Ondrej Páleník odešel do války v Zálivu jako nadporučík, v Afghánistánu válčil jako plukovník a v 41 letech se stal generálem.

Litujeme, ale v současné době není pořad v iVysílání dostupný
Video není k dispozici

Cyklus publicistických dokumentárních filmů o „československých“ hrdinech, na které se často velmi rychle zapomnělo nebo zůstali úplně neznámými.

Ondrej Páleník v roce 1987 vystudoval Vysokou vojenskou školu pozemního vojska ve Vyškově a postupně získal nejvyšší možné vojenské vzdělání. Vrcholem jeho kariéry velitele speciálních sil v Prostějově se stalo dvojí nasazení jednotky do bojových operací na území Afghánistánu v rámci operace Enduring Freedom (Trvalá svoboda) v letech 2004 a 2006. Úspěšné působení ve válce s Talibanem přineslo 601. skupině speciálních sil i jejímu veliteli prestiž a uznání. Generál Páleník přivedl své muže mezi světovou elitu speciálních sil, byl za své úspěchy ocenění doma i v zahraničí. Mimo jiné mu prezident USA udělil Bronzovou hvězdu USA, která je neamerickým vojákům udělována zcela výjimečně. Spojené státy ještě generálu Páleníkovi udělily Medaili za zásluhy, Saudská Arábie Bitevní řád a Kuvajt Medaili za osvobození.

Připravili: režie Zdeněk Všelicha, scénář Richard Crha, dramaturg Jiří Sirotek, vedoucí projektu Čestmír Franěk

Stopáž26 minut
Rok výroby 2008
 P ST
ŽánrMagazín