Dnešní témata: Proměny Vinohrad; Obecní dům slaví sto let; Minulost a současnost vinohradské tržnice

Obsah dílu

Přehrát vše
Pražské proměny

Proměny Vinohrad

Vinohrady - honosná pražská čtvrť, ještě před stopadesáti lety pár viničních usedlostí uprostřed polí. Jenže Praha zbourala hradby a tím si město vytvořilo prostor pro nebývalý rozmach. Jako buldozer se Praha začala tlačit všemi směry, poklidné Vinohrady nevyjímaje. Výstavu o historii Vinohrad, ale i Žižkova se spoustou zajímavých snímků si teď můžete prohlédnout v Muzeu hlavního města Prahy.

videoProměny Vinohrad
...
video video

Proměny Vinohrad


Tunel Blanka 2 se odsouvá

Praha odkládá na neurčito stavbu další části Městského okruhu - na tunel Blanka 2 nemá peníze. Ještě větší komplex, než je nyní rozestavěná Blanka, má vyjít na 40 miliard.

videoTunel Blanka 2 se odsouvá
...
video video

Tunel Blanka 2 se odsouvá


Infotabule na ulicích

Praha začala instalovat nové informační tabule pro řidiče. Po celém městě by jich mělo být do konce roku rozmístěno přes padesát. Přinést by měly víc údajů. Poprvé budou barevné a s grafikou.

videoInfotabule na ulicích
...
video video

Infotabule na ulicích


Silničáři před zimou

Technická správa komunikací, která hospodaří se zhruba 2 miliardami ročně, bude muset šetřit, magistrát jí totiž seškrtal rozpočet, a to o 120 milionů. Právě tolik stojí měsíc zimní údržby.

videoSilničáři před zimou
...
video video

Silničáři před zimou


Petice za topoly

Obyvatelé Podolské ulice se na poslední chvíli pustili do záchrany 60 let staré topolové aleje. Už 19. listopadu se má kácet. Podle nich je ale většina stromů zdravá. Místo plošného kácení žádají pro topoly odbornou péči a podepisují petici.

videoPetice za topoly
...
video video

Petice za topoly


100 let Obecního domu

100 let uběhlo od vzniku Obecního domu - symbolu české státnosti a jedné z nejvýznamnějších secesních památek Prahy. Sto let od otevření domu teď připomíná výstava s výstižným názvem "1912". Vedle historie budovy ukazuje díla umělců, která místní sály předvedly naposledy při svém otevření.

video100 let Obecního domu
...
video video

100 let Obecního domu


Tramvaji T3 je 50 let

Přesně před 50 lety začala v tehdejším Československu jezdit legendární tramvaj T3. Guinessova kniha rekordů ji s počtem skoro 14 tisíc kusů označuje za nejvyráběnější na světě.

videoTramvaji T3 je 50 let
...
video video

Tramvaji T3 je 50 let


Dejvické divadlo slaví 20 let

Dejvické divadlo slaví dvacet let. Vybudovalo si renomé jedné z nejlepších českých scén, s vlastní divadelní poetikou. Zatím čtyřikrát se stalo divadlem roku. K výročí napsal novou hru Petr Zelenka. Premiéru chystají v Dejvickém na začátek prosince.

videoDejvické divadlo slaví 20 let
...
video video

Dejvické divadlo slaví 20 let


Slonice v pražské Zoo

Po měsíci se dvě slonice přivezené do Prahy ze Srí Lanky pohybují v novém prostředí stále opatrně - na okolí si zvykají pomalu. Hlavně mladší sedmiletá Tamara umí chovatele zaměstnat. Do nového pavilonu se Tamara s Janitou přestěhují začátkem příštího roku. Návštěvníkům se v něm představí na začátku jara.

videoSlonice v pražské Zoo
...
video video

Slonice v pražské Zoo


110 let Vinohradské tržnice

Je to přesně 110 let, co uprostřed Vinohrad vyrostla na tehdejší dobu technicky dokonalá, skutečně velkoměstská tržnice. Ta vznikla vlastně přestavbou původní Chocholouškovy továrny na mlýnské stroje, v místě, kde tehdy chyběly zcela okolní stavby včetně třeba Maceškova paláce. Architektem byl Antonín Turek.

video110 let Vinohradské tržnice
...
video video

110 let Vinohradské tržnice


Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST