25 minut

20. březen

Obsah dílu

Hrčava má po opakovaných volbách nové vedení — Zrušené komunální volby v Hrčavě — Hrčava má po opakovaných volbách nové vedení — Přípravy projektu Eden Silesia — MS Deník: Macura chce pokračovat — Zájem o studium na Ostravské univerzitě — Studie největší fotovoltaické elektrárny v Česku — V Dobrochově začínají sázet květiny — Ve slepém rameni Odry uhynuly ryby — Den otevřených dveří ve vodárnách — Lékaři FN Ostrava se učí znakový jazyk — Projektové dny na Slezském gymnáziu v Opavě — Na dotek v Komorní scéně Aréna

Části dílu

01:10
Hrčava má po opakovaných volbách nové vedení
  Po opakovaných volbách má obec Hrčava na česko-slovensko-polském pomezí nové vedení. Starostou se stal Petr Vyšlan, jeho uskupení SNK Hyrčovjaně má 4 křesla v sedmičlenném zastupitelstvu. Komunální volby se v Hrčavě opakovaly, rozhodl tak Krajský soud v Ostravě na základě doručené stížnosti. Zářijový výsledek podle senátu ovlivnili účelově přihlášení voliči, kteří ve vsi získali trvalé bydliště krátce před volbami v nemovitostech tehdejšího starosty Marka Sikory.
  03:13
  Zrušené komunální volby v Hrčavě
   23. a 24. září šli voliči v Hrčavě k volebním urnám zbytečně. Krajský soud v Ostravě totiž uznal, že byly zmanipulované. Do obce se totiž přihlásili lidé k trvalému pobytu účelově.
   05:08
   Hrčava má po opakovaných volbách nové vedení
    Rozhovor s novým starostou Hrčavy Petrem Vyšlanem.
    06:33
    Přípravy projektu Eden Silesia
     Slezská univerzita dokončila přípravy projektu Eden Silesia. Na vzdělávací a vědeckovýzkumný park u Karviné, který má být i turistickou atrakcí, chce získat evropské peníze z Fondu spravedlivé transformace. Areál o rozloze asi 60-ti hektarů je jedním ze strategických projektů v MS-kém kraji. Vybudování by mělo stát přes 2 a půl miliardy korun. Zda univerzita dosáhne na dotaci, by mělo být jasné na přelomu léta a podzimu.
     09:29
     MS Deník: Macura chce pokračovat
      Primátor Ostravy Tomáš Macura chce zůstat v čele města - a ne ve funkci do půl roku skončit, jak oznámil před měsícem po jednání zastupitelského klubu ANO. Napsal to Deník. Podle novin současný primátor své stanovisko přehodnotil. Primátor sám informaci nepotvrdil a nechtěl ji komentovat. Zastupitelský klub ANO se má sejít zítra.
      09:52
      Zájem o studium na Ostravské univerzitě
       Nejvyšší zájem uchazečů o studium na Ostravské univerzitě za posledních 6 let. Škola má přes 13 a půl tisíce zaplacených přihlášek, loni jich touto dobou bylo asi 12 tisíc. Víc zájemců eviduje všech šest fakult. Meziročně jich nejvíc přibylo Lékařské fakultě - přišlo jich přes 3 tisíce, nejvyšší zájem je tradičně o fakultu pedagogickou, ta má teď asi 4800 platných přihlášek.
       10:26
       Studie největší fotovoltaické elektrárny v Česku
        Největší fotovoltaická elektrárna v republice by mohla vyrůst v Libereckém kraji - na území bývalého vojenského prostoru Ralsko na Českolipsku. Studii a projekt připravuje výzkumné energetické centrum Vysoké školy Báňské v Ostravě. Podle univerzity zároveň stoupá zájem o obory zaměřené na energetiku a využívání obnovitelných zdrojů.
        12:24
        V Dobrochově začínají sázet květiny
         Ve znaku má Dobrochov na Prostějovsku dub. Stromů, keřů i trvalek má obec o 350-ti obyvatelích tolik, že vloni zvítězila v evropské soutěži kvetoucích sídel. A každoročně sází zeleň další - dnes to byly třeba nové květinové záhony.
         15:02
         Ve slepém rameni Odry uhynuly ryby
          Podle policistů zatím desítky - podle rybářů až stovky. Tolik ryb uhynulo kvůli havárii kanalizace v ostravské části Jih. Množství ještě nemusí být konečné. Může za to splašková voda, která se dostala do výškovických tůní - jde o slepá ramena Odry.
          15:41
          Den otevřených dveří ve vodárnách
           Na středu 22. března připadne i letos Světový den vody. Její důležitost tento týden připomínají i tuzemští vodohospodáři - lidé dnes mohli navštívit třeba vodárny a čističku odpadních vod v Olomouci. Vůbec poprvé se dostali i do laboratoře a mohli si prohlédnout přístroje, na kterých tam rozbory vody a kalů provádějí.
           16:47
           Lékaři FN Ostrava se učí znakový jazyk
            Tři lékaři z oddělení foniatrie ostravské fakultní nemocnice se učí znakový jazyk - aby mohli lépe komunikovat s neslyšícími nebo nedoslýchavými lidmi. Oceňují to nejen pacienti, ale i tlumočníci do znakového jazyka. Podle nich mnohdy komunikace pomocí tužky a papíru v ordinaci nestačí.
            20:01
            Projektové dny na Slezském gymnáziu v Opavě
             Drogy, spánek, digitální svět nebo třeba zdravé jídlo. Témata, o kterých po celý den ve škole mluvili studenti Slezského gymnázia v Opavě. Zamýšleli nad nad tím, co je a taky co není kvalitní život. Projektové dny - vždy na jiné téma - škola pořádá už 16 let.
             21:30
             Na dotek v Komorní scéně Aréna
              Komorní drama na jevišti ostravské Komorní scény Aréna. Soubor nastudoval slavnou hru anglického dramatika Patrika Marbera Na dotek. Sólo pro čtyři herce je nelichotivým obrazem současné podoby lásky a vztahů.
              Přehrát celé video
              Stopáž25 minut
              Další díl
              21. březen

              Přehled dílů

               
              Stopáž25 minut

              6. červen

              Čechy pod Kosířem krajskou Vesnicí roku. — Kvalita života na venkově. — Výročí odchodu sovětských vojsk z Libavé. — Letní tábory pro seniory. — Historie frýdecko-místeckých textilek. — Pomoc matkám s poporodní depresí. — První pohřební pohřebiště v Moravskoslezském kraji. — Přehled ze sociálních sítí: Vypouštění uzdravených dravců. / Souboj drozda se slepýšem. — Montáže nových elektronických sirén — Rekonstrukce pavilonu G na Černé louce.

              6. 6. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              5. červen

              Vývoj průměrných mezd v regionech — Sloučení Moravské filharmonie s divadlem — Vesnice roku Olomouckého kraje — Nový parkovací dům u Zoo Ostrava — Stavba Palačovské spojky — Prohlubující se sucho — Mezinárodní železniční veletrh — Rekonstrukce OD Ostravica-Textilia

              5. 6. 2023 na ČT1
              Stopáž26 minut

              2. červen

              Start sezony úzkokolejky — Odchyt nandua pampového — Žaloba za povodeň — Hygienici u nádrží — Opava má titul — Ostravica bude mít vzhled ze 30. let — Výuka stomatologie — Noc kostelů — Sochy v parku zůstanou rok

              2. 6. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              1. červen

              Začal Janáčkův festival — Koupaliště otevřela — Nový majitel strojíren — Policie odložila šetření — Méně včelího moru — Týden čtení — Nový systém parkování na Svatém Kopečku. — Festival ZUŠ — Strategický plán online — Začal Zlínský festival

              1. 6. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              31. květen

              Začala rekonstrukce OD Breda. — Dohled památkářů na opravy historických objektů. — Stížnosti na hluk v okolí obchvatu. — Nejvyšší soud řeší kauzu Studénka. — Změny na seznamu rušených pošt v Prostějově. — Pštros ve volné přírodě u Olomouce — Silný povrchový otřes na Karvinsku. — Prestižní turnaj v plážovém volejbale. — Pamětní deska ostravskému lékaři a legionáři. — PŘEHLED ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ: První mláďata krajty zelené v Zoo Ostrava. / Truck trial v Mohelnici. — Otec v podání Norberta Lichého.

              31. 5. 2023 na ČT1
              Stopáž25 minut

              30. květen

              Vondrák zůstává hejtmanem — Odpady se v Biskupicích zpracovávat nebudou — Penězokazci před VS — Sdílená kola v Olomouci — Nový majitel Meopty — Nová ředitelka Divadla loutek a — Závod aut na vodíkový pohon — Další osud Gearworks — PŘEHLED ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ: Přepadení zlatnictví v Kopřivnici. / Strážníci pomáhali řidičům v nouzi. — Umělá inteligence v Třinci

              30. 5. 2023 na ČT1

              Události v regionech (Ostrava) na sociálních sítích

              Napište nám