2. červen 2012

Obsah dílu

Ochrana netopýrů na sídlištích — Tunely pod Národním divadlem — Školka pro postižené — Nové onkologické centrum — Zemřela Zita Kabátová — Odchyt koček — Fotograf Taras Kuščynskyj — Ferdinand Dobrotivý v obrazech — Bio Illusion

Části dílu

00:41
Ochrana netopýrů na sídlištích
  Zateplování panelových sídlišť - ekologicky chvályhodná činnost - paradoxně škodí přírodě. S úpravou fasády mizí štěrbiny a otvory, které po celá desetiletí využívali ke svému hnízdění rorýsi a hlavně netopýři. Pražský magistrát už před časem vypracoval nařízení, podle něhož musí stavební firmy i jednotlivé městské části při zateplování domů postupovat, aby k těmto drastickým případům nedocházelo.
  05:32
  Prodej pozemku na Palmovce
   07:36
   Tunely pod Národním divadlem
    Zrekonstruované tunely pod Národním divadlem. Práce trvaly více než rok a přišly na 127 milionů korun.
    08:53
    Školka pro postižené
     V Česku fungují školní zařízení specializující se na jednotlivé hendikepy. Těch, kam by mohly chodit děti s kombinovaným postěžením, je ale zoufale málo. Dobrovolníci z charitativní organizace Pink Crocodile, kteří s těmito dětmi jednou týdně cvičí a učí je v pronajaté učebně Jedličkova ústavu, pro ně hledali školní budovu několik roků. Teď ji našli v objektu v Letňanech, kde mělo být zdravotní středisko. Městská část ji pronajme na 10 let za třetinový nájem.
     10:36
     Nové onkologické centrum
      Praha má další supermoderní mamografické centrum - je na Zeleném pruhu. Za rok tu vyšetří 33 000 žen, 5 000 prohlídek z toho je už diagnostických. Ženy sem mohou přicházet na vyšetření kdykoliv po dosažení 40 let, po pětačtyřiceti letech věku už vyšetření hradí většina pojišťoven.
      12:12
      Zemřela Zita Kabátová
       Její herecká hvězda zářila už na nebi první republiky. Teď po devětadevadesáti letech definitivně potemněla. Zita Kabátová prožila posledních sedm let po vážném úrazu v léčebně dlouhodobě nemocných v pražském Motole.
       13:42
       Odchyt koček
        Pro pražskou zvířecí záchranku začala sezóna odchytu zdivočelých koček. Městské úřady i jednotlivci teď zjara objednávají odchyt koček z obavy před jejich nekontrolovaným rozmnožováním.
        16:27
        Fotograf Taras Kuščynskyj
         Český fotograf, jehož snímky měly erotický náboj v době, kdy se o erotice mluvilo veřejně jen v náznacích. Řeč je o Tarasu Kuščynském, který se v 70. letech proslavil hlavně netradičními ženskými akty. Pražská galerie Písecká brána otevírá výstavu k jeho nedožitým osmdesátinám.
         17:38
         Ferdinand Dobrotivý v obrazech
          Ferdinand pátý Dobrotivý a umění jeho doby - obsáhlá výstava umístěná do Letohrádku královny Anny a Císařské konírny připomíná posledního korunovaného českého krále a jeho život na Pražském hradě.
          19:13
          Bio Illusion
           Ještě se vracíme k legendární Zitě Kabátové. Ta ve svém hereckém životě obsáhla celou dosavadní historii českého filmu. Na filmovém průmyslu se ale podílela i jinak - byla mnoho let ředitelkou několika pražských kin. Asi nejdéle pracovala v biu Illusion na Vinohradské třídě. Redaktor Petr Sojka se Zitou Kabátovou před deseti dny natočil poslední rozhovor.
           Velmi zajímavá je i historie samotného bia Illusion. Emanuel Maceška ho ve svém nově postaveném paláci zbudoval v roce 1929. Bývalo to největší a nejmodernější kino v Praze.
           24:13
           Pozvánky na víkend
            Přehrát celé video
            Stopáž26 minut
            Další díl
            9. červen 2012

            Napište nám