Rozcvička pro dítka školou povinná, pro dospělé připomenutí, že to jejich děti nemají lehké. Diktuje Zdeněk Svěrák, režie Václav Křístek

Klikněte pro větší obrázek Už je to zase tady! V pondělí 3. září ať už chutě či nechutě vyrazí vaše dítka opět do školy. My, dospělí, dnes už víme, že to jsou časy, na které si docela rádi a s úsměvem zavzpomínáme. Ale… je chodit do školy opravdu tak lehké?

Každý rok na začátku září zařazuje Česká televize do programu Diktát. To velké D označuje pouze název pořadu, jinak jde o docela normální běžný diktát. Děti si můžou jeho prostřednictvím dopřát malou rozcvičku na prahu nového školního roku a my dospělí zase připomenout jak krásu, tak věčná tajemství a nepřehledná zákoutí naší mateřštiny.

Skutečný smysl tohoto pořadu je ale v něčem docela jiném. Dává rodičům a prarodičům možnost alespoň na chvilinku vstoupit do školákovy dušičky a na vlastní kůži si vyzkoušet "jaké to je". Jinak totiž my zkušení a světaznalí snadno podléháme dojmu, že všechno víme a že naše děti umí strašně málo, skoro nic, a my na ně proto musíme být přísnější a občas dokonce ještě přísnější. Teprve tváří v tvář vlastním chybám (a často i hrubkám) mnohé pochopíme.

Tak nezapomeňte – 3. září v 17,00 hod., diktovat bude jako každý rok Zdeněk Svěrák. Vy si jen připravte list papíru, dobře zajetou propisku a svou bystrou hlavinku. K tomu si přibalte náladu plnou pochopení (to ovšem přejeme zejména vašim dětem)…

Správná podoba diktátu

Lidé, kteří mají rádi přírodu, přišli s vynikajícím nápadem. Zřídili síť záchranných stanic pro zraněná zvířata. Stanice plní úlohu jakési polikliniky. Některá z poraněných zvířat však obětaví záchranáři do volné přírody už vrátit nemohou, a tak se objevila myšlenka založit zařízení, pro která se ujal název parazoo.

Kdybyste si mysleli, že obyvatelé takové parazoo se při naší návštěvě chovali jako skleslí pacienti, moc byste se mýlili. Krkavec má na kleci nápis „Pozor, klovu!“ a také havran, vrána a kavka se občas zobákem oženou i po svých ošetřovatelích. Smutné dojmy vyvolávají někteří draví ptáci. Jestřábovi lesnímu chybí křídlo a káně rousné má po střetu s autem dokonce poraněné křídlo i nohu. Soví skupinka se ovšem tváří vážně, jak to bývá mezi výry a vzácnými kalousi zvykem. Z kočkovitých šelem je tu zastoupen rys ostrovid. Zato opravdovým miláčkem všech příchozích je Bublina, krotká vydra říční, která je od mládí tak zvyklá na péči chovatelů, že by pro ni byl pobyt na svobodě nemyslitelný.

Stopáž18 minut
Rok výroby 2012
 P