S Jožkou Šmukařem po krajích českých, moravských a slezských – Plzeňský kraj (2008). Hostem bude soubor Úsměv Z. Bláhy. Kamera P. Beňa. Režie R. Tesáček

Dlouholetý lidový soubor Úsměv z Horní Břízy u Plzně zahrál a zazpíval v trhanovské chodské hospodě celou plejádu zajímavých lidových písniček. Samozřejmě, že byly z plzeňského regionu. Ostatně, tam Úsměv působí už desítky let a má stále stejného šéfa – Zdeňka Bláhu.

Právě on nabídl pro Putování za písničkou písničky veselé, vtipné, žertovné, a někdy snad až skoro „darebné“. Protože jejich obsah a legrace je možná až na dřeň, taková drsnější. Ale všechno dohromady jsou to krásné lidové písničky, které vyprávějí především o lásce, no a protože jsou to písničky z Plzeňska, taky o pivu.

Zdeněk Bláha do pořadu pozval zajímavého a příjemného hosta, svého přítele, folkloristu a šéfa světoznámého hudebního a tanečního seskupení Musica Bohemica Jaroslava Krčka. Jaroslav vydal před časem Český zpěvník. Hodně tlustou knížku, ve které jsou texty a notové záznamy českých lidových písniček od 9. až do 19. století.

Úsměv z Horní Břízy se představil plzeňskými lidovými hity jako Máječku zelený, v Krašovicích, Měl jsme hezkou holku, Dudlaj dudlaj, Neboj se ženo, Buď pozdravena sklenice piva nebo Soudek soudeček.

Vždycky s profesionalitou a vždycky s úsměvem. Možná právě proto se lidový soubor z Horní Břízy u Plzně tak jmenuje…

Foto Peter Beňa

Stopáž26 minut
Rok výroby 2008
ŽánrHudba