Malá zkouška paměti a připomenutí toho, že to naše děti nemají zrovna snadné. Diktuje Z. Svěrák. Režie V. Křístek

Ano, opět je to tady! Prázdniny s neúprosností sobě vlastní spolykaly i své poslední minuty a to znamená, že škola začíná!

Česká televize připravila na první den nového školního roku pro své diváky už tradiční pořad Diktát. Tentokrát v prostředí Národního muzea v Praze vám bude textík plný drobných chytáků diktovat muž v roli kantora nadmíru povolaný a osvědčený – Zdeněk Svěrák.

Televizní Diktát by nám starším rád jemně připomenul atmosféru školních škamen, současně nám ale také umožní ověřit si, jak hodně postoupilo naše zapomínání a jak vůbec na tom jsme se znalostí gramatiky a naší milované mateřštiny vůbec.

Hlavní smysl Diktátu je ale v něčem trošku jiném. Rodičům chce dát příležitost „taky si to aspoň na chvilku zkusit“. To, aby viděli, že to naši milí a malí nemají vůbec snadné. Že mají starosti stejně jako my. Jenom ty jejich jsou trochu jiné, ale určitě ne menší. Možná tohle poznání přispěje k tomu, že pro ně budeme mít ještě o špetku víc pochopení a že na ně budeme ještě hodnější než dosud.

Ostatně… jen si to zkuste. A bez chyby, prosím vás, hlavně bez chyby!

Zkontrolujte si správnou podobu diktátu:

Kolika lidem, kteří z rampy Národního muzea shlížejí na shon lidí a aut pod sebou, se asi vybaví přání jeho zakladatelů, aby se pro muzejní sbírky našlo místo tiché a klidné, ze všech stran snadno přístupné?

Brzy poté, co zahájíte prohlídku jednotlivých sálů, přesvědčíte se o tom, že zhlédnout při jedné návštěvě úplně všechno lze jenom stěží.

Děti se jako vždycky nejvíc těšily na slavnou velrybí kostru. Rodiče zase lákaly archeologické nálezy kostěných nástrojů starých kultur. V oddělení nerostů pak byli zaujati třpytivými drahokamy, hýřícími kouzelnými barvami. Hmyzí svět každého okouzlí zejména pestrými motýlími křídly. Mezi plazy vás určitě zaujmou krokodýli.

Za druhé světové války zmizeli z Panteonu muzea bronzoví velikáni. Naštěstí se však brzy po válce jejich sochy našly a vrátily zpět.

Stopáž17 minut
Rok výroby 2008
 P