může pyšnit tím, že patří k těm, kdo takovou představu i bez váhání realizuje. Atmosféra první republiky, suchý a sarkastický anglický humor, smysl pro nadsázku, to jsou ingredience slavného románu Zdeňka Jirotky.

Obal knihy

27. září na ČT1
Účinkují: fanynky klubu Stmívání, Klára Jandová
Režie: Alena Činčerová

Stmívání

Číslo: 12
Autor: Stephenie Meyer

O knize

Příběh o obyčejné dívce Isabelle začíná být zcela neobyčejným, když se přestěhuje z Phoenixu do klidného a deštivého města Forks, kde se seznámí s Edwardem Cullenem. Jenže Edward je upír… Tajemství, napětí, nebo dilema lásky a smrti, to vše přineslo popularitu spisovatelce Stephenii Meyerové a vyneslo její prvotinu na přední místa v žebříčku o nejpopulárnější knihu.

Umístění knih

Podívejte se na seznam knih, včetně počtu hlasů, které se neprobojovaly do TOP12: