Z metropole

27. říjen 2012

26 minut

27. říjen 2012

Obsah dílu

Vývěsní štíty kdysi a dnes — Tramvaje na Václavské náměstí — Prodej vysloužilých tramvají T3 — Primátor a změny v MHD — Zemřel Jaroslav Kozlík — Příběh dětské malířky z Terezína — Svátek vietnamských žen — Zdvihání Trojského mostu — Příběh soukromého železářství

Části dílu

00:42
Vývěsní štíty kdysi a dnes
  S úrovní a elegancí vývěsních štítů prodejen, restaurací a provozoven služeb si dnes někteří provozovatelé moc hlavu nelámou. Přitom je to jejich nedílná součást, vizitka, která má upoutat. Jak to bylo s vývěsními štíty v minulosti shrnuje reportáž Petra Sojky.
  08:51
  Tramvaje na Václavské náměstí
   Na Václavské náměstí by se brzy mohly vrátit tramvaje. Radní schválili změnu územního plánu, která by měla stavbu trati po náměstí umožnit. Proti se ale postavila Praha 1. Koleje přitom po náměstí vedly skoro sto let. Od roku 1884 sloužily koňce, a od začátku 20. století tramvajím.
   10:30
   Prodej vysloužilých tramvají T3
    Tramvaji T3 se kvůli spolehlivosti říká Volkswagen brouk na kolejích. T3 byla nejúspěšnějším tramvajovým modelem všech dob, vyrobilo se jich 14 a půl tisíce kusů. Pražský dopravní podnik se tím, jak obměňuje vozový park, snaží zbavovat nejstarších vozů ze 70. a 80. let. Ve státech na východ od našich hranic mají o vyřazené T3 stále větší zájem.
    12:04
    Zlevnění provozu opencard
     12:38
     Primátor a změny v MHD
      Vyřešit potíže, které přinesl nový jízdní řád v Praze, chce primátor Bohuslav Svoboda. Lidem by už například neměly komplikovat cestování přestupy na zastávce Stadion Strahov. Vedení Prahy 6 chce taky řešit situaci s z Dejvické do Suchdola, které jsou pravidelně přeplněné studenty ČZU.
      14:02
      Zemřel Jaroslav Kozlík
       105 a půl roku bylo československému volejbalovému reprezentantovi, učiteli, sokolovi a trempovi panu Jaroslavu Kozlíkovi. Minulý víkend zemřel. Do poslední chvíle si ale udržel duševní kondici, o níž si může nechat zdát většina z nás.
       15:50
       Zádušní mše
        16:15
        Příběh dětské malířky z Terezína
         Autentické svědectví dívky, která přežila holokaust, přináší nová kniha Deník Helgy Weissové. Dnes uznávaná 83letá výtvarnice přežila lágry v Terezíně, Osvětimi, ve Freibergu, ale i Mauthausenu. Vzpomínky navíc doplňují i její tehdejší kresby. Dětská malířka z Terezína na nich zachytila život za zdmi ghetta.
         18:12
         Svátek vietnamských žen
          Vietnamské ženy slaví 20. října svátek vietnamských žen. A to nejen ve své domovině, ale i jinde - třeba v České republice. V Praze se akce konala ve společenském sále v tržnici Sapa, účastnilo se přes 200 dam.
          19:56
          Zdvihání Trojského mostu
           Stavbaři v uplynulých dnech pomocí hydraulických lisů vyzdvihli 700 tun vážící nejvýše položenou část mostního oblouku na Trojském mostě nad Vltavou v Praze. Most je unikátní svým technickým řešením. Výška oblouku nad vozovkou je totiž pouhých 20 metrů. Dvě stě metrů dlouhý a 36 metrů široký most výrazně vylepší dopravu v severní části města. Propojí Holešovice a Troju a naváže na budovaný tunel Blanka.
           20:24
           Příběh soukromého železářství
            Při putování po zajímavých vývěsních štítech narazil Petr Sojka se svým štábem na jednu raritu - Zámečnictví Koula a syn sídlí už rovných 75 let v Dušní ulici na Starém Městě. A to nepřetržitě v soukromých rukou.
            24:19
            Pozvánky
             Přehrát celé video
             Stopáž26 minut
             Další díl
             3. listopad 2012

             Přehled dílů

             Stopáž26 minut

             Z metropole Speciál

             Železář od Týna. Jeden z mála soukromníků, který se svým obchůdkem přežil celý socialismus

             Premiéra pátek 24. 12. 2021 na ČT24
             Stopáž26 minut

             28. prosinec 2019

             Magistrála — Pražské olympijské ambice — Lapidárium na Výstavišti — Rozšíření a rekonstrukce Hlavního nádraží — Rekonstrukce Průmyslového paláce — Herny a casina — Squat Milada — Tunel Blanka — Denní centrum U Bulhara — Národní technická knihovna — Budova Elektrických podniků — Revitalizace Mariánského náměstí

             Premiéra sobota 28. 12. 2019 na ČT1
             Stopáž26 minut

             Z metropole Speciál

             Nový Svět

             Premiéra čtvrtek 26. 12. 2019 na ČT24
             Stopáž26 minut

             21. prosinec 2019

             Betlémy, co jich po Praze je — Metrojámy — Záchranáři na elektrokolech — Opera na nádraží — Kobylisy — Havlovy hry na Vinohradech — Havlova cedulka na nábřeží — Kresby Václava Hollara — Kniha Davida Černého — Osudy osudí

             Premiéra sobota 21. 12. 2019 na ČT1
             Stopáž26 minut

             14. prosinec 2019

             Klánovický les — Pomník Vlasovcům — Tramvaj Václava Havla — Ženy na poště — Muzeum hudby oceněno — Lesopark Cibulka

             Premiéra sobota 14. 12. 2019 na ČT1
             Stopáž26 minut

             7. prosinec 2019

             Letenský papoušek — Nocleženky a zavěšený oběd — Průmyslový palác — Hvězdárna ČVUT — O Žižkovu — Výročí úmrtí Jiřího Šlitra — Suchý vzpomíná na Šlitra — Chamtivost — Hřbitov Ďáblice — Dvorek Mikulandská

             Premiéra sobota 7. 12. 2019 na ČT1

             Napište nám