Souhrn toho nejdůležitějšího, co se událo v Praze v uplynulých sedmi dnech

Obsah dílu

Přehrát vše
Na cizím území

Marocká ambasáda

Marocká ambasáda sídlí v hradčanské vile v Mickiewiczově ulici. Mnoho let zde fungovala kanadská ambasáda. Od roku 2007 tu úřadují Maročané.


Nový šéf Dopravního podniku

Pražský dopravní podnik vede Milan Křístek. Ve funkci ho na doporučení dozorčí rady potvrdilo i představenstvo společnosti. Na prvním místě jsou podle Křístka cestující, zaměřit se chce ale taky na rozvoj dopravy v metropoli. Zároveň ale přebírá podnik, který čeká na výsledky auditu. A nevyhne se ani stále nedořešeným nevýhodným smlouvám.


Bazén Šutka

Bazén Šutka v Kobylisích je hotový. Po čtvrt století se hlavnímu městu podařilo ho konečně dostavět. Po Podolí je to teprve druhý krytý 50metrový bazén v Praze.


Dům na Václavském náměstí se smí zbourat

Ministerstvo kultury neprohlásí dům na rohu Václavského náměstí a Opletalovy ulice za kulturní památku. Majitel tak může požádat o demolici - na místě chce postavit novou budovu s kancelářemi a obchody.


Vysokonapěťová laboratoř

V Běchovicích otevřeli novou vysokonapěťovou laboratoř, ve které se budou testovat velká zařízení pro elektrárny. Doposud se v Běchovicích prováděly jen zátěžové testy, díky nové vysokonapěťové laboratoři postavené za 25 milionů korun se nabídka kalibrovaných zkoušek transformátorů rozšiřuje.


Jak se stolovalo v minulosti

Národní muzeum představuje, jak se jedlo a servírovalo na území Čech za doby monarchie. Návštěvníci si můžou prohlédnout dobové servisy a proniknout do tajů stolování venkovanů i šlechty.


Technika v domácnosti

Technika v domácnosti - to je název jedné ze dvou úzce souvisejících výstav v Národním technickém muzeu. Tou druhou je připomínka stopadesáti let, které letos uplynuly od založení prvního českého průmyslového muzea osvíceným a všestranným Vojtou Náprstkem. Ostatně jím a jeho druhy sbírané předměty se prolínají oběma expozicemi.


Žižkovská věž po rekonstrukci

Žižkovská věž získala po roční rekonstrukci nový interiér. Pohled na Prahu z devadesáti metrové výšky si návštěvníci můžou nově užít vsedě v závěsných křeslech, a dokonalejší výhled pak mají i ve stoje. V kabinách se totiž skoro o metr zvedala podlaha. Novinka - luxusní hotelové apartmá pro VIP hosty - je těsně před dokončením. Stavební úpravy čeká ještě atrium a přilehlý park, kde se staví letní restaurace.


Rekonstrukce fasády Národního divadla

Rekonstrukce fasády pražského Národního divadla bude možná dokončena už v roce 2014 – původně se počítalo s tím, že budou práce probíhat o rok déle. S opravami se začalo letos v červnu.


Příběh Národního technického muzea

74 let - tak dlouho trvalo dokončení budovy Národního technického muzea. Muzeum bylo založeno už v roce 1908, stavba jeho vlastní budovy ale začala až o třicet let později - podle projektu architekta Milana Babušky - a za druhé světové války byla přerušena. Ještě předtím se ale exponáty vystavovaly ve Schwarzenberském paláci na Hradčanech. Muzeum se hlásí k odkazu Vojtěcha Náprstka.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 ST