25 minut

20. březen

Část: Projektové dny na Slezském gymnáziu v Opavě

Obsah dílu

Hrčava má po opakovaných volbách nové vedení — Zrušené komunální volby v Hrčavě — Hrčava má po opakovaných volbách nové vedení — Přípravy projektu Eden Silesia — MS Deník: Macura chce pokračovat — Zájem o studium na Ostravské univerzitě — Studie největší fotovoltaické elektrárny v Česku — V Dobrochově začínají sázet květiny — Ve slepém rameni Odry uhynuly ryby — Den otevřených dveří ve vodárnách — Lékaři FN Ostrava se učí znakový jazyk — Projektové dny na Slezském gymnáziu v Opavě — Na dotek v Komorní scéně Aréna

Části dílu

01:10
Hrčava má po opakovaných volbách nové vedení
  Po opakovaných volbách má obec Hrčava na česko-slovensko-polském pomezí nové vedení. Starostou se stal Petr Vyšlan, jeho uskupení SNK Hyrčovjaně má 4 křesla v sedmičlenném zastupitelstvu. Komunální volby se v Hrčavě opakovaly, rozhodl tak Krajský soud v Ostravě na základě doručené stížnosti. Zářijový výsledek podle senátu ovlivnili účelově přihlášení voliči, kteří ve vsi získali trvalé bydliště krátce před volbami v nemovitostech tehdejšího starosty Marka Sikory.
  03:13
  Zrušené komunální volby v Hrčavě
   23. a 24. září šli voliči v Hrčavě k volebním urnám zbytečně. Krajský soud v Ostravě totiž uznal, že byly zmanipulované. Do obce se totiž přihlásili lidé k trvalému pobytu účelově.
   05:08
   Hrčava má po opakovaných volbách nové vedení
    Rozhovor s novým starostou Hrčavy Petrem Vyšlanem.
    06:33
    Přípravy projektu Eden Silesia
     Slezská univerzita dokončila přípravy projektu Eden Silesia. Na vzdělávací a vědeckovýzkumný park u Karviné, který má být i turistickou atrakcí, chce získat evropské peníze z Fondu spravedlivé transformace. Areál o rozloze asi 60-ti hektarů je jedním ze strategických projektů v MS-kém kraji. Vybudování by mělo stát přes 2 a půl miliardy korun. Zda univerzita dosáhne na dotaci, by mělo být jasné na přelomu léta a podzimu.
     09:29
     MS Deník: Macura chce pokračovat
      Primátor Ostravy Tomáš Macura chce zůstat v čele města - a ne ve funkci do půl roku skončit, jak oznámil před měsícem po jednání zastupitelského klubu ANO. Napsal to Deník. Podle novin současný primátor své stanovisko přehodnotil. Primátor sám informaci nepotvrdil a nechtěl ji komentovat. Zastupitelský klub ANO se má sejít zítra.
      09:52
      Zájem o studium na Ostravské univerzitě
       Nejvyšší zájem uchazečů o studium na Ostravské univerzitě za posledních 6 let. Škola má přes 13 a půl tisíce zaplacených přihlášek, loni jich touto dobou bylo asi 12 tisíc. Víc zájemců eviduje všech šest fakult. Meziročně jich nejvíc přibylo Lékařské fakultě - přišlo jich přes 3 tisíce, nejvyšší zájem je tradičně o fakultu pedagogickou, ta má teď asi 4800 platných přihlášek.
       10:26
       Studie největší fotovoltaické elektrárny v Česku
        Největší fotovoltaická elektrárna v republice by mohla vyrůst v Libereckém kraji - na území bývalého vojenského prostoru Ralsko na Českolipsku. Studii a projekt připravuje výzkumné energetické centrum Vysoké školy Báňské v Ostravě. Podle univerzity zároveň stoupá zájem o obory zaměřené na energetiku a využívání obnovitelných zdrojů.
        12:24
        V Dobrochově začínají sázet květiny
         Ve znaku má Dobrochov na Prostějovsku dub. Stromů, keřů i trvalek má obec o 350-ti obyvatelích tolik, že vloni zvítězila v evropské soutěži kvetoucích sídel. A každoročně sází zeleň další - dnes to byly třeba nové květinové záhony.
         15:02
         Ve slepém rameni Odry uhynuly ryby
          Podle policistů zatím desítky - podle rybářů až stovky. Tolik ryb uhynulo kvůli havárii kanalizace v ostravské části Jih. Množství ještě nemusí být konečné. Může za to splašková voda, která se dostala do výškovických tůní - jde o slepá ramena Odry.
          15:41
          Den otevřených dveří ve vodárnách
           Na středu 22. března připadne i letos Světový den vody. Její důležitost tento týden připomínají i tuzemští vodohospodáři - lidé dnes mohli navštívit třeba vodárny a čističku odpadních vod v Olomouci. Vůbec poprvé se dostali i do laboratoře a mohli si prohlédnout přístroje, na kterých tam rozbory vody a kalů provádějí.
           16:47
           Lékaři FN Ostrava se učí znakový jazyk
            Tři lékaři z oddělení foniatrie ostravské fakultní nemocnice se učí znakový jazyk - aby mohli lépe komunikovat s neslyšícími nebo nedoslýchavými lidmi. Oceňují to nejen pacienti, ale i tlumočníci do znakového jazyka. Podle nich mnohdy komunikace pomocí tužky a papíru v ordinaci nestačí.
            20:01
            Projektové dny na Slezském gymnáziu v Opavě
             Drogy, spánek, digitální svět nebo třeba zdravé jídlo. Témata, o kterých po celý den ve škole mluvili studenti Slezského gymnázia v Opavě. Zamýšleli nad nad tím, co je a taky co není kvalitní život. Projektové dny - vždy na jiné téma - škola pořádá už 16 let.
             21:30
             Na dotek v Komorní scéně Aréna
              Komorní drama na jevišti ostravské Komorní scény Aréna. Soubor nastudoval slavnou hru anglického dramatika Patrika Marbera Na dotek. Sólo pro čtyři herce je nelichotivým obrazem současné podoby lásky a vztahů.
              Přehrát celé video
              Stopáž25 minut
              Další díl
              21. březen

              Přehled dílů

               
              Stopáž25 minut

              27. září

              27. 9. 2023 na ČT1
              Stopáž26 minut

              26. září

              26. 9. 2023 na ČT1
              Stopáž26 minut

              25. září

              Začíná topná sezóna — Rozvoj komunitní energetiky — Radim Dragoun novým vrchním státním zástupcem — Požár neobydleného domu v centru Ostravy — Počet cizinců v Olomouckém kraji se zvýšil — Debata o transparentnosti radnic — Nový CT skener v Městské nemocnici Ostrava — Debata o ostravském koncertním sále — Oprava hlavního silničního tahu v Olomouci — Filharmonici upozornili na financování kultury

              25. 9. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              22. září

              Vyšší daň pro těžký průmysl v Ostravě — Vyšetřování výbuchu v Otinovsi — Rozsvícené bunkry připomenou mobilizaci — Parkování na náměstí Republiky v Olomouci — Spor o předčasné splacení úvěru — Věřitelé schválili reorganizační plán NWT — Stav chmelnic po srpnových bouřkách — Varhany pro Katedrálu Božského Spasitele — Výběr ze sociálních sítí ČT — Mezinárodní týden neslyšících — Stavba roku Moravskoslezského kraje

              22. 9. 2023 na ČT1
              Stopáž26 minut

              21. září

              Výbuch domu v Otinovsi — První participativní bydlení v Česku — Potenciál participativního bydlení — Nová vozovna tramvají v Olomouci — Trest za vraždu varhaníka — Petice proti likvidaci bioodpadu — Nové inovační a technologické centrum UP — Povinné školní plavecké kurzy — Aktuální cena pohonných hmot — Obrazy Jakuba Tomáše v galerii Crears

              21. 9. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              20. září

              Aktuální sklizeň a pohyb cen potravin. — Pohyb cen potravin. — Roste počet rodin v nouzi — V Přerově začal platit zákaz žebrání. — Změna pravidel pořádání festivalů v Ostravě. — Další kameny zmizelých v ulicích Ostravy. — Investice OKD do nového zařízení. — PŘEHLED ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ: Práce vojenských pyrotechniků. / Kamion vyvrátil značku, zasáhl seniora na kole. — Potrubní pošta v Nemocnici Frýdek-Místek. — Street art festival v Olomouci.

              20. 9. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              19. září

              Zasypání Dolu Frenštát. — Budoucnost bývalého Dolu Frenštát. — Zařízení pro propuštěné vězně. — Kramný podle VS nepředložil nové skutečnosti. — Rezignace starostky Města Libavá. — Nové distribuční centrum v Kojetíně. — Unikátní záběry rysího páru. — Zemřela hokejová legenda Zdeněk Návrat. — Změny v ostravské dopravě. — PŘEHLED ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ: Vandal ničil v Ostravě zaparkovaná auta. / Revitalizace parku v Ostravě-Hrabůvce. — Možné sloučení Moravské filharmonie a divadla. — Evropský týden mobility.

              19. 9. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              18. září

              Armádní drony

              18. 9. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              15. září

              Ostravská huť dluží státu 1,5 miliardy — Úprava autobusových linek v Olomouci — Ostravské univerzity zastřeší Noc vědců — Dny NATO i s letouny F35 — Kudy na Dny NATO — Základna dronů v Miroslawci — Příprava Dnů NATO vrcholí — Opakované komunální volby v Hrčavě — Arcidiecézní charita Olomouc pomáhá Ukrajině — Výběr ze socálních sítí ČT — Antikolizní systém v ostravských tramvajích — Porubská sbírka cílí na konkrétní příběhy

              15. 9. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              14. září

              Přívalový déšť škodil na Prostějovsku — 40 poškozených domů v Třebomi — Likvidace následků bouřky v obci Dzbel — Přilétá technika na Dny NATO — Blažek se setkal s Dragounem — Začal příjem přihlášek na studium stomatoloie — Koncept rodinné porodnice v Karviné — V Olomouci soutěžili dopravní policisté — Projekt Stravenka ve Frýdku-Místku — Výběr ze sociálních sítí ČT — Výuka aditivních technoloií na VŠB — Vodu v krajině budou zadržovat tůně

              14. 9. 2023 na ČT1

              Události v regionech (Ostrava) na sociálních sítích

              Napište nám