Spojení s vědou ze všech stran. Připravili Š. Speváková a V. Kunz

Obsah dílu

Přehrát vše

Původní cyklus České televize pro všechny, kteří neváhají žasnout i poučit se. Průhledy do prostředí české i světové vědy. Týdeník založený na dobrodružství poznávání, prozrazující tajemství našeho světa. Neváhá proniknout do miniaturního světa droboučkých organizmů a nanočástic, nahlédnout do laboratoří, kde pomáhají zachraňovat životy, zavítat k planetám i galaxiím. Port představuje úsilí poznávat a ochraňovat přírodu i posouvat možnosti dalších oborů důležitých pro rozvoj lidské společnosti. Součástí Portu jsou i vstupy, ve kterých britský vědec Dr. Michael Londesborough díky svým znalostem i šarmu dokáže poutavým způsobem přiblížit svět fyziky i chemie, a to obvykle pomocí látek, které můžete běžně koupit v obchodě a uchováváte je ve své kuchyni nebo koupelně. www.ceskatelevize.cz/port


DopravaMetroTéma

Pražské metro

První archivně doložené úvahy o zřízení podzemní rychlodráhy v Praze se objevují v roce 1898 v dopise Ladislava Rotta, majitele slavné železářské firmy. „Dráhy podzemní jsou v Londýně, Paříži a Berlíně delší čas v používání … prosím slušně slavnou městskou radu o této otázce uvažovati.“ V současné době je podzemní systém metra tvořen třemi linkami A, B, C a 57 stanicemi, z nichž tři páry jsou přestupní. Síť pražského metra měří dohromady asi 60 kilometrů. Dnes je pražské metro znovu ve výstavbě. Jedná se o prodloužení trasy A o 6134 metrů a o čtyři nové stanice.

» Číst více


EkologieMořeDusičnanyImpact – ze zahraničí

Moře a dusičnany

Jemný písek, průzračná voda a zářící slunce. Pro milióny lidí je pláž ten nejlepší způsob, jak strávit svou dovolenou. Kromě případů, kdy je pokryta vrstvou rozkládajícího se zeleného slizu. Plyny, které tu vznikají, již usmrtily několik domácích zvířat a způsobily otravy u lidí. V projektu Evropské unie se nyní prosazují metody, jak zabránit tomu, aby se dusičnany prostřednictvím řek dostávaly do moří a způsobovaly přemnožení řas.

» Číst více


ChemieAgronomieVínoMichaelovy experimenty

Dar bohů

Říká se, že pivo je dílem člověka, zatímco víno je darem bohů. Je čas vinobraní, a tak jsme se s Michaelem vypravili na vinice jižní Moravy a především do vinných sklípků kouzelného kraje pod Pálavou, abychom se na zrod daru bohů, vína, podívali zblízka. Michaelovýma očima chemika si přiblížíme, jak tento tradiční nápoj vzniká.

» Číst více


Chat

dokumentarista

Mgr. Pavel Fojtík

Absolvoval katedru dokumentární tvorby na pražské FAMU. Je autorem několika stovek dokumentárních, ale také instrukčních, výukových a propagačních filmů (například Po stopách pražské elektřiny, Historie městské hromadné dopravy v Praze, Od Křižíkovy obloukovky k Jihočeské energetice). Studiu historie městské hromadné dopravy v Praze se věnuje soustavně už přes třicet let a od roku 2005 je vedoucím Archivu Dopravního podniku hlavního města Prahy. Kromě časopiseckých článků zabývajících se tímto tématem je autorem nebo spoluautorem i knižních titulů, například Trolejbusy v Praze 1936–1972 (1994), Historie městské hromadné dopravy v Praze (3 vydání 1995, 2000 a 2005), Dny, kdy pražské dopravě vládla voda (2003). Pětatřicet let se také věnuje problematice vlajek a praporů, tzv. vexilologii a posledních patnáct let je jedním z expertů parlamentního podvýboru pro heraldiku a vexilologii, který posuzuje a doporučuje nové znaky a vlajky českých obcí a měst.

více v reportáži Pražské metro z cyklu PORT

V pátek 14. října 2011