25 minut

21. březen

Obsah dílu

Vyšší absence žáků v základních školách. — Vyšší absence žáků v základních školách. — Spekulace o budoucnosti primátora Tomáše Macury. — Vrchní soud potvrdil podmínku za přípravu útoku. — Žalobkyně navrhuje za vraždu 30 let až doživotí. — Klesají stavy anglického plnokrevníka. — Restaurovaný motocykl ČZ 150c. — Pohyb obyvatelstva — Fyzioterapie u zvířat. — Nové učebny na vývoj her a e-sportu. — Grafik Pavel Hlavatý slaví kulatiny výstavou.

Části dílu

01:10
Vyšší absence žáků v základních školách.
  Rostoucí absence školáků na Krnovsku - problém, se kterým se tamní školy snaží hnout. Některé děti chybí během pololetí v součtu i víc než 100 vyučovacích hodin. Týká se to hlavně žáků na prvním stupni. Třeba krnovská Základní škola Žižkova kvůli tomu přijala speciálního pedagoga. A dětem nabízejí i extra doučování.
  03:26
  Vyšší absence žáků v základních školách.
   Luboš Zajíc, prezident Asociace ředitelů základních škol.
   05:38
   Spekulace o budoucnosti primátora Tomáše Macury.
    Ohlášená změna v primátorském křesle Ostravy není podle některých členů ANO jistá. Napříč politickými kluby v zastupitelstvu se nově řeší, zda Tomáš Macura do půl roku skutečně uvolní funkci někomu dalšímu.
    07:19
    Vrchní soud potvrdil podmínku za přípravu útoku.
     Mladík, který před dvěma lety připravoval bombový útok na velvyslanectví tří států v Praze, nebude muset na ústavní, ale jen ambulantní psychiatrickou léčbu. Rozhodl o tom dnes odvolací Vrchní soud v Olomouci. Trest třiceti měsíců vězení s podmínkou na tři roky se nezměnil. Muž, kterému bylo v době příprav útoku 17 let, byl souzen jako mladistvý. Téměř rok strávil ve vazbě, až tam lékaři zjistili, že trpí Aspergerovým syndromem, který patří k poruchám autistického spektra.
     08:26
     Žalobkyně navrhuje za vraždu 30 let až doživotí.
      30 let vězení, případně doživotí, takový trest navrhuje státní žalobkyně za loňskou trojnásobnou vraždu v Kostelci na Hané na Prostějovsku. Muž, který za ni stojí před brněnským krajským soudem, se k činu už dříve přiznal. Rozsudek má zaznít 5. dubna, ani ne rok poté, co tehdy devětadvaceti letý muž podle obžaloby promyšleně a brutálně ubodal postupně svého bratra, sestru a otce.
      08:56
      Klesají stavy anglického plnokrevníka.
       V tuzemsku se nedaří chovu anglického plnokrevníka. Nově narozených hříbat je rok od roku méně. Je to nákladné a tradiční hřebčíny tlumí provoz nebo s ním úplně končí. Přibývá koní importovaných ze zahraničí. Minulá dostihová sezona přitom ukázala, že jim čeští koně dokáží konkurovat.
       11:20
       Restaurovaný motocykl ČZ 150c.
        Restaurátorská dílna Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava představila nově zrestaurovaný motockyl ČZ 150c ze sbírky Muzea Novojičínska. Jde už o čtvrtý takto opravený motocykl. Všechny pocházejí ze sbírky akademického sochaře Miroslava Rybičky, tu daroval Moravskoslezskému kraji.
        14:10
        Pohyb obyvatelstva
         Moravskoslezskému kraji loni ubylo 5228 obyvatel. Nejvíce v Česku. Vyplývá to z dat zveřejněných Českým statistickým úřadem o pohybu obyvatel. Kraj je teď čtvrtým nejlidnatějším regionem v zemi, ještě v roce 2009 měl přitom obyvatel nejvíce.
         16:45
         Fyzioterapie u zvířat.
          Zájem o fyzioterapii zvířat roste. Jejich majitelé jim mohu dopřát laserovou nebo magnetickou terapii speciální cvičení i masáž. Odborníci dokáží některá zvířata opět rozchodit. Jiným prodlouží nebo zkvalitní život.
          19:06
          Nové učebny na vývoj her a e-sportu.
           Vývoj počítačových her a e-sport. To jsou předměty, které se budou nově vyučovat na Střední průmyslové škole elektrotechniky a informatiky v Ostravě. Po téměř rok trvající modernizaci se tam dnes otevřelo 8 nových učeben za dvanáct milionů korun. Většinu nákladů uhradil Moravskoslezský kraj. Škola tak bude patřit mezi šest dalších v kraji, kde mohou studenti využívat učebny robotiky a počítačových sítí.
           20:56
           Grafik Pavel Hlavatý slaví kulatiny výstavou.
            Pracuje v noci, přes den odpočívá. Pavel Hlavatý patří podle belgického listu Graphia k nejproduktivnějším grafikům v Evropě. Dvacet let přitom nesměl v tuzemsku vystavovat. Osmdesátiny oslavil retrospektivní výstavou v Havířově, kde strávil šest-a-čtyřicet let svého života.
            Přehrát celé video
            Stopáž25 minut
            Další díl
            22. březen

            Přehled dílů

             
            Stopáž25 minut

            6. červen

            Čechy pod Kosířem krajskou Vesnicí roku. — Kvalita života na venkově. — Výročí odchodu sovětských vojsk z Libavé. — Letní tábory pro seniory. — Historie frýdecko-místeckých textilek. — Pomoc matkám s poporodní depresí. — První pohřební pohřebiště v Moravskoslezském kraji. — Přehled ze sociálních sítí: Vypouštění uzdravených dravců. / Souboj drozda se slepýšem. — Montáže nových elektronických sirén — Rekonstrukce pavilonu G na Černé louce.

            6. 6. 2023 na ČT1
            Stopáž25 minut

            5. červen

            Vývoj průměrných mezd v regionech — Sloučení Moravské filharmonie s divadlem — Vesnice roku Olomouckého kraje — Nový parkovací dům u Zoo Ostrava — Stavba Palačovské spojky — Prohlubující se sucho — Mezinárodní železniční veletrh — Rekonstrukce OD Ostravica-Textilia

            5. 6. 2023 na ČT1
            Stopáž26 minut

            2. červen

            Start sezony úzkokolejky — Odchyt nandua pampového — Žaloba za povodeň — Hygienici u nádrží — Opava má titul — Ostravica bude mít vzhled ze 30. let — Výuka stomatologie — Noc kostelů — Sochy v parku zůstanou rok

            2. 6. 2023 na ČT1
            Stopáž25 minut

            1. červen

            Začal Janáčkův festival — Koupaliště otevřela — Nový majitel strojíren — Policie odložila šetření — Méně včelího moru — Týden čtení — Nový systém parkování na Svatém Kopečku. — Festival ZUŠ — Strategický plán online — Začal Zlínský festival

            1. 6. 2023 na ČT1
            Stopáž25 minut

            31. květen

            Začala rekonstrukce OD Breda. — Dohled památkářů na opravy historických objektů. — Stížnosti na hluk v okolí obchvatu. — Nejvyšší soud řeší kauzu Studénka. — Změny na seznamu rušených pošt v Prostějově. — Pštros ve volné přírodě u Olomouce — Silný povrchový otřes na Karvinsku. — Prestižní turnaj v plážovém volejbale. — Pamětní deska ostravskému lékaři a legionáři. — PŘEHLED ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ: První mláďata krajty zelené v Zoo Ostrava. / Truck trial v Mohelnici. — Otec v podání Norberta Lichého.

            31. 5. 2023 na ČT1
            Stopáž25 minut

            30. květen

            Vondrák zůstává hejtmanem — Odpady se v Biskupicích zpracovávat nebudou — Penězokazci před VS — Sdílená kola v Olomouci — Nový majitel Meopty — Nová ředitelka Divadla loutek a — Závod aut na vodíkový pohon — Další osud Gearworks — PŘEHLED ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ: Přepadení zlatnictví v Kopřivnici. / Strážníci pomáhali řidičům v nouzi. — Umělá inteligence v Třinci

            30. 5. 2023 na ČT1

            Události v regionech (Ostrava) na sociálních sítích

            Napište nám