27 minut

26. června 2021

Část: Astronomie Smíchov

Obsah dílu

Astronomie Smíchov — Slovanská epopej — Tramvajová síť — Konec hranatých tramvají — Palác Broadway — Podolská vodárna — Carlos Sardá — Fotograf Koldo Chamorro — Filharmonie bude — Růžový tank — Vyšehradské pověsti

Části dílu

00:40
Astronomie Smíchov
    Nenápadná vila na Smíchově skrývá zajímavou minulost. Právě tady dlouhá léta sídlil Astronomický ústav Univerzity Karlovy a na zahradě jsou proto dodnes pozůstatky malé hvězdárny. A jen o kus dál je další bývalá observatoř.
    04:46
    Slovanská epopej
      Slovanskou epopej zapůjčila na 5 let Praha Moravskému Krumlovu. Poslední část přivezl kamion ve čtvrtek odpoledne. Dílo Alfonse Muchy se tam vrací po 10 letech, návštěvníci ho velmi pravděpodobně uvidí už v červenci.ČT24: Slovanská epopej dorazila do Moravského Krumlova, vystavena bude v nejbližších dnech
      05:21
      Tramvajová síť
        Po sedmi letech majetkoprávních sporů začala stavba prodloužení tramvajové tratě ze sídliště Barrandov do Slivence. Hotová by měla být za tři čtvrtě roku. Brzy se začne i se stavbou tramvajové tratě z Modřan do Libuše.
        06:02
        Konec hranatých tramvají
          Pražský dopravní podnik končí s tramvajemi typu T6. Hlavně kvůli výš položené podlaze. Přitom to nejsou nijak staré vozy. Celkem 150 kusů koupilo hlavní město v letech 1995 až 1997.ČT24: Praha o ně nestála, přesto je měla. Nyní tramvaje T6 v jejích ulicích po více než čtvrt století dojezdily
          07:47
          Palác Broadway
            Stát chystá prodej paláce Broadway mezi ulicí Na Příkopě a Celetnou. V zářijové elektronické aukci bude nejnižší možné podání ve výši miliardy a 50 milionů korun.ČT24: Pražský Palác Broadway zamíří do dražby, minimální cena je miliarda korun
            08:15
            Podolská vodárna
              Praha znovu čerpá vodu z Vltavy. Do sítě ji po devatenácti letech opět začala dodávat opravená Podolská vodárna, zvaná někdy Chrám vody. Z provozu ji v roce 2002 vyřadily ničivé záplavy. Od té doby sloužila jako záložní zdroj.ČT24: Pražané pijí vodu z Vltavy, do provozu se vrátila úpravna v Podolí
              09:58
              Carlos Sardá
                Přestože je rodilým Pražanem, má exotické jméno – Carlos Sardá. Jeho rodiče uprchli ze Španělska před fašistickým Francovým režimem. Nakonec dorazili až do Prahy. Carlos Sardá teď v Kunraticích vystavuje svoje fotografie.
                13:46
                Fotograf Koldo Chamorro
                  A španělský fotograf ještě jednou. Jmenuje se Koldo Chamorro a vystavuje v institutu Cervantes. Španělské náboženské tradice, ale i spiritualitu v běžném životě dokumentoval dvacet šest let.
                  16:18
                  Filharmonie bude
                    33 členů zasedne v mezinárodní porotě architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie. Celkové náklady odhaduje hlavní město na 6 miliard 100 milionů korun. Stavba bude součástí revitalizace zpustlé lokality Bubny-Zátory.
                    17:29
                    Růžový tank
                      Před třiceti lety definitivně zmizel ze Smíchova tank, který měl původně připomínat osvobození Československa Rudou armádou. Po roce 1968 se ale pro část společnosti stal taky symbolem sovětské okupace.
                      19:28
                      Vyšehradské pověsti
                        Druhý díl letního seriálu z Vyšehradu. Tentokrát místní pověsti, mýty a báje. Jak to tedy bylo se všemi Libušemi, Horymíry nebo Čertovými kameny?
                        Přehrát celé video
                        Stopáž27 minut
                        Další díl
                        3. července 2021

                        Přehled dílů

                        Stopáž27 minut

                        18. května

                        Zájem o skauting — Pošta Jindřišská — Strojvůdce metra — 125 let ČOV — Výzva na nádraží — Navalis — Výstava Jaroslava Róny — Kolej Albertov

                        18. 5. 2024 na ČT1
                        Stopáž27 minut

                        11. května

                        Procházky Prahou astronomickou — Památníky Pražského povstání — Karel Hartig — Začíná Pražské jaro — Výstava Na led — Nákolníky

                        11. 5. 2024 na ČT1
                        Stopáž26 minut

                        4. května

                        Opravené hroby primátorů — Velké tramvajové výluky — Vitráže Průmyslového paláce — Archeonálezy na Masaryčce — Výzva na nádraží — Divadlo Spirála — 50 let metra — Hostinec U Sojků

                        4. 5. 2024 na ČT1
                        Stopáž26 minut

                        27. dubna

                        Pražské tržnice — Stavíme metro D — Prohlídky metra — Nuselské schody — Opravený dalekohled hvězdárny — Výzva na nádraží — Zlatá ulička — Dům číslo 7 v Nádražní ulici

                        27. 4. 2024 na ČT1
                        Stopáž27 minut

                        20. dubna

                        Boudník a Hrabal — Revitalizace vltavského břehu — MS v hokeji a bezpečnost — Chystají se hospody — Parkování na letišti — Praha a hazard — Kafka na cestách — Gorilí mládě — Strahovský stadion — 170 let fabriky Ringhoffer — Dům číslo 12 v Nádražní ulici

                        20. 4. 2024 na ČT1
                        Stopáž27 minut

                        13. dubna

                        Pozůstalost rodiny Lustigových — Klánovice pro bezpečnost — Demolice Libeňského mostu — Nadace policistů a hasičů — Předzahrádky restaurací — Kulhánkovy bankovky — Vděk ve Viole — Šatlava a Shiva Rock Diva

                        13. 4. 2024 na ČT1
                        Stopáž27 minut

                        6. dubna

                        Poezie v Praze — Hřbitov bláznů — Deratizace hlodavců — Společnost Borůvka Praha — 120 let hudebního festivalu — Nové realismy První republiky — Hostince Šárky

                        6. 4. 2024 na ČT1
                        Stopáž27 minut

                        30. března

                        Karlín v proměnách času — Restart smíchovské komory — Servisní remorkér — Linka důvěry — Sochy pro Savarin — Zoo a Gobi — Nobelovka ve Viole — Divadlo Mana

                        30. 3. 2024 na ČT1
                        Stopáž27 minut

                        23. března

                        Socha Řeporyje — Noční vjezd do centra — Auta na kolejích — Miniatura Cibulky — Bobři v Praze — Život sochy ve městě — Výzva na kolej — 85 let Bílé labutě — Usedlost Cibulka

                        23. 3. 2024 na ČT1
                        Stopáž27 minut

                        16. března

                        Žižkostel — Lanovka — Trolejbus na letiště — Metro D — Dům U bílé koule — Průmyslový palác — Dostavba Intercontinentalu — Ještě chvilku — Zemřel Jaroslav Sochůrek — Hlubočepské jezírko

                        16. 3. 2024 na ČT1

                        Napište nám