S Jožkou Šmukařem po krajích českých, moravských a slezských – šumavské myslivecké písničky Bulka bandu k poctě svatého Huberta (2008). Host pořadu Martin Štěpánek. Režie R. Tesáček

„Přijeďte k nám natočit myslivecké písničky. Bude se vám tady líbit…“ Tak znělo pozvání od myslivců z malé vesničky Žákavá u Štáhlav.

Nakonec snad největším kamenem úrazu bylo najít vhodný prostor pro natáčení. Aby se do něj vešlo pět kamer, nějakých třicet myslivců, samozřejmě i kapela, aby tam bylo dostatečné zázemí televizní realizace. Tak začalo Putování za písničkou na téma Písničky svatého Huberta.

Jožka Šmukař a jeho kamarád myslivec Pavel Bošek Hostitel a myslivec Pavel Bošek si nakonec vzpomněl na útulnou hasičskou hospodu v nedalekém Milínově, a bylo vymalováno. Hostinská paní Lopatová a její manžel byli dostatečnou zárukou pohodlí pro všechny zúčastněné, navíc celou bývalou „hasičárnou“ voněl už od rána guláš z divočáka. No, nekup to!

V repertoáru malé dechovky Bulka Band byly samozřejmě samé myslivecké písničky. Jen namátkou: Sluníčko zapadá myslivec jde k lesu, Já jsem malý mysliveček, Žalo děvče žalo trávu, Nad lesem měsíček, Myslivče myslivče, Pytlácká, Šla má milá do hájičku, Proč se ti hájové zelenají, Na tý louce zelený. Taky velmi populární Myslivec připíjí levou. No, proč asi? No, protože v pravé drží buď pušku, a nebo ještě lépe, pravou rukou objímá nějaké pěkné děvče.

Zpívali Olga a Jiří Homolkovi, velmi často se přidal Jožka Šmukař. Také hosté pořadu byli hodně zajímaví. Skvělý kuchař Václav Majer připravil všem zúčastněným famózní nabídku pochoutek z pernaté i srstnaté zvěře.

Novinář a textař Jaroslav Šprongl nabídl přítomným úvahu o tom, co je na myslivecké písničce charakteristické. Mimochodem, je to velmi jednoduché, a dost typické. Písničkám vládnou vlastně jen dvě témata, a obě myslivcům hodně fandí. Za prvé: Myslivec vždycky trefí! Nikde v textu nenajdeme, že by snad, probůh, minul. Čili, je to profík každým coulem. A za druhé: Jakmile si myslivec zamane, získá srdce každého děvčete, žádná mu neodolá.

Speciálním hostem byl herec Martin Štěpánek. Sám velký nimrod, kterého k mysliveckému oboru přivedl jeho slavný otec Zdeněk. Vzpomínky na otce i na vlastní myslivecké začátky patřily k ozdobám natáčení.

Ačkoli od premiéry už utekl už nějaký ten čas, písničky ani vyprávění hostů nic neztratily ze svého půvabu.

Stopáž26 minut
Rok výroby 2008
ŽánrHudba