Antonín Mandl byl kněz, kterému ani tvrdý a dlouhý bolševický kriminál nezabránil v tom, aby předběhl svou dobu. Příští týden mu bude odhalena pamětní deska v kostele sv. Václava na pražském Proseku

Antonín Mandl byl talentovaný student, od kterého rodina čekala, že udělá v katolické církvi úspěšnou kariéru, ale on se stal nekonformním knězem. Po únoru 1948 odhadl, že na něj brzy dopadne „pěst dělnické třídy“, a proto chodil na hodiny boxu, aby se připravil na komunistické výslechy. Jeho předpoklad byl správný: už v roce 1950 byl odsouzen k 25 letům vězení, z nichž si odseděl 14 roků. Osmnáct měsíců vyšetřovací vazby bylo přitom spojeno s neobyčejnou krutostí, o níž sice nikdy otevřeně nehovořil, ale zanechala na něm fyzické i psychické stopy. Mandl byl „umanutý samaritán“, který, ač sám v nouzi, pomáhal spoluvězňům. Z křesťanského hlediska byl průkopník ekumenismu, kvůli čemuž ztratil v roce 1971 tzv. státní souhlas k výkonu kněžské služby. Krom toho ho jeho okolí oceňovalo jako originálního autora či noblesního aristokrata ducha, který si uchoval pozoruhodnou civilnost.

Připravili: scénář Bob Fliedr, režie Ladislav Cmíral a Bob Fliedr, dramaturg Jiří Sirotek, vedoucí projektu Čestmír Franěk.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2008
 ST
ŽánrMagazín