Putování francouzskými regiony za historickými svazky a netušenými vztahy této země a naší domoviny (2008). Režie J. Boněk

Klikněte pro větší obrázek Remešská katedrála patří mezi nejkrásnější chrámy, jaké byly kdy ve Francii postaveny. Odpovídá to i jejímu významu, od 13. do 19. století tady probíhaly královské korunovace.

Klikněte pro větší obrázek Od roku 1575, počínaje Jindřichem III., francouzští králové při korunovaci přísahali na Evangelium, jehož starodávné písmo naznačovalo původ odkudsi z Byzance. Nakonec se z tohoto posvátného textu vyklubal rukopis, který pocházel z našeho sázavského kláštera.

Klikněte pro větší obrázek Kanovníkem katedrály byl Guillaume de Mahaut, bývalý sekretář krále Jana Lucemburského a význačný básník a hudební skladatel 14. století. Je zde pohřben.

Klikněte pro větší obrázek V basilice Saint-Remi má náhrobek remešský biskup a horlivý šiřitel křesťanství, který byl po smrti prohlášen za svatého. Část ostatků tohoto světce údajně získal Karel IV. a daroval je chrámu svatého Víta.

Klikněte pro větší obrázek Sousední benediktýnský klášter dnes slouží jako muzeum. V březnu 1398 sem přijel Václav IV. za francouzským králem Karlem VI. na jednání ohledně papežského schizmatu.

Klikněte pro větší obrázek Poněkud v ústraní stojí kostel svatého Jakuba. V šedesátých letech dostal Josef Šíma nabídku, aby navrhl nové vitraje do chóru kostela. Malíř zde převedl středověkou legendou do moderní podoby.

Klikněte pro větší obrázek Remešská Martova brána, zasvěcená bohu války, je jedním z pozůstatků antiky. Nedaleko odtud, v ulici Franklina Roosevelta, byla 7. května 1945 podepsána kapitulace Německa.

Klikněte pro větší obrázek Městečku Hautvillers se v turistickém prospektu říká kolébka šampaňského. Na konci obce bývalo benediktýnské opatství, kde v druhé polovině 17. století žil mnich Dom Perignon, který měl na starosti klášterní sklepy s vínem.

Klikněte pro větší obrázek Tento neobyčejně hloubavý muž svůj život zasvětil výzkumu druhotného kvašení vína i míchání různých odrůd. Tady u místa jeho posledního odpočinku mu můžeme v duchu poděkovat za jeho lásku a trpělivost, s níž se vínu věnoval.

Klikněte pro větší obrázek V Épernay, u vchodu do firmy Moët et Chandon, je velká socha nám již známého Doma Perignona s nezbytnou lahví šumivého moku. Pro tuto firmu přibližně před sto lety dělal výtvarné návrhy Alfons Mucha.

Stopáž17 minut
Rok výroby 2008
 ST AD 4:3