Přehled dílů

alternative text

Nepolapitelný Jan

Německá okupace znamenala pro Jana Smudka začátek jeho osobní války s Říší. První obětí se stal německý policista.

alternative text

Když byl za knihy kriminál

Mladý dělník Jiří Gruntorád opisoval na psacím stroji zakázané knihy, Státní bezpečnost ho proto začala systematicky likvidovat.

alternative text

Sestry Nebeské, dcery kulacké

Patřily mezi venkovské ženy, které se nedaly zlomit, přestože je komunistický režim po roce 1948 začal krutě pronásledovat tak jako tisíce jiných „kulaků“.

alternative text

Patník číslo 16

Mladý skaut František Zahrádka pomáhal lidem přes hranice a jeho tvrdošíjnost nezlomilo ani 13 let v komunistických lágrech.

alternative text

Dum spiro, spero

Ondrej Páleník odešel do války v Zálivu jako nadporučík, v Afghánistánu válčil jako plukovník a v 41 letech se stal generálem.

alternative text

Nejdůležitější útěk

Letec RAF Otakar Černý utíkal jako válečný zajatec mnohokrát, jeho poslední útěk byl nejdůležitější - z komunistického vězení na Západ.

alternative text

Umírám kdykoli (7)

Doktor teologie Oto Mádr zůstal své víře věrný celý život, i když ho komunistický režim věznil a pronásledoval až do svého konce.

alternative text

Pistole

Válečná anabáze Čestmíra Šikoly začala tím, že ho nacisté zbili 17. listopadu 1939, v roce 1944 byl vysazen jako výsadkář v protektorátu a po únoru 1948 vsazen do vězení.

alternative text

Bývali Čechové stateční rekové

Malíř porcelánu Antonín Číla, pozdější generál, začínal svoji vojenskou kariéru za 1. světové války na ruské frontě jako rozvědčík v České družině.

alternative text

To vám přijde draho!

Viktor Heller odmítl hlasovat pro smrt Milady Horákové. Pomsta komunistického režimu přišla rychle.