Maratonec z Jižního Města; Spor o Dvorecký most; Nový památník v Řepích; Pražské vodočty; Parníky Vltava a Vyšehrad památkami?; Svatojánské Navalis; Korunovační klenoty se čistily; Van de Graaffův generátor v NTM; Ukulele band

Obsah dílu

Přehrát vše

Maratonec z Jižního Města

Josef Škvor uděla ve svých 57 letech několik životních změn - opustil práci tiskového mluvčího Prahy Jižního Města a rozhodl se, že uběhne jeden z nejnáročnějších maratonů na světě – šestidenní běh pouští v Maroku Marathon de Sables. Běžci musí zdolat trasu dlouhou 230 až 240 kilometrů.

videoMaratonec z Jižního Města
...
video video

Maratonec z Jižního Města


Spor o Dvorecký most

Mezi nuselskou a vinohradskou radnicí se stupňuje boj o podobu nového mostu přes Vltavu. Dopravit se z podolského břehu na smíchovský lze tady dosud jen přívozem. Spojit obě městské části mostem hlavní město plánuje už roky. Ale bez aut, vzkazují magistrátu obyvatelé Podolí i Pankráce, kteří prosazují změnu územního plánu z obavy, že se v těchto čtvrtích výrazně zhorší kvalita bydlení.

videoSpor o Dvorecký most
...
video video

Spor o Dvorecký most


Nový památník v Řepích

2 zapomenutí hrdinové protifašistického odboje z Řep - Josef Líkař a Václav Řehák se po více než 70 letech dočkali památníku. Až do roku 1942 vyráběli ve zdejší klempířské dílně výbušniny a skladovali zbraně. Šlo o největší utajovanou zbrojovku na území Protektorátu, shodují se historici.

videoNový památník v Řepích
...
video video

Nový památník v Řepích


Pražské vodočty

Secesní stavba s korouhvičkou na Výtoni ukrývá limnigraf, neboli vodočet. Její ciferníky ukazují aktuální výšku hladiny Vltavy. Obdobně funguje i vodočet Na Františku. I ten je umístěn do krásně zdobeného takzvaného Glorietu.

videoPražské vodočty
...
video video

Pražské vodočty


Parníky Vltava a Vyšehrad památkami?

Jediné dva funkční parníky v Česku - pražské Vltava a Vyšehrad - by se mohly stát kulturními památkami. Jejich stav začala zkoumat komise Ministerstva kultury. Po vodě se parní stroje pohánějí už víc než sedmdesát let.

videoParníky Vltava a Vyšehrad památkami?
...
video video

Parníky Vltava a Vyšehrad památkami?


Svatojánské Navalis

Praha zažila pátý ročník obnovených Svatojánských slavností Navalis. Už tradičně je otevřel kardinál Dominik Duka mší svatou v katedrále svatého Víta na pražském hradě. Svatojánské procesí se pak vydalo na Karlův most. Právě tam nechal král Václav IV. v roce 1393 shodit umučeného Jana Nepomuckého.

videoSvatojánské Navalis
...
video video

Svatojánské Navalis


Korunovační klenoty se čistily

V sobotu a v neděli je ještě možné si prohlédnout korunovační klenoty. Klenoty musí před každou výstavou projít rukama restaurátorů, kteří je důkladně ošetří a zkontrolují jejich stav. Letos je navíc prohlédli taky odborníci na drahé kameny.

videoKorunovační klenoty se čistily
...
video video

Korunovační klenoty se čistily


Van de Graaffův generátor v NTM

Van de Graaffův generátor nebo také lineární urychlovač, který teď do svých sbírek získalo Národní technické muzeum, je jediným svého druhu a velikosti v ČR. Složitý přístroj vyrobili ve Škodových závodech na přelomu 50. a 60. let. Ještě před rokem pracoval ve výzkumném ústavu jaderné fyziky v Řeži u Prahy.

videoVan de Graaffův generátor v NTM
...
video video

Van de Graaffův generátor v NTM


Ukulele band

Ukulele, nástroj v českých zemích proslavený už před desítkami let legendární scénkou Felixe Holzmanna. Teď poskládali dejvičtí muzikanti Pražský ukulelebend s domovskou scénou v historických kulisách hospody Na Slamníku.

videoUkulele band
...
video video

Ukulele band


Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 P ST