30. červenec 2020

Obsah dílu

Problémy s posledním úsekem D1 u Přerova — Dostavba dálnice D1 u Přerova — Lepší zabezpečení železničních tratí — ETCS na železničních koridorech — Přibývají nakažení z letních oslav — Vývoj počtu nakažených — Pokuty za nenošení roušek — Disciplinární komise LFA o SFC Opava — Virtuální prohlídka Hückelových vil v Novém Jičíně — Velký zájem o návštěvu památek — Změny kulturních akcí kvůli koronaviru — Deštivější léto — Libušín otevřel pro veřejnost — Břidlicová střecha na koncertní síni v Krnově

Části dílu

00:56
Problémy s posledním úsekem D1 u Přerova
  Ministr dopravy Karel Havlíček se dnes v OL kraji zabýval dálnice D1 z Přerova do Říkovic. Odpoledne se v Dluhonicích, kolem kterých dálnice povede, konala veřejná schůze právě za přítomnosti ministra. Stavba dálnice je přitom už léta zpožděná. První úsek dálnice D1 se na území obou krajů otevřel před 13 lety v Ostravě.
  02:36
  Dostavba dálnice D1 u Přerova
   Živě redaktor Martin Laštůvka.
   05:45
   Lepší zabezpečení železničních tratí
    Větší zabezpečení železničních tratí. A to nejen hlavních koridorů, ale i lokálek. V reakci na nedávnou sérii nehod chce MD ČR v následujících letech vybavit všechny tratě evropským zabezpečovačem. Ročně má stát investovat 5 mld. Kč do infrastruktury a další 2 mld. Kč do patřičného vybavení vlaků. Celkem počítá se 100 mld. Kč.
    08:39
    ETCS na železničních koridorech
     Nejmodernější systém zabezpečení zatím na Moravě funguje v testovacím provozu na železničním koridoru mezi Břeclaví a Petrovicemi u Karviné. V plném provozu ho budou dopravci využívat od příštího roku. Na koridoru z Přerova do České Třebové se systém ETCS zatím montuje, zkušební provoz začne od ledna příštího roku.
     09:04
     Přibývají nakažení z letních oslav
      V MS kraji přibylo za posledních 24 hod. 32 nově nakažených koronavirem. Pozitivní případy hygienici evidují hlavně v souvislosti s letními oslavami. Tam se podle nich objevují rodinné výskyty. Naopak za uklidněnou označují situaci kolem ohniska nákazy na dolech OKD, kde evidují už jen jednotlivé případy.
      10:11
      Vývoj počtu nakažených
       Na Frýdecko-Místecku i na Karvinsku klesl počet nakažených na 100 tis. obyvatel, naopak na Ostravsku stoupl z 6 na 12 lidí s covidem-19 v přepočtu na 100 tis. V OL kraji počty nakažených mírně stouply. Třeba v Prostějově překročily 10 nakažených na 100 tis. obyvatel.
       10:31
       Pokuty za nenošení roušek
        Až 3 tis. podnětů na nedodržování opatření a zhruba 1 300 správních řízení má aktuálně na starosti právní oddělení krajské hygienické stanice. Nejčastěji jde o porušení povinnosti nosit roušky. Ty si musí nasadit lidé v celém MS kraji ve vnitřních prostorách. Výjimku mají obyvatelé Bruntálska.
        12:46
        Disciplinární komise LFA o SFC Opava
         Disciplinární komise Ligové fotbalové asociace se bude zabývat onemocněním jednoho z hráčů Opavy koronavirem. Slezský klub údajně nedodržel pravidla pro prevenci šíření nemoci covid-19. Klub obvinění odmítá.
         14:45
         Virtuální prohlídka Hückelových vil v Novém Jičíně
          2 nejstarší z památkově chráněných Hückelových vil v Novém Jičíně, které jsou veřejnosti nepřístupné, si mohou lidé prohlédnout prostřednictvím městských internetových stránek. Obě památky nechala radnice, která usiluje o jejich záchranu, natočit 3D kamerou. Na konci července měla proběhnout komentovaná prohlídka areálu vil včetně doprovodného programu a výstav. Kvůli epidemiologické situaci a souvisejícím nařízením se ale neuskuteční.
          15:15
          Velký zájem o návštěvu památek
           Přestože v MS kraji dál platí zpřísněná opatření, kasteláni zámků v Raduni a v Hradci nad Moravicí hlásí za první měsíc prázdnin návštěvnické rekordy. Počty stoupají o stovky, otevřené jsou všechny trasy. Do zámků můžou návštěvníci jen s rouškami a v přesně stanoveném počtu.
           17:44
           Změny kulturních akcí kvůli koronaviru
            Koronavirová pandemie letos v MS kraji znemožnila konání řady kulturních akcí, včetně nejznámějšího festivalu Colours of Ostrava. Jeho pořadatelé ho chtěli alespoň částečně nahradit akcí NeFestival, nakonec ji ale museli zrušit kvůli zpřísněným protiepidemickým opatřením. Po rozvolnění z minulého týdne se můžou uskutečnit např. Shakespearovské slavnosti až pro 1 tis. lidí, ale s rouškami. A aktuální dobrá zpráva pro filmové fanoušky. Letní fillmová škola v Uherském Hradišti se letos po dohodě s hygieniky a zástupci města uskuteční, jen pro akreditované a ve vnitřních sálech nad 100 lidí s rouškami.
            18:48
            Deštivější léto
             Letošní léto je podle klimatologů deštivější než v předchozích letech. Díky tomu se výrazně zmírnilo sucho. Aktuálně se na severní Moravě a ve Slezsku nevyskytuje. Deštivé počasí ale komplikuje např. průběh žní nebo provoz na koupalištích.
             21:11
             Libušín otevřel pro veřejnost
              Pandemie nezastavila ani práce na chatě Libušín. Díky tomu se dnes mohl symbol beskydských Pusteven znovu otevřít veřejnosti. Obnova národní kulturní památky po ničivém požáru trvala šest let a stála víc než 100 milionů korun.
              21:43
              Břidlicová střecha na koncertní síni v Krnově
               Fasádu a zbrusu novou břidlicovou střechu dostává Koncertní síň sv. Ducha v Krnově. Do objektu bývalého kostela ze 13. století, kde se v současnosti konají nejen koncerty, ale i svatby nebo přednášky, dlouhodobě zatékalo.
               Přehrát celé video
               Stopáž25 minut
               Další díl
               31. červenec 2020

               Přehled dílů

                
               Stopáž26 minut

               2. červen

               Start sezony úzkokolejky — Odchyt nandua pampového — Žaloba za povodeň — Hygienici u nádrží — Opava má titul — Výuka stomatologie — Noc kostelů — sochy v parku

               2. 6. 2023 na ČT1
               Stopáž25 minut

               1. červen

               Začal Janáčkův festival — Koupaliště otevřela — Nový majitel strojíren — Policie odložila šetření — Méně včelího moru — Týden čtení — Nový systém parkování na Svatém Kopečku. — Festival ZUŠ — Strategický plán online — Začal Zlínský festival

               1. 6. 2023 na ČT1
               Stopáž25 minut

               31. květen

               Začala rekonstrukce OD Breda. — Dohled památkářů na opravy historických objektů. — Stížnosti na hluk v okolí obchvatu. — Nejvyšší soud řeší kauzu Studénka. — Změny na seznamu rušených pošt v Prostějově. — Pštros ve volné přírodě u Olomouce — Silný povrchový otřes na Karvinsku. — Prestižní turnaj v plážovém volejbale. — Pamětní deska ostravskému lékaři a legionáři. — PŘEHLED ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ: První mláďata krajty zelené v Zoo Ostrava. / Truck trial v Mohelnici. — Otec v podání Norberta Lichého.

               31. 5. 2023 na ČT1
               Stopáž25 minut

               30. květen

               Vondrák zůstává hejtmanem — Odpady se v Biskupicích zpracovávat nebudou — Penězokazci před VS — Sdílená kola v Olomouci — Nový majitel Meopty — Nová ředitelka Divadla loutek a — Závod aut na vodíkový pohon — Další osud Gearworks — PŘEHLED ZE SOCIÁLNÍCH SÍTÍ: Přepadení zlatnictví v Kopřivnici. / Strážníci pomáhali řidičům v nouzi. — Umělá inteligence v Třinci

               30. 5. 2023 na ČT1
               Stopáž25 minut

               29. květen

               ANO o důvěře Vondrákovi — Spor ekologů o trať — Smrt klíčové svědkyně — Zelenina potřebným — Nová zubařská křesla — Socha patronky Olomouce — Hřbitov pro zvířata v Přerově — Pocta divadlu v Aréně

               29. 5. 2023 na ČT1
               Stopáž25 minut

               26. květen

               Přemnožení hraboši na polích na Hané — Škody po přemnožených hraboších — Velký zájem o kempy a karavany — Změny v tarifu jízdného ODIS — ŘSD připravuje stavbu D35 u Olomouce — Kniha o starostovi Janu Prokešovi — Opravená terasa v Květné zahradě v Kroměříži — Návrh na pojmenování nábřeží — Dobrovolníci obnovují turistické trasy — Jízda motocyklů Palackého tisícovka — ZUŠ Open představuje činnost uměleckých škol

               26. 5. 2023 na ČT1

               Události v regionech (Ostrava) na sociálních sítích

               Napište nám