Jan Kotěra; Pražská koalice se rozpadla; Rozhovor s Romanem Janouškem; Lužiny demonstrují proti azbestovému centru; Aukce energií; Naučná stezka a zvony v Dolních Chabrech; Komunitní zahradničení; Street for Art na Černém Mostě; 20 let Muzea MHD

Obsah dílu

Přehrát vše
Bydliště Praha

Jan Kotěra

Od úmrtí slavného architekta Jana Kotěry uplynulo 90 let. Vystudoval vídeňskou Akademii u Otto Wagnera, už jako sedmadvacetiletý se stal profesorem na pražské Uměleckoprůmyslové škole a později vyučoval na speciální škole architektury při Akademii výtvarných umění. Vychoval velké množství nástupců, včetně Josefa Gočára a Otakara Novotného. Jan Kotěra významněji než Prahu ovlivnil vzhled jiných měst, zejména Hradce Králové a Prostějova. A svou univerzálnost potvrdil i na pražských tramvajích.


Pražská koalice se rozpadla

Na pražském magistrátu padla koalice. V radě skončili všichni členové za ODS. Primátora a dva radní odvolali zastupitelé v tajném hlasování, další dva na svoji funkci rezignovali. Strana tak po 22 letech odchází do opozice.


Rozhovor s Romanem Janouškem

Lobbista Roman Janoušek, označovaný řadou médií za nejmocnějšího muže Prahy minulého desetiletí, promluvil poprvé před kamerou o okolnostech své rok staré nehody.


Lužiny demonstrují proti azbestovému centru

Zchátralé obchodní centrum z 80. let na pražském sídlišti Lužiny developer přestavuje na moderní nákupní galerii. Od samého začátku je ale pod palbou kritiky místních aktivistů - kvůli zachování průchodu a počtu parkovacích míst. Teď ale mají vážné obavy, že stavaři s tichým souhlasem radnice nekontrolovaně manipulují s azbestem. Přestože si lidé z okolních paneláků stěžovali na velkou prašnost při demolici, dělníci nechali staveniště dál odkryté.


Aukce energií

Ušetřit za plyn a elektřinu prostřednictvím internetové aukce teď po vzoru Říčan nabízí svým obyvatelům hned několik pražských radnic. Jako první ji už provedla Praha 6.


Naučná stezka a zvony v Dolních Chabrech

Chaberský kostel stětí svatého Jana Křtitele je mimořádně cenná památka na severním okraji Prahy. Právě tato stavba má teď celou jednu tabuli nové naučné stezky, kterou v Dolních Chabrech otevřelo místní občanské sdružení na ochranu památek ve spolupráci s radnicí a ZŠ. Nejnovější pražská naučná stezka má zatím čtyři zastavení, počítá se s osmi dalšími. Zároveň s novou naučnou stezkou se po dlouhých čtyřiceti letech rozezněly Dolními Chabry zdejší cenné zvony, které jakoby zázrakem unikly roztavení ve prospěch válečné výroby.


Komunitní zahradničení

Pěstování ovoce a zeleniny v srdci města zapouští kořeny i v Česku. V Praze se letos otevře několik nových komunitních zahrad. Jedna vzniká třeba na Žižkově, za Domem dětí a mládeže Ulita. Organizátoři holešovického projektu Prazelenina museli letos zahradu přesunout na jiný, větší pozemek.


Street for Art na Černém Mostě

Na Černém mostě začal festival Street for Art. Přesunul se tam z Jižního Města, kde probíhal v předchozích letech.


20 let Muzea MHD

Muzeum městské hromadné dopravy v Praze slaví 20 let. Jen tramvají se podařilo ve střešovickém muzeu za krátkou dobu jeho existence vystavit 18, k tomu několik trolejbusů, autobusů ale taky už i vozů metra. Muzeum narozeniny oslaví v úterý 28. května od 14 do 16 hodin.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2013
 P ST