Rozcvička pro dítka školou povinná, pro dospělé připomenutí, že to jejich děti nemají lehké.

Už je to zase tady! V pondělí 3. září ať už chutě či nechutě vyrazí vaše dítka opět do školy. My, dospělí, dnes už víme, že to jsou časy, na které si docela rádi a s úsměvem zavzpomínáme. Ale… je chodit do školy opravdu tak lehké?

Každý rok na začátku září zařazuje Česká televize do programu Diktát. To velké D označuje pouze název pořadu, jinak jde o docela normální běžný diktát. Děti si můžou jeho prostřednictvím dopřát malou rozcvičku na prahu nového školního roku a my dospělí zase připomenout jak krásu, tak věčná tajemství a nepřehledná zákoutí naší mateřštiny.

Skutečný smysl tohoto pořadu je ale v něčem docela jiném. Dává rodičům a prarodičům možnost alespoň na chvilinku vstoupit do školákovy dušičky a na vlastní kůži si vyzkoušet „jaké to je“. Jinak totiž my zkušení a světaznalí snadno podléháme dojmu, že všechno víme a že naše děti umí strašně málo, skoro nic, a my na ně proto musíme být přísnější a občas dokonce ještě přísnější. Teprve tváří v tvář vlastním chybám (a často i hrubkám) mnohé pochopíme.

Tak nezapomeňte – 3. září v 17,00 hod., diktovat bude jako každý rok Zdeněk Svěrák. Vy si jen připravte list papíru, dobře zajetou propisku a svou bystrou hlavinku. K tomu si přibalte náladu plnou pochopení (to ovšem přejeme zejména vašim dětem)…

Napište nám