Josef Růžička byl velitelem čs. dobrovolnické brigády Jany Žižky z Trocnova, která bojovala proti nacistické expanzi za 2. světové války na území Chorvatska

Juriš znamená zteč. Josef Růžička byl velitelem čs. dobrovolnické brigády Jany Žižky z Trocnova, která bojovala proti nacistické expanzi za 2. světové války na území Chorvatska.

Josef Růžička byl jeden z velitelů československé dobrovolnické jednotky, která se zformovala v roce 1943 v chorvatské Slavonii. Původně prapor, později brigáda Jana Žižky z Trocnova se zúčastnila bojů na jihovýchodních frontách II. světové války. Češi v této brigádě někdy žili na Balkáně už po několik generací. Po okupaci Jugoslávie v roce 1941 byla zakázána menšinová činnost, česká besedy byly zrušeny a české národní domy zkonfiskovány. Muži byli povoláváni do domobraneckého vojska. Přirozenou reakcí byl vznik odboje. Během války se stala brigáda Jana Žižky z Trocnova symbolem toho, že Češi bojují za svoji svobodu na všech frontách. Růžička došel v tomto svém boji ke Krajně, kde padl. Po válce nabídl prezident Edvard Beneš bojovníkům z brigády, zda se nechtějí vrátit. Někteří z nich a jejich potomci žijí dodnes na jižní Moravě.

Připravili: scénář Vladimír Kučera, režie Ivan Stehlík, dramaturg Jiří Sirotek, vedoucí projektu Čestmír Franěk

Stopáž26 minut
Rok výroby 2008
 ST
ŽánrMagazín