Historie divadla Máj a Apollo; Parkovací zóny s problémy; Konec pískovišť; Myčka vlaků; Poslední jízda staré Karosy; Gočárova vitrína na korunovační klenoty; Výstava fotografií Tona Stana; Řetěz u sochy sv. Václava; Trikové studio Československé televize
Obsah dílu
Historie divadla Máj a Apollo
Málokteré místo v Praze vystřídalo tolik názvů a tolik činností jako nenápadný dům uprostřed Vinohrad. Svou éru začal v roce 1897 pod názvem Palác koruna česká. V roce 1927 nechali majitelé do dvora přistavět divadelní sál. V 50. letech tam působilo divadlo Máj a v 60. letech tu hostovala tehdy začínající a později velmi slavná skupina umělců, kteří si říkali divadlo Apollo. Karel Gott, Yvonne Přenosilová, Karel Hála a Pavlína Filipovská. Sál pak dlouho chátral, obnova začala až s příchodem italské majitelky domu. V současné době tu je Divadlo v Korunní.


Historie divadla Máj a Apollo
Parkovací zóny s problémy
Projekt rozšíření parkovacích zón v Praze – rovná se roky příprav a náklady na dopravní studie v řádu milionů korun. Magistrátní radní ale zpoplatněné parkování, ze kterého měli profitovat rezidenti 4 městských částí, teď zastavili.

Parkovací zóny s problémy
Konec pískovišť
Kampaň čistá a zelená Praha, která pomohla v roce 2010 exprimátorovi Pavlu Bémovi získat křeslo v Poslanecké sněmovně, stála magistrát 250 milionů korun. Za miliony tehdy město rozšířilo i lesní hřiště. Jenže ta teď chátrají. Pryč jsou přenosné toalety i pískoviště, stěžují si rodiče dětí. Správci - lesům hlavního města je zatěžko je udržovat kvůli dodržování hygienických předpisů.

Konec pískovišť
Myčka vlaků
Myčky vlaků jsou v ČR tři - jedna z nich je v pražské Michli. Denně jí projede zhruba 85 vagonů, všech možných typů.


Myčka vlaků
Poslední jízda staré Karosy
B732. Autobus dodávaný kdysi do všech měst tehdejší Československé republiky. Minulý týden, po šestadvaceti letech, v Praze skončil. V dobách jeho největší slávy mohl dopravní podnik nasadit v jednom okamžiku 854 vozů.

Poslední jízda staré Karosy
Gočárova vitrína na korunovační klenoty
Na Pražském Hradě končí přípravy na výstavu českých korunovačních klenotů. Památkáři nechali kompletně opravit tradiční vitrínu na klenoty od architekta Gočára. Vyměnila se i skla, protože přes ta původní - polepená bezpečnostní fólií - už klenoty nebyly dobře vidět.


Gočárova vitrína na korunovační klenoty
Výstava fotografií Tona Stana
Charakteristické černobílé portréty a akty proslavily fotografa Tona Stana po celém světě. Své barevné fotografie dodnes veřejně nikde nevystavoval. V Praze je teď k vidění jeho ojedinělý soubor snímků pod názvem Moje barva.


Výstava fotografií Tona Stana
Řetěz u sochy sv. Václava
Jezdeckou sochu svatého Václava na pražském Václavském náměstí opět chrání bronzový řetěz. Ze sloupků u sochy zmizel před osmi lety. Podle zástupců Balbínovy poetické strany je symbolem zla a okupace bývalého Československa sovětskou armádou. To ale odmítá jak jeho autor sochař Zdeněk Kolářský, tak i kurátorka Galerie hlavního města Prahy Marie Foltýnová.


Řetěz u sochy sv. Václava
Trikové studio Československé televize
V budově Divadla v Korunní, jehož historii představila úvodní reportáž, působilo mezi lety 1971 a 1990 trikové studio Československé televize. Sídlili tu výtvarníci, animátoři a kameramani reklamního oddělení. Točily se tu televizní reklamy a bylo tu největší studio pro animovanou tvorbu u nás. Ve studiu vznikly desítky pohádek.

