Dnešní témata: Zateplování škodí netopýrům; Školka pro postižené; Nové onkologické centrum, Zemřela Zita Kabátová

Obsah dílu

Přehrát vše
Bydliště Praha

Ochrana netopýrů na sídlištích

Zateplování panelových sídlišť - ekologicky chvályhodná činnost - paradoxně škodí přírodě. S úpravou fasády mizí štěrbiny a otvory, které po celá desetiletí využívali ke svému hnízdění rorýsi a hlavně netopýři. Pražský magistrát už před časem vypracoval nařízení, podle něhož musí stavební firmy i jednotlivé městské části při zateplování domů postupovat, aby k těmto drastickým případům nedocházelo.

videoOchrana netopýrů na sídlištích
...
video video

Ochrana netopýrů na sídlištích


Tunely pod Národním divadlem

Zrekonstruované tunely pod Národním divadlem. Práce trvaly více než rok a přišly na 127 milionů korun.

videoTunely pod Národním divadlem
...
video video

Tunely pod Národním divadlem


Školka pro postižené

V Česku fungují školní zařízení specializující se na jednotlivé hendikepy. Těch, kam by mohly chodit děti s kombinovaným postěžením, je ale zoufale málo. Dobrovolníci z charitativní organizace Pink Crocodile, kteří s těmito dětmi jednou týdně cvičí a učí je v pronajaté učebně Jedličkova ústavu, pro ně hledali školní budovu několik roků. Teď ji našli v objektu v Letňanech, kde mělo být zdravotní středisko. Městská část ji pronajme na 10 let za třetinový nájem.

videoŠkolka pro postižené
...
video video

Školka pro postižené


Nové onkologické centrum

Praha má další supermoderní mamografické centrum - je na Zeleném pruhu. Za rok tu vyšetří 33 000 žen, 5 000 prohlídek z toho je už diagnostických. Ženy sem mohou přicházet na vyšetření kdykoliv po dosažení 40 let, po pětačtyřiceti letech věku už vyšetření hradí většina pojišťoven.

videoNové onkologické centrum
...
video video

Nové onkologické centrum


Zemřela Zita Kabátová

Její herecká hvězda zářila už na nebi první republiky. Teď po devětadevadesáti letech definitivně potemněla. Zita Kabátová prožila posledních sedm let po vážném úrazu v léčebně dlouhodobě nemocných v pražském Motole.

videoZemřela Zita Kabátová
...
video video

Zemřela Zita Kabátová


Odchyt koček

Pro pražskou zvířecí záchranku začala sezóna odchytu zdivočelých koček. Městské úřady i jednotlivci teď zjara objednávají odchyt koček z obavy před jejich nekontrolovaným rozmnožováním.

videoOdchyt koček
...
video video

Odchyt koček


Pel-mel zajímavostí

Fotograf Taras Kuščynskyj

Český fotograf, jehož snímky měly erotický náboj v době, kdy se o erotice mluvilo veřejně jen v náznacích. Řeč je o Tarasu Kuščynském, který se v 70. letech proslavil hlavně netradičními ženskými akty. Pražská galerie Písecká brána otevírá výstavu k jeho nedožitým osmdesátinám.

videoFotograf Taras Kuščynskyj
...
video video

Fotograf Taras Kuščynskyj


Ferdinand Dobrotivý v obrazech

Ferdinand pátý Dobrotivý a umění jeho doby - obsáhlá výstava umístěná do Letohrádku královny Anny a Císařské konírny připomíná posledního korunovaného českého krále a jeho život na Pražském hradě.

videoFerdinand Dobrotivý v obrazech
...
video video

Ferdinand Dobrotivý v obrazech


Ve stínu sv. Víta

Bio Illusion

Ještě se vracíme k legendární Zitě Kabátové. Ta ve svém hereckém životě obsáhla celou dosavadní historii českého filmu. Na filmovém průmyslu se ale podílela i jinak - byla mnoho let ředitelkou několika pražských kin. Asi nejdéle pracovala v biu Illusion na Vinohradské třídě. Redaktor Petr Sojka se Zitou Kabátovou před deseti dny natočil poslední rozhovor.

Velmi zajímavá je i historie samotného bia Illusion. Emanuel Maceška ho ve svém nově postaveném paláci zbudoval v roce 1929. Bývalo to největší a nejmodernější kino v Praze.

videoBio Illusion
...
video video

Bio Illusion


Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST