7. září 2013

Část: Ptáci ohrožují letadla

Obsah dílu

Proměny vltavských náplavek — Boj s kapsáři — Spořilov - boj s hlukem — Ptáci ohrožují letadla — Památný cedr — Primátorský řetěz poprvé vystaven — Výstava v Galerii kritiků — Dvorek v Ruské ulici

Části dílu

00:56
Proměny vltavských náplavek
  Co vše pražská nábřeží nabízejí, jaká je jejich historie a jak se promění do budoucna? Vůbec prvním pražským kamenným nábřežím bylo Františkovo, dnešní Smetanovo. Vzniklo ve 40. letech 19. století mezi Karlovým mostem a tehdy novým Řetězovým mostem císaře Františka I.
  Většina pražských nábřeží byla dokončena do 20. let dvacátého století.
  04:57
  Policistky versus kapsářky
   07:14
   Squateři na Pohořelci i jinde
    08:00
    Spořilov - boj s hlukem
     Z magistály v oblasti Spořilova budou už v zimě vyjíždět tisíce kamionů denně. Obyvatelé vilové čtvrti starého Spořilova mají hrůzu z nárůstu hluku a imisí. Až se totiž dostaví tento most přes Jižní Spojku, na Spořilovské radiále kamiony přestanou jezdit v jednom směru. Nová trasa povede pod starými vilkami.
     09:44
     Ptáci ohrožují letadla
      Střet letadla s ptákem nebo hejnem - to je ve vzduchu čím dál častější kolize. Podle údajů pražského letiště se počet ohlášených incidentů za poslední čtyři roky víc než zdvojnásobil - a za letošní první pololetí skokově. Podle ornitologů můžou být příčinou extrémní výkyvy počasí.
      11:45
      Památný cedr
       Vůně cedru člověka omámí, uspí, zklidní a zharmonizuje. Takhle by mohla znít reklama na tento jehličnan, který pochází z blízkého východu.
       Jeho dřevo vždy patřilo k luxusním stavebním materiálům. Podle biblických pramenů z něho byl postaven chrám krále Šalomouna. Jediný památný cedr v Praze najdete na tenisových kurtech na Balkáně.
       15:37
       Primátorský řetěz poprvé vystaven
        Poprvé od roku 1918 můžou lidi zblízka vidět ceremoniální řetěz pražského primátora. Výrobní cena zlatnického skvostu se pohybuje v milionech korun. Umělecko-historická hodnota je nevyčíslitelná. S kolekcí primátorských darů vystavuje vzácnou insignii Muzeum hlavního města.
        17:49
        Výstava v Galerii kritiků
         Pablo Picasso, Victor Vasarely i Adolf Born - na tato a další známá jména láká pražská Galerie kritiků. Jejich kresby s humorným nebo kritickým podtextem zapůjčilo muzeum v Makedonské Skopji - většina děl je v Česku vůbec poprvé.
         19:49
         Dvorek v Ruské ulici
          "Kde domov můj" - tento nápis zdobí vchod do domu číslo 6 v Ruské ulici. Uvnitř se skrývá výjimečný prostor k žití. 9. díl seriálu Tajemství pražských dvorků.
          24:06
          Upoutávka na dvorek Heřmanova
           24:35
           Pozvánky
            Přehrát celé video
            Stopáž26 minut
            Další díl
            14. září 2013

            Napište nám