Z metropole

10. listopad 2012

26 minut

10. listopad 2012

Obsah dílu

Vršovický zámeček se opravuje — Prázdný domov důchodců — Transformace pražských nemocnic — Gaudia na pomoc onkologickým pacientům — Ohrožené KC Zahrada — Protest proti Mariánskému sloupu — Drobné perly české architektury — Tajemství pražských dvorků — Zámky z Karlova mostu — Unikátní sošky pro NG — Sportující senioři — Lesní školky

Části dílu

00:36
Vršovický zámeček se opravuje
  Dominanta Prahy 10 - Vršovický zámeček - přišel v polovině května dočasně o měděné zakončení své věžičky. Báň se teď zrekonstruovaná vrací na původní místo. Radnice Prahy 10 v ní nechává poselství budoucím generacím. V opravě je ale celý objekt Vršovického zámečku - takzvané Rangherky. Nově tu vznikne Dům spokojeného stáří, ale taky reprezentativní obřadní síň.
  03:26
  Prázdný domov důchodců
   Zatímco seznam žádostí o umístění do vršovického domova pro seniory se teprve plní, místa v nově postaveném domově na druhém konci města - na Břevnově už jsou skoro rozebrána. Co je to ale stařečkům platné, když se sem stejně nemůžou nastěhovat. Dům, který stál stovky milionů korun, je už rok zkolaudovaný, zůstává ale stále zavřený. Na přestěhování čeká i 160 klientů domova Elišky Purkyňové v Praze 6 - nejstaršího zařízení ve městě, které je značně zchátralé.
   05:21
   Transformace pražských nemocnic
    Praha si nechá vypracovat analýzu transformace 4 nemocnic. Od ledna 2015 by mohly být Thomayerova nemocnice, Bulovka, podolská porodnice a bohnická léčebna spravovány hlavním městem. Radní si od změny fungování slibují efektivnější chod nemocnic a kvalitnější péči. Opozice ale varuje před obrovskými výdaji a následnou privatizací.
    07:03
    Gaudia na pomoc onkologickým pacientům
     Nemocnice Pod Petřínem řádu Kongregace milosrdných sester svatého Karla Boromejského je jedinou v Praze, která na svou půdu pouští externí psycho a socioterapeuty z občanského sdružení Gaudia proti rakovině. Tihle lidé přitom mohou výrazně pomoct při komunikaci zdravotníků s pacienty. Občanské sdružení Gaudia proti rakovině teď otevřelo v čísle 14 v ulici Na Dionýsce novou výstavní síň, vlastně nový prostor pro terapii i setkávání nemocných se zdravými. K vidění jsou tu i obrázky od dětských onkologických pacientů.
     11:09
     Ohrožené KC Zahrada
      Obecně prospěšná společnost Kulturní Jižní Město úspěšně proměňuje betonové sídliště s 80 tisíci obyvateli v živý prostor. Působí tam už 5 let. Bez finanční podpory městské části by ale nemohla fungovat. A právě nedostatek veřejných peněz může příští rok kulturní život Jižního Města zastavit.
      12:44
      Protest proti Mariánskému sloupu
       Jazzová sekce protestovala minulou sobotu proti obnovení Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze. Poukazuje na to, že šlo o symbol pobělohorské doby. O návratu sochy Panny Marie s Krocínovou kašnou rozhodnou pražští radní do konce roku. Barokní památku strhl dav 3. listopadu 1918.
       14:46
       Drobné perly české architektury
        Drobné perly české architektury - název knihy, která představuje 144 méně známých či zapomenutých staveb po celé zemi. Spousta z nich stojí v Praze. Patří mezi ně historické památky, ale taky třeba zdánlivě obyčejný rodinný dům ze šedesátých let.
        16:20
        Tajemství pražských dvorků
         Tajemství pražských dvorků - tak se jmenuje nový seriál, který už brzy začneme v magazínu Z metropole vysílat. Město nemá jen svů líc - jeho rub je ukrytý za zdmi domů. Pokud znáte zajímavý vnitroblok s poutavou historií nebo atraktivní součastností, dejte nám o tom vědět. Buď mailem na adresu zmetropole@ceskatelevize.cz, nebo klasickým dopisem.
         16:51
         Zámky z Karlova mostu
          18:07
          Unikátní sošky pro NG
           Sbírky starého umění Národní galerie teď obohatily tři barokní sochy z dílny mistra Jana Brokoffa. Řezby jsou ve velmi zachovalém stavu a Národní galerie je do svého fondu získala z pražské soukromé sbírky. Vidět je můžete ve stálé expozici ve Schwarzenberském paláci.
           19:05
           Sportující senioři
            Pražští senioři volají po větší nabídce sportovních aktivit hrazených radnicemi. Podle nich by na každém sídlišti měl být vedle dětského hřiště i koutek pro seniory.
            21:14
            Lesní školky
             Lesy hlavního města Prahy mají k dispozici dvě lesní školky. V Ďáblicích vznikla záložní zahrada pro pražské parky už v roce 1924. Pěstují tam stromy a keře, které pak zpříjemňují prostředí v ulicích města i na periferních zelených pásech. V ďáblické školce se pěstují i zcela původní pražské rostliny. Druhá školka je ve Kbelích. Vznikla v roce 1940, specializují se tam víc na květiny.
             24:27
             Pozvánky
              Přehrát celé video
              Stopáž26 minut
              Další díl
              17. listopad 2012

              Přehled dílů

              Stopáž26 minut

              Z metropole Speciál

              Železář od Týna. Jeden z mála soukromníků, který se svým obchůdkem přežil celý socialismus

              Premiéra pátek 24. 12. 2021 na ČT24
              Stopáž26 minut

              28. prosinec 2019

              Magistrála — Pražské olympijské ambice — Lapidárium na Výstavišti — Rozšíření a rekonstrukce Hlavního nádraží — Rekonstrukce Průmyslového paláce — Herny a casina — Squat Milada — Tunel Blanka — Denní centrum U Bulhara — Národní technická knihovna — Budova Elektrických podniků — Revitalizace Mariánského náměstí

              Premiéra sobota 28. 12. 2019 na ČT1
              Stopáž26 minut

              Z metropole Speciál

              Nový Svět

              Premiéra čtvrtek 26. 12. 2019 na ČT24
              Stopáž26 minut

              21. prosinec 2019

              Betlémy, co jich po Praze je — Metrojámy — Záchranáři na elektrokolech — Opera na nádraží — Kobylisy — Havlovy hry na Vinohradech — Havlova cedulka na nábřeží — Kresby Václava Hollara — Kniha Davida Černého — Osudy osudí

              Premiéra sobota 21. 12. 2019 na ČT1
              Stopáž26 minut

              14. prosinec 2019

              Klánovický les — Pomník Vlasovcům — Tramvaj Václava Havla — Ženy na poště — Muzeum hudby oceněno — Lesopark Cibulka

              Premiéra sobota 14. 12. 2019 na ČT1
              Stopáž26 minut

              7. prosinec 2019

              Letenský papoušek — Nocleženky a zavěšený oběd — Průmyslový palác — Hvězdárna ČVUT — O Žižkovu — Výročí úmrtí Jiřího Šlitra — Suchý vzpomíná na Šlitra — Chamtivost — Hřbitov Ďáblice — Dvorek Mikulandská

              Premiéra sobota 7. 12. 2019 na ČT1

              Napište nám