Spojení s vědou ze všech stran. Připravili T. Pultarová, M. Londesborough a V. Kunz

Obsah dílu

Přehrát vše

Tunel Blanka v Praze. Archeologové tu mají unikátní možnost nahlédnout do dávno zapomenuté minulosti Prahy. Rozsah stavby umožňuje zmapovat poměrně velké území. Pracuje se ve Střešovicích, Dejvicích, v okolí Pražského hradu, nebo Bubenči a historický záběr je tu opravdu široký. Kromě odkrytí geologického profilu, který v této oblasti během tisíců let vytvořila řeka Vltava, očekávají archeologové nálezy dokládající osídlení v době kamenné, ale i pozůstatky středověké kultury nebo ranně industriálních staveb…Řízení bez rukou? To je kyberauto napěchované

tou nejmodernější elektronikou. Prototypy nových autonomních vozidel jsou plné laserů a senzorů pohybu, mají inteligentní kontrolu rychlosti a dokonce automatické parkování. Tato auta, vyvíjená v rámci evropského projektu CityMobil, by měla poskytnout snadnou, bezpečnou a ekologickou dopravu na letištích a v centrech měst… Existuje mnoho způsobů, díky kterým vědci

udržují přesný čas – Michael dokonce ukáže, jak reakcí v chemických hodinách dosáhnete toho, aby bílá ještě bělejší byla.

www.ceskatelevize.cz/port


FyzikaChemiePřesný časRozklad atomůChemická reakceMichaelovy experimenty

Správný čas, dokonalá čistota

Existuje mnoho způsobů, díky kterým vědci udržují přesný čas – pomocí rozkladu atomů, pozorování hvězd a dokonce chemických reakcí. Buďte dochvilní a dostavte se včas, aby vás Michael mohl provést různými opakujícími se událostmi vědeckého světa a dokonce vám ukázal, jak reakcí v chemických hodinách dosáhnete toho, aby bílá ještě bělejší byla.

» Číst více


ArcheologieDopravaHistorieVykopávkyGeologický profilHradbyTéma

Tunel Blanka odhaluje minulost

Tunel Blanka plní stránky médií od začátku své existence. A nejsou to jen skandální propady horninového nadloží v oblasti pražské Stromovky. Většina lidí si od něj slibuje hlavně to, že vyřeší komplikovanou dopravní situaci v metropoli. Je tu ale ještě jedna stránka, která laiky možná trochu překvapí. Archeologové mají díky této stavbě unikátní možnost nahlédnout do dávno zapomenuté minulosti Prahy. Právě rozsah stavby umožňuje zmapovat poměrně velké území. Pracuje se ve Střešovicích, Dejvicích, v okolí Pražského hradu, nebo Bubenči a historický záběr je tu opravdu široký. Kromě odkrytí geologického profilu, který v této oblasti během tisíců let vytvořila řeka Vltava, očekávají archeologové nejen nálezy dokládající osídlení v době kamenné, ale i pozůstatky středověké kultury nebo ranně industriálních staveb.

» Číst více


DopravaInformační technologieAutonomní městská vozidlaEkologická dopravaDopravní zácpyImpact – ze zahraničí

Kyberauta pro budoucnost

Kyberauto napěchované tou nejmodernější elektronikou je snem snad každého milovníka techniky. Prototypy nových autonomních vozidel, které si můžete vzít ze stanice nebo pro které si dokonce můžete zavolat z domova, jsou plné laserů a senzorů pohybu, mají inteligentní kontrolu rychlosti a dokonce automatické parkování. Tato veřejná auta vyvíjená v rámci evropského projektu CityMobil by měla poskytnout snadnou, bezpečnou a ekologickou dopravu na letištích a v centrech měst.

» Číst více


Chat

archeoložka a geomorfoložka

PhDr. Kateřina Tomková a PhDr. Iva Herichová

Kateřina Tomková vystudovala obor archeologie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a v současnosti působí v Archeologickém ústavu AV ČR v Praze. Specializuje se na raně středověkou archeologii. Věnuje se zvláště problematice raně středověkých hradišť a pohřebišť 9. až 12. století. K tématům, kterými se v současnosti zabývá, patří i vývoj raně středověkých šperků v Čechách. Vedla projekt Pohřbívání na Pražském hradě a na jeho předpolích v době přemyslovské a lucemburské. Účast v záchranném archeologického výzkumu při výstavbě tunelu Blanka souvisí s jejím zájmem o studium vývoje osídlení a využití krajiny v nejbližším zázemí Pražského hradu.

Iva Herichová vystudovala Přírodovědeckou fakultu UK v Praze. Od roku 1990 pracuje v Archeologickém ústavu AV ČR jako odborný pracovník. Ve své práci se zaměřuje na kvartérní geomorfologii a vývoj georeliéfu (digitální rekonstrukce – Pražský hrad, Stará Boleslav), studium antropogenních sedimentů a na otázky spojené s terénním výzkumem (stratigrafie a geneze uloženin).

více v reportáži Tunel Blanka odhaluje minulost z cyklu PORT

Ve středu 24. června 2009