Dánská ambasáda; Letiště Václava Havla; Hluk na magistrále; Developer neplní závazky; Stacionář končí; Konec knihoven; Novomlýnská brána; Atomový reaktor; Sbírka

Obsah dílu

Přehrát vše
Na cizím území

Dánská ambasáda

Až v pražských ulicích potkáte pána v obleku jedoucího na podivném kole s korbou, na 99 procent se bude jednat o dánského velvyslance. Dánské velvyslanectví sídlí od roku 1997 na Maltézském náměstí. Zatímco úřad se nachází na Malé Straně, rezidenci ambasadora má Dánsko už 65 let v novobarokní vile na Vinohradech u parku Grébovka. Pronajímá si jí od Diplomatického servisu.


Letiště Václava Havla

Mezinárodní letiště v Praze - Ruzyni je o další krok blíž k přejmenování na letiště Václava Havla. Původní iniciativu režiséra Fera Feniče podpisy podpořilo skoro 80 tisíc lidí a tento týden i pražští radní. Definitivní rozhodnutí bude na vládě.


Hluk na magistrále

Praha zatím nemusí snižovat hluk v rušné části magistrály. Ústavní soud totiž hlavnímu městu vyhověl a zrušil rozhodnutí předchozích instancí. Celý případ teď bude znovu řešit Městský soud v Praze.


Developer neplní závazky

Developerská společnost BCD v pražském Hloubětíně postavila už 400 bytů, s rekonstrukcí jediné příjezdové ulice, přestože se k ní zavázala, stále otálí. Obyvatelům novostaveb dochází po třech a půl letech od nastěhování trpělivost. Městský úřad Prahy 9 podle nich neměl sídliště zkolaudovat.


Stacionář končí

Stacionář pro lidi s Parkinsonovou nemocí v Praze- Libuši končí. Fungoval jen něco přes rok. Peníze na jeho otevření získala společnost Parkinson z výtěžku adventních koncertů v roce 2009. Sehnala prostory, nábytek i přístroje na rehabilitaci, ale pacientů chodilo málo.


Konec knihoven

Praha má v porovnání s podobně velkými městy Evropy nejhustší síť knihoven. Roste počet výpůjček i čtenářská základna, peněz má ale Městská knihovna rok od roku méně a tak v březnu bude muset zavřít 5 poboček.


Novomlýnská brána

Šestnáct let od stavby Tančícího domu se v Praze mluví o další kontroverzní stavbě. Vzniknout má za dva roky v Revoluční ulici pod jménem Novomlýnská brána. Mnohým památkářům se ale nelíbí, že se kvůli tomu má zbořit jeden z novorenesančních domů.


Jaderný reaktor

Je jediný v Česku a jeden z mála v Evropě. Školní jaderný reaktor se snadno zapamatovatelným jménem - Vrabec. Je umístěn v Praze - Troji.


Bydliště Praha

Sběratel pragensií Josef Hrubeš

Největší soukromá sbírka pragensií na světě je uložena v nenápadném bytě nenápadného domu ve Vršovicích. Už 45 let ji kompletuje pan Josef Hrubeš. Za tu dobu nashromáždil více než milion novinových výstřižků, tisíce fotografií, pohledů, map a dalších písemností o Praze. Kromě toho i obrovské množství knih.


Stopáž26 minut
Rok výroby 2012
 P ST