Z metropole

26. červen 2021

26 minut

26. červen 2021

Obsah dílu

Astronomie Smíchov — Slovanská epopej — Tramvajová síť — Konec hranatých tramvají — Palác Broadway — Podolská vodárna — Carlos Sardá — Fotograf Koldo Chamorro — Filharmonie bude — Růžový tank — Vyšehradské pověsti

Části dílu

00:40
Astronomie Smíchov
    Nenápadná vila na Smíchově skrývá zajímavou minulost. Právě tady dlouhá léta sídlil Astronomický ústav Univerzity Karlovy a na zahradě jsou proto dodnes pozůstatky malé hvězdárny. A jen o kus dál je další bývalá observatoř.
    04:46
    Slovanská epopej
      Slovanskou epopej zapůjčila na 5 let Praha Moravskému Krumlovu. Poslední část přivezl kamion ve čtvrtek odpoledne. Dílo Alfonse Muchy se tam vrací po 10 letech, návštěvníci ho velmi pravděpodobně uvidí už v červenci.ČT24: Slovanská epopej dorazila do Moravského Krumlova, vystavena bude v nejbližších dnech
      05:21
      Tramvajová síť
        Po sedmi letech majetkoprávních sporů začala stavba prodloužení tramvajové tratě ze sídliště Barrandov do Slivence. Hotová by měla být za tři čtvrtě roku. Brzy se začne i se stavbou tramvajové tratě z Modřan do Libuše.
        06:02
        Konec hranatých tramvají
          Pražský dopravní podnik končí s tramvajemi typu T6. Hlavně kvůli výš položené podlaze. Přitom to nejsou nijak staré vozy. Celkem 150 kusů koupilo hlavní město v letech 1995 až 1997.ČT24: Praha o ně nestála, přesto je měla. Nyní tramvaje T6 v jejích ulicích po více než čtvrt století dojezdily
          07:47
          Palác Broadway
            Stát chystá prodej paláce Broadway mezi ulicí Na Příkopě a Celetnou. V zářijové elektronické aukci bude nejnižší možné podání ve výši miliardy a 50 milionů korun.ČT24: Pražský Palác Broadway zamíří do dražby, minimální cena je miliarda korun
            08:15
            Podolská vodárna
              Praha znovu čerpá vodu z Vltavy. Do sítě ji po devatenácti letech opět začala dodávat opravená Podolská vodárna, zvaná někdy Chrám vody. Z provozu ji v roce 2002 vyřadily ničivé záplavy. Od té doby sloužila jako záložní zdroj.ČT24: Pražané pijí vodu z Vltavy, do provozu se vrátila úpravna v Podolí
              09:58
              Carlos Sardá
                Přestože je rodilým Pražanem, má exotické jméno – Carlos Sardá. Jeho rodiče uprchli ze Španělska před fašistickým Francovým režimem. Nakonec dorazili až do Prahy. Carlos Sardá teď v Kunraticích vystavuje svoje fotografie.
                13:46
                Fotograf Koldo Chamorro
                  A španělský fotograf ještě jednou. Jmenuje se Koldo Chamorro a vystavuje v institutu Cervantes. Španělské náboženské tradice, ale i spiritualitu v běžném životě dokumentoval dvacet šest let.
                  16:18
                  Filharmonie bude
                    33 členů zasedne v mezinárodní porotě architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie. Celkové náklady odhaduje hlavní město na 6 miliard 100 milionů korun. Stavba bude součástí revitalizace zpustlé lokality Bubny-Zátory.
                    17:29
                    Růžový tank
                      Před třiceti lety definitivně zmizel ze Smíchova tank, který měl původně připomínat osvobození Československa Rudou armádou. Po roce 1968 se ale pro část společnosti stal taky symbolem sovětské okupace.
                      19:28
                      Vyšehradské pověsti
                        Druhý díl letního seriálu z Vyšehradu. Tentokrát místní pověsti, mýty a báje. Jak to tedy bylo se všemi Libušemi, Horymíry nebo Čertovými kameny?
                        Přehrát celé video
                        Stopáž26 minut
                        Další díl
                        3. červenec 2021

                        Přehled dílů

                        Stopáž26 minut

                        21. květen

                        Hergetův plán — Usedlost Cibulka — Vltavská filharmonie — Barrandovský most — Byt Jiřiny Šiklové — Anthropoid v NM — Luskouni v Praze — Rotunda svatého Václava

                        Premiéra sobota 21. 5. 2022 na ČT1
                        Stopáž26 minut

                        14. květen

                        Názvy ulic — První ordinace pro Ukrajince — Konverze industriálu — Rotunda svatého Longina — Pragovka — Interaktivní výstava — Graffiti na Tyršově domě — Koněvova ulice

                        Premiéra sobota 14. 5. 2022 na ČT1
                        Stopáž26 minut

                        7. květen

                        Kuželna a Détko — Nový metropolitní plán — Trojská lávka — Zemřela Meda Mládková — Rotunda svatého Martina — Konvoj svobody — Pamětní deska Věře Čáslavské — České umění 90. let — Hostince Radotína

                        Premiéra sobota 7. 5. 2022 na ČT1
                        Stopáž27 minut

                        30. duben

                        85 let letiště v Ruzyni — Nové tramvajové tratě — Metro a tramvaje — Napadený strážník — Směna pozemků — Rotunda svatého Kříže — Prosba na Demínku — Obraz Václava Havla — Výroční exkurze na letišti

                        Premiéra sobota 30. 4. 2022 na ČT1
                        Stopáž26 minut

                        23. duben

                        100 let Stely Zázvorkové — Zahájení stavby metra D — Jak bude Déčko vypadat — Oprava Barrandovského mostu — Školka Řásnovka — Ukrajinský herec — Prosba na Demínku — Architektura do roku 1989 — Socha svatého Jiří

                        Premiéra sobota 23. 4. 2022 na ČT1
                        Stopáž26 minut

                        16. duben

                        DFC Praha — Staví se lávka HolKa — Bezpečné cesty do škol — Areál ruských oligarchů — Kostel svatého Apolináře — Fotografování války — Robert Kozler

                        Premiéra sobota 16. 4. 2022 na ČT1

                        Napište nám