Chalupa je hra → 21. 12. 2019

Vysílání

  • Stopáž: 22 minut
  • Rok výroby: 2008
  • VPS: —

Následující díl

Fotografie

Jak připravit Vánoce hravě a vlastníma rukama

21. 12. 2010 17:30 ČT1

Rodina Stanislava Vlka se pravidelně schází nejen před Vánoci, aby v rodinném kruhu nalézali již mnohdy zapomenutou krásu ručních řemesel. Před lety si totiž pan Stanislav uvědomil, že naše babičky na rozdíl od svých…

Hlasujte pro pořad:

Celkem hlasů: 16653

Mohli jste vidět

21. 12.
2019

Vánoce na chalupě začínají s předstihem

Vánoce začínají pro chalupáře o něco dříve než pro lidi bez chalupy. I když zrovna na chalupě netrávíte Štědrý večer, ale zavítáte na ni třeba až o zimních prázdninách, chcete mít chalupu přece jen trochu svátečně ozdobenou už v předvánočním čase. A tak vám i my s předstihem poradíme, jak využít přírodní materiály i netradiční doplňky, které najdete kolem chalupy nebo třeba ve stodole, a ze kterých pak vyrobíte chalupářské vánoční dekorace.

Tipy na výlet

Tři Dvory - sýrárna

Ředitel zdejší sýrárny Petr Lakomý nás zasvětil do tajů výroby opravdu unikátního extra tvrdého dlouhozrajícího sýra. V šedesáti kotlích (do jednoho se vejde 900 litrů mléka), se sýr vyrábí zcela přírodním způsobem. Do mléka nepřidávají sýraři žádné chemické přísady ani barviva. Jedinečnost a kvalita sýra nespočívá v žádné složité technologii ani v použití moderních strojů, ale ve zkušenostech a umu mistra sýraře, který dokonale rozpozná jednotlivé etapy výroby. Přesně musí odhadnout, kdy se po přidání syřidla na povrchu vytvoří sýřenina, kdy je nejvhodnější okamžik k rozdrobení sýřeniny a podobně. Na masivních dřevěných regálech zraje dvacet tisíc bochníků, které jsou pravidelně čištěny, obraceny a kontrolovány. Tady na Moravě si ale poleží jen tři měsíce, potom jsou převezeny do Itálie, kde proces zrání pokračuje několik dalších měsíců. Pokud si u svátečního stolu dáte kousek pravého italského sýra, je možné, že je vyroben z mléka, které moravské krávy nadojily už před dvěma lety.

Výherci

Původní prostory dnešní ZOO Chleby sloužily jako fara

Výherce:
Jiří Paleček - Pečky

Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie Fotografie

Představení chalup

Předvánočnímu šílenství unikneme do panenské přírody podhůří Jeseníků. Bílé stavení uprostřed Karlova hned vedle starodávné kapličky bývalo kdysi školou. Budova byla postavena na počátku 20. století.

Pusťte si pořad

iVysílání