S Jožkou Šmukařem po krajích českých, moravských a slezských – z Brna-Holásek na téma řemesla (2012). Hraje cimbálová muzika J. Šmukaře. Hosté: J. Otáhalová, K. Hegner, P. Bárta, O. Staňa, P. Přibyl, Z. Ryšánek a O. Tylč. Režie R. Petrenko

Lidové písničky mají nekonečně témat. Jsou samozřejmě asi nejvíc o lásce, taky o vojně, hodně o koních, jsou to písničky smutné i veselé, pijácké, no a taky o práci. To je jasné… Práce nás provází celý život. No a když o práci, tak o nejrůznějších profesích, o řemeslech.

Putování za písničkou Právě na tohle téma natáčela Česká televize další díl cyklu Putování za písničkou. Realizační televizní tým pozval do příjemného prostředí restaurantu Cola Transport v Brně – Holáskách jeho šéf Pavel Bárta a také majitel přilehlé jízdárny a parkurové haly Oldřich Staňa.

O řemeslech se nejen zpívalo. Některá dost zajímavá, a už skoro pozapomenutá, nabídli hostitelé televizním divákům hodně zblízka. Ke slovu se dostal kovář a podkovář Petr Přibyl, mistr sedlář Oskar Tylč nebo puškař Zdeněk Ryšánek. Jinou zajímavostí byla exkurze do místní obory s jeleny sika nebo odchovna bažantů královských.

Putování za písničkou Nejvíc to ale bylo samozřejmě o muzice, o písničkách, o zpívání. Cimbálovka primáše Petra Mikulky doprovázela Janu Otáhalovou, Karla Hegnera a na své si přišel taky průvodce pořadu Jožka Šmukař. Postupně zazněly písničky o řeznících, mlynářích, zednících, kovářích, koudelnících, hasičích, drátenících, zahradnících, myslivcích, sedlácích…

V konkrétní podobně třeba Nepůjdu já za masára, Jaké je to hezké dva kováři v městě, Já jsem z Kutné Hory, Šel zahradník do zahrady, Hop hej cibuláři, Mlynáři šafáři, Mysliveček vyšel z lesa na cestičku. Hodně zajímavá byla valašská „hambatá“ o pláteních – Když jsem slúžil v Jasennej. No a závěrečná populární Ach synku, synku.

Putování za písničkou Na konci všech pořadů cyklu se Jožka Šmukař vždycky loučí sloganem, že „s písničkou jde všechno líp…“. Tentokrát se díky písničkám všem zúčastněním televizním „řemeslníkům“, abychom se drželi tématu pořadu, pracovalo mnohem snadněji.

Foto: Vladimír Kříž, Lenka Šmukařová

Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
ŽánrHudba