Z metropole

21. leden 2012

26 minut

21. leden 2012

Obsah dílu

400 let od smrti Rudolfa II. — Na Štvanici se znovu bruslí — Proražení tunelu metra na Veleslavín — Jak se žije v Praze? — Problém s osvětlením Slovanské epopeje — Oprava soch z Pražského orloje — Zvířecí útulky — Vodící kůň — Vykopávky v Bubenči — Rudolfova štola

Části dílu

00:38
400 let od smrti Rudolfa II.
  Český král a Císař římský Rudolf II. výrazně ovlivnil podobu Prahy. Z tohoto města panoval a v tomto městě před 400 lety zemřel. K Praze měl velmi silný vztah. Reportáž Petra Sojky přibližuje rudolfinskou dobu, stavby, které za jeho éry v Praze vznikly, i osudy rozsáhlých sbírek, které nashromáždil. Ostatky Rudolfa II. jsou uloženy v kryptě Svatovítského chrámu. Oděvy, v nichž byl pohřben, teď celý týden vystavuje Pražský hrad v běžně nepřístupné Rudolfově galerii. Rudolfinské oslavy doplní i Obrazárna Pražského hradu, která vystaví 4 díla císařových dvorních malířů.
  06:18
  Na Štvanici se znovu bruslí
   Ještě loni v lednu se na Štvanici bruslilo. Pak následovala demolice legendárního zimního stadionu. A rok poté mají bruslaři na Štvanici nově k dispozici mobilní otevřené kluziště o rozměru 10 × 30 metrů.
   08:14
   Proražení tunelu metra na Veleslavín
    Speciální štít prorazil ve čtvrtek další část tunelu pražského metra A – do budoucí stanice Veleslavín. Celý úsek má měřit osm kilometrů a bude mít čtyři stanice. Kromě Veleslavína ještě Červený Vrch, Petřiny a Motol. Stavba vyjde na 21 miliard korun. První cestující by se prodlouženou trasou mohli projet koncem roku 2014.
    08:36
    Jak se žije v Praze?
     Víc pracovních příležitostí, kvalitní služby nebo dobrý systém veřejné dopravy. I to z Prahy dělá oblíbené místo k životu, kam se stěhují lidé z různých míst republiky. Co ale lidem v hlavním městě schází a dá se opravdu říct, že v Praze je blaze? Právě to se teď snaží zjistit rozsáhlý průzkum občanského sdružení Za lepší život v Praze.
     10:12
     Problém s osvětlením Slovanské epopeje
      Nečekané potíže s chystanou výstavou Slovanské epopeje řeší Galerie hlavního města Prahy. Muchovo dílo mělo v metropoli viset už od prosince – ukázalo se ale, že ve Velké dvoraně Veletržního paláce nevyhovují světla ani topení.
      12:03
      Oprava soch z Pražského orloje
       Marnivec, Lakomec, Rozkošník a Smrtka v rukách restaurátorů. Začala oprava prvních čtyř dřevěných figur ze Staroměstského orloje. Jde sice o poválečné repliky – originály má Praha v depozitáři – přesto jsou pro památku velmi cenné. Minulý týden je technici sejmuli a odvezli do dílny.
       13:50
       Zvířecí útulky
        Znovu se vracíme ke zraněným divokým zvířatům. V Praze vládne podivný chaos a vypadá, to jakoby si zvířecí záchranáři dělali jen samé naschvály. Přestože záchranná stanice paní Přibylové v Jinonicích má ke své činnosti i nadále platné povolení Ministerstva životního prostředí, podle nařízení Magistrátu nesmí přijímat další handicapovaná zvířata. Úředníci z magistrátu rozhodli, že v Jinonicích vybudují novou záchrannou stanici, kterou pod svou správu dostanou Lesy hlavního města.
        18:01
        Vodící kůň
         V Praze jako první evropské metropoli vyzkoušeli v praxi vodícího poníka, který pomáhá handicapovaným. Společnost Helppes věří, že do budoucna tahle zvířata miniaturního vzrůstu doplní tradiční speciálně cvičené psy.
         19:53
         Vykopávky v Bubenči
          Rekordně staré doklady orby v českých zemích našli archeologové v pražské Bubenči. Jedná se o pole a brázdy ze čtvrtého tisíciletí před naším letopočtem. Místo je unikátní také tím, že se tam odborníkům podařilo objevit památky souvislého osídlení z mladší doby kamenné.
          21:23
          Rudolfova štola
           Rudolfova štola je mimořádný technický unikát, k jehož vytvoření dal impuls císař Rudolf II. Část vody z Vltavy vtéká do podzemí a po více než kilometru ze země vytéká do Zeleného rybníka ve Stromovce. Rudolf II. nechal štolu zbudovat kutnohorskými havíři právě kvůli napájení bubenečských rybníků.
           Národní technické muzeum má ve sbírkách i originál plánu Rudolfovy štoly. Vytvořil ho až deset let po začátku ražby, tedy v roce 1593, Izák Fendler. Není to pouhý technický výkres, je to skutečné umělecké dílo. Unikátní originál teď NTM až do nedělního večera vystavuje. Příští týden si pak v NTM můžete prohlédnout přesnou kopii tohoto plánu.
           24:28
           Pozvánky na víkend
            Přehrát celé video
            Stopáž26 minut
            Další díl
            28. leden 2012

            Přehled dílů

            Stopáž26 minut

            Z metropole Speciál

            Železář od Týna. Jeden z mála soukromníků, který se svým obchůdkem přežil celý socialismus

            Premiéra pátek 24. 12. 2021 na ČT24
            Stopáž26 minut

            28. prosinec 2019

            Magistrála — Pražské olympijské ambice — Lapidárium na Výstavišti — Rozšíření a rekonstrukce Hlavního nádraží — Rekonstrukce Průmyslového paláce — Herny a casina — Squat Milada — Tunel Blanka — Denní centrum U Bulhara — Národní technická knihovna — Budova Elektrických podniků — Revitalizace Mariánského náměstí

            Premiéra sobota 28. 12. 2019 na ČT1
            Stopáž26 minut

            Z metropole Speciál

            Nový Svět

            Premiéra čtvrtek 26. 12. 2019 na ČT24
            Stopáž26 minut

            21. prosinec 2019

            Betlémy, co jich po Praze je — Metrojámy — Záchranáři na elektrokolech — Opera na nádraží — Kobylisy — Havlovy hry na Vinohradech — Havlova cedulka na nábřeží — Kresby Václava Hollara — Kniha Davida Černého — Osudy osudí

            Premiéra sobota 21. 12. 2019 na ČT1
            Stopáž26 minut

            14. prosinec 2019

            Klánovický les — Pomník Vlasovcům — Tramvaj Václava Havla — Ženy na poště — Muzeum hudby oceněno — Lesopark Cibulka

            Premiéra sobota 14. 12. 2019 na ČT1
            Stopáž26 minut

            7. prosinec 2019

            Letenský papoušek — Nocleženky a zavěšený oběd — Průmyslový palác — Hvězdárna ČVUT — O Žižkovu — Výročí úmrtí Jiřího Šlitra — Suchý vzpomíná na Šlitra — Chamtivost — Hřbitov Ďáblice — Dvorek Mikulandská

            Premiéra sobota 7. 12. 2019 na ČT1

            Napište nám