26 minut

9. prosince 2020

Část: Ubývá vánočních pohlednic

Obsah dílu

Vývoj koronaviru aktuálně — Vánoční trhy zvažují uzavření — Restaurace protestuje proti nařízení — Vývoj stupně Protiepidemiologického systému PES — Nákaza na Jesenicku — Nákaza v domově pro seniory — Obyvatelé v domově pro seniory se budou starat o slepice — Slovanská epopej nepatří Praze — Bavorsko zpřísňuje protikoronavirová opatření — Odvolání proti trestu za posprejování Karlova mostu — Karlovarský kraj má konečně koalici — Rychnov opouští Rakušany — Další parkovací dům v Českých Budějovicích — Nehoda cisterny s asfaltem — Podmínka pro bývalou ředitelkou muzea — Sportoviště a některé bazény jsou obsazené až do příštího roku — KRNAP nabízí vánoční stromky — Adventní roráty — Česká televize spustila projekt Buďmě si blízko...i na dálku — Ubývá vánočních pohlednic

Části dílu

01:03
Vývoj koronaviru aktuálně
  Poslanecká sněmovna projednává žádost vlády o prodloužení nouzového stavu v zemi o měsíc. Opozice, která kritizuje nefunkčnost Protiepidemického systému PES, že se jím ani sama vláda v opatřeních neřídí, je proti.
  02:18
  Vánoční trhy zvažují uzavření
   Jedním z těchto zpřísnění, platným ode dneška, je zákaz prodeje a konzumace alkoholu na vánočních a adventních trzích. Výsledkem je, že např. na Václavském náměstí v Praze dnes otevřely jenom 4 stánky.
   03:46
   Restaurace protestuje proti nařízení
    Od dnešního večera nařízeně zkracuje provozní doba všech restaurací, hospod a barů – zavřít musí už ve 20 hodin, namísto dosavadních 22. Někteří majitelé a provozovatelé už ale dali vědět, a nijak se tím netají, že přesto v 8 hodin večer nezavřou.
    05:40
    Vývoj stupně Protiepidemiologického systému PES
     Před výkladem k následující mapce upozorňuji: Opatření příslušného stupně Protiepidemického systému PES, případně další opatření vlády platí pro celou republiku, pro všechny kraje, bez výjimky.
     06:32
     Nákaza na Jesenicku
      Pokud jste to z předchozí mapky nepostřehli nebo nestihli vyčíst - vůbec nejrizikovější oblastí z hlediska rizika koronavirové nákazy je momentálně Jesenicko, které je v Protiepidemickém systému na hodnotě 91 bodů.
      07:16
      Nákaza v domově pro seniory
       V zařízení pro seniory v Horním Slavkově na Sokolovsku je koronavirem nakažených 29 jeho obyvatel, a co víc - kompletně i veškerý personál, včetně vedení.
       08:46
       Obyvatelé v domově pro seniory se budou starat o slepice
        Obyvatelé Domova Clemenatas v Mlékovicích u Prahy se v rámci terapie budou starat o slepice - slepice kropenatého plemene hedvábniček.
        10:25
        Slovanská epopej nepatří Praze
         Cyklus velkoformátových obrazů Slovanská epopej nepatří Praze, ale dědicům Alfonse Muchy: Obvodní soud pro Prahu 1 tak dal za pravdu žalobě malířova vnuka Johna Muchy, podle něhož se hlavní město vlastníkem pláten nikdy nestalo, protože nesplnilo autorovu podmínku.
         11:05
         Bavorsko zpřísňuje protikoronavirová opatření
          Německá spolková země Bavorsko kvůli nepříznivému vývoji epidemie zpřísňuje protikoronavirová opatření: Ode dneška v ní platí stav katastrofy, a tak tam z Česka není možné jezdit.
          11:31
          Odvolání proti trestu za posprejování Karlova mostu
           Městský soud v Praze v odvolacím řízení potvrdil platnost trestu v původní výši za posprejování jednoho z pilířů Karlova mostu loni v létě: 31-tiletý německý turista Benjamin Wittig za to má podmínku, pokutu 100 tisíc korun a 5 let do Česka nesmí.
           11:57
           Karlovarský kraj má konečně koalici
            Zastupitelstvo Karlovarského kraje se 2 měsíce od krajských voleb, jako poslední ze všech krajů v zemi, usneslo na koalici, nové krajské radě - na tom, kdo regionu bude vládnout.
            13:45
            Rychnov opouští Rakušany
             Radnice odchází ze společního vodárenského podniku Energie AG a obcí.Vodárky založila vlastní.
             15:25
             Další parkovací dům v Českých Budějovicích
              České Budějovice vybudují parkovací dům bezmála pro 500 aut. Radnice už schválila soutěž na firmu, která ho vyprojektuje a postaví.
              17:10
              Nehoda cisterny s asfaltem
               Nehoda cisterny s asfaltem dopoledne zablokovala dálnici D46 za Prostějovem, na 34. kilometru ve směru na Olomouc. Na vozovku tam vyteklo 10 tun horkého asfaltu.
               17:31
               Podmínka pro bývalou ředitelkou muzea
                Podmínku s odkladem na 5 let a uhrazení škody - uložil soud v Litoměřicích bývalé ředitelce městského muzea Evě Štíbrové: Za jejího vedení z muzea zmizely tisíce předmětů
                18:29
                Sportoviště a některé bazény jsou obsazené až do příštího roku
                 Správci museli kvůli dodržení vládních nařízení o maximálním počtu návštěvníků spustit online registrace. Hlavně městské plovárny ale na tom prodělávají. Jsou totiž v plném provozu pro zlomek lidí.
                 20:16
                 KRNAP nabízí vánoční stromky
                  Do Vánoc zbývají dva týdny a lidé začínají shánět vánoční stromky. V posledních letech si oblíbili certifikované stromky z šetrně udržovaných lesů Krkonoš.
                  21:23
                  Adventní roráty
                   Součástí adventní doby v křesťanských, římskokatolických kostelech jsou tzv.-né roráty - ranní mše.
                   22:52
                   Česká televize spustila projekt Buďmě si blízko...i na dálku
                    V současné době se s blízkými často nemůžeme vídat tak, jak jsme byli zvyklí. Česká televize proto vytvořila projekt: Buďme si blízko...i na dálku, kde iReportéři nahrávají pozdravy pro své blízké, které pak odvysíláme.
                    23:24
                    Ubývá vánočních pohlednic
                     Počet listovních zásilek dlouhodobě a vytrvale klesá. A s tím se vytrácí i jedna tradice - posílání klasických vánočních přání a pohlednic. I je vytlačuje a nahrazuje elektronická komunikace.
                     Přehrát celé video
                     Stopáž26 minut
                     Další díl
                     10. prosince 2020

                     Přehled dílů

                      
                     Stopáž25 minut

                     14. června

                     Práce na modernizaci trati kladenské části rychlodráhy železničáři po dvou letech dokončují — Jak už zaznělo, budovaná trať má propojit centrum Prahy s letištěm Václava Havla — V Brandýse nad Labem hoří skladovací hala. Hasiči vyhlásili 3.stupeň požárního poplachu ze čtyř. — Výbuch skladu pyrotechniky — Modrý stan před Strakovou akademií, který aktivisté označují za petiční stánek, už má nové místo. — Policisté našli mrtvou osmapadesátiletou ženu, po které pátrali v souvislosti s požárem bytu v Klatovech. — V centru Prahy dnes policie zadržela muže, po kterém vyhlásila v několika zemích pátrání německá policie. — Spory o pravidla pro předzahrádky — Místo chátrající vodárny u řeky Otavy turistický kemp — Obyvatelé Chrášťan u Prahy dnes v referendu rozhodují, jestli má zastupitelstvo a starosta podniknout kroky proti provozování hazardu v obci. — Stavební práce prodloužily letní prázdniny žákům dvou libereckých škol. — Školní rok končí i pro učně v rýnovické věznici. — Rekonstrukce muzea uranového dolu — Německo zavádí důkladnější kontroly na hranicích s Českem. Spolková republika je zpřísnila kvůli fotbalovému mistrovství Evropy, které dnes začíná. — Olympijské hry v Paříži bude v Česku doprovázet olympijský festival. — Udržitelný festival — Na Šumavě začaly společné hlídky strážců národního parku a policistů na elektrokolech. — Péče o nové tůně a stromřadí na Broumovsku

                     14. 6. 2024 na ČT1
                     Stopáž26 minut

                     13. června

                     Dodávka vrtulníků pro armádu je kompletní — Armádní ukázky na havlíčkobrodském letišti — Policie zadržela aktivisty — 3 lidi a 1 firmu policie obvinila z obecného ohrožení v souvislosti s požárem Domova Alzheimer v Roztokách u Prahy. — Po třech letech se do Hradce Králové vrátily sdílené elektrokoloběžky — Nákup nemovitostí ve vyloučených lokalitách — Karlovy Vary mají první vážné zájemce o provozování Zámeckých lázní — Budoucnost Trojzemí — Vodovod ve Václavicích — Pražská Fakultní Thomayerova nemocnice opravila budovu plicní kliniky — Obavy z nové střelnice v Táboře — Po pěti letech restaurátoři dokončili obnovu první z pyramid v kutnohorské kostnici. — Lipno bude znovu hostit speciální sportovní akci. Několik dní po letní olympiádě se tam uskuteční 13.ročník Lipno Sport Festivalu. — Stolní hry místo mobilů — Lamy alpaka jako terapie pro seniory

                     13. 6. 2024 na ČT1
                     Stopáž25 minut

                     12. června

                     Dostupnost bydlení v Praze se opět zhoršila — Nová bytová čtvrť by měla vzniknout i na pozemcích letiště v pražských Letňanech — Oproti tomu nad kolejištěm pražského hlavního nádraží se zřejmě stavět bude. Vedení hlavního města tam změnu územního plánu schválilo. — Zmírnění pravidel pro výstavbu ve městech — Kvůli vyšší dani z nemovitosti se řada lidí začala zbavovat rekreačních chalup — Pražská technická správa komunikací udělala stavební zábor kolem petičního stánku před úřadem vlády — Problémy s digitalizací technických průkazů — Dálnici D7 zablokovala nehoda kamionu — Hromadná nehoda uzavřela pražský Dejvický a Bubenečský tunel v komplexu Blanka ve směru na Troju — Až dvousetkilometrovou rychlost testují v těchto dnech železničáři na trati mezi Táborem a Olbramovicemi — Právě na zavedení jednotného evropského zabezpečovacího systému na železnici se Česko chystá už 8 let — Problémy s osvětlením stadionu — V Hradci Králové začal festival Rock for People — Nechranická přehrada u Chomutova prochází největší rekonstrukcí od své výstavby v 60.letech minulého století — Zoologická zahrada v Táboře otevřela záchranné centrum pro státem zabavené chladnomilné šelmy jako levharty, pumy nebo tygry usurijské — Záchrana kriticky ohroženého motýla

                     12. 6. 2024 na ČT1
                     Stopáž26 minut

                     11. června

                     Po deseti letech Česko netrápí sucho — Zpoždění sečí kvůli dešťům — Obnova vodovodní infrastruktury — Města a obce přišly o značnou část daní z hazardu — Demolice budovy bývalých jatek v Žatci — Rekonstukce mostu Dr. Edvarda Beneše — Odstranění poškozeného vagonu RegioJet — Dotace na nové nájemní byty pro obce — Ekologická recyklace spotřebičů — Písek se chystá energeticky využívat odpad — Screening sluchu u pětiletých dětí — Ve Starém Vestci na Nymbursku hořela ubytovna — Plný stav policistů na Děčínsku — Zítra začne festival Rock for People

                     11. 6. 2024 na ČT1
                     Stopáž25 minut

                     10. června

                     Autobusové zastávky pouze na znamení — Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO — Výsledky referend — Odklízení poškozeného vagónu RegioJet — Požár v historickém centru Prahy — Dostavba dálnice D4 — Těžká technika demoluje most v Semilech — Vlaky jezdí podle nového řádu — Pokles nezaměstnanosti — 82 let od vypálení Lidic — Frýdlant sníží daň z nemovitosti — Českým nemocnicím stále scházejí dárci krve — Poslední zápas před ME ve fotbale — Tlející dvřevo i v hospodářských lesích — Stovky chemiků napříč NATO cvičí v ČR — 50 milionů pro ústecké filmaře

                     10. 6. 2024 na ČT1
                     Stopáž26 minut

                     7. června

                     Odklízení po vlakovém neštěstí — Obnovení provozu na trati — Mobilní signál na železničních koridorech — Sporný kurhový objezd v Českém Krumlově — Nehoda sanitky na Třebíčsku — Reklamace oprav na D1 u Koberovic — Začaly volby do Evropského parlamentu — Referenda v rámci evropských voleb — Na Ještěd začnou jezdit autobusy — Rekonstrukce liblínské rozhledny — Začín 16. ročník noci kostelů — Nejdek má po deštích špatnou vodu — Zajištění skal a svahů u Vltavy v Boršově — Rytířský řád pro českého mistra skláře

                     7. 6. 2024 na ČT1
                     Stopáž26 minut

                     6. června

                     Železniční neštěstí v Pardubicích — Stav zraněných po srážce vlaků — Zabezpečovací systém na trati — Podobné železniční nehody — Komplikace na železnici kvůli srážce vlaků — Likvidace následků železniční nehody — Reakce na nehodu na sociálních sítích — Přípravy na volby do Evropského parlamentu — Výjimečný trest za vraždu na Svitavsku — Za znásilnění a pokus o vraždu 19 let vězení — V Praze skončila opatření proti velké vodě — Výstraha před bouřkami — Setkání párů z nové řady StarDance

                     6. 6. 2024 na ČT1
                     Stopáž26 minut

                     5. června

                     Přibývá nehod sanitních vozů — Hromadná nehoda deseti aut na dálnici D1 v Brně — Další uvolnění trhu práce pro cizince — Nová firma u Českých Budějovic — Málo asistentů pedagoga na středních školách — Bezpečnější železniční přejezdy — Sesuv svahu pod železniční tratí na Litoměřicku — Na jižním Plzeňsku zemřel dělník — Policie dopadla podezřelého z vraždy — Spor kvůli parkování na Litoměřicku — Sporná výběrová řízení na školách — V Liberci začal třídenní festival dětského čtenářství — Petize za záchranu provozu v centru Kasárna Karlín — On-line rezervace a návštěvnost památek — Opravené terasy Křižíkových pavilonů

                     5. 6. 2024 na ČT1
                     Stopáž26 minut

                     4. června

                     Likvidace následků záplav ve Štěnovicích — Blesk udeřil na Jindřichohradecku — Situace na Vltavě a jejích přítocích se po silných deštích uklidňuje — Otava zaplavila plovárnu v Písku — Škody na úrodě jahod po přívalových deštích — Spor o podobu rychlodráhy z Prahy do Drážďan — Starosta Zlatníků ve funkci skončil — Uznávání vzdělání ukrajinských lékařů — Kácení v Prachovských skalách — Požár kamionu na D1 — Polygon pro práci pod vysokým napětím — Sbírka Karla Tutsche — Koncert Stinga pod širým nebem v Plzni — Firma v Klášterci nad Ohří zazdila otvory pro Rorýse — Koně Převalského ze Zoo Praha v pořádku přiletěli do Kazachstánu — Expedice Z101 se vrátila z Afriky

                     4. 6. 2024 na ČT1
                     Stopáž25 minut

                     3. června

                     Ničivé přívalové deště na západě Čech — Likvidace škod po lijácích na Plzeňsku — Deště zvedly i hladinu Vltavy v Praze — Stav zraněných po úderu blesku — Jak se chránit před úderem blesku — Omezení kvůli stavbě Dvoreckého mostu — Omezení kvůli opravě mostu v Pardubicích — Provizorní most ze dřeva poškozuje auta — Pilotní projekt žádostí o dávky na poště — Výpadek internetových služeb České pošty — Spor o novou školu v Ledenicích — Sanitka Golem v Náchodě — Zájem škol o vodácke kurzy na Vltavě — Svalnatá babička mistryní Evropy — Speciální videohra k výročí Franze Kafky

                     3. 6. 2024 na ČT1

                     Napište nám